In aceasta noapte a creat o pictura prin care am surprins un moment petrecut de Burebista in sanctuarul de la Sarmizegetusa, alaturi de lupul alb, ganditor, privind cerul.
Am inceput pictura la 3 noaptea si am terminat-o la 6 dimineata.
Pe 23 septembrie voi vizita cetatea dacica Sarmizegetusa si sper sa vin cu si mai multa inspiratie de acolo
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta burebista. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta burebista. Afișați toate postările
miercuri, 31 august 2016
vineri, 6 martie 2015
luni, 6 octombrie 2014
Burebista, Deceneu si sfinxul de la Varful Omu
Platoul Bucegi a fost o zona sacra pentru daci, ca dovada stand constructiile megalitice din aceasta zona: faimosul sfinx despre care nu mai are rost sa vorbesc pentru ca toti il cunoastem, un sfinx ceva mai mic situat tot la Babele si sfinxul de la varful Omu ce seamana cu sfinxul din zona Cydonia de pe Marte. Nu stiu daca Kogaionul, muntele sacru al dacilor, se afla in Bucegi dar prin aceste desene am redat un aspect al cuturii dacice: Deceneu, preot, filosof si astronom dac in fata sfinxului de la varful Omu, rugandu-se la Zamolxis in timp ce Burebista priveste acelasi sfinx care la randul sau pare sa priveasca spre univers si spre Calea Lactee
Portretul lui Burebista, pictura ulei pe panza
In acest weekend l-am pictat pe Burebista asa cum il vad eu, cu o barba blonda si cu ochii albastrii. Am fost criticata pentru aceasta viziune de altii care insistau sa-l pictez cu barba neagra. Voi cum va imaginati barba lui Burebista?
vineri, 3 octombrie 2014
Deceneu intre sfinxul din Egipt si cel din Bucegi
Mana dreapta a lui Burebista, preot si filosof, Deceneu a fost omul de legatura intre Dacia si Egipt, iar prin acest desen am subliniat legatura culturala care exista intre daci si egipteni dovedita de prezenta in muntii Bucegi a unui sfinx. Dupa desenul in pix de mai sus voi realiza si un tablou pe aceasta tema
luni, 22 septembrie 2014
Burebista, lupul dacic, Zamolxis si sfinxul din Bucegi
Am facut aceasta pictura in acest weekend la evenimentul Expo Bazar Art de la palatul bursei (fosta biblioteca nationala) din centrul vechi. Daca aveti timp puteti vedea acest tablou la locatia mai sus mentionata Am reluat o tema mai veche punand in evidenta semanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
joi, 2 august 2012
sâmbătă, 19 mai 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)










