Pentru ca maine e Craciunul, ziua in care crestinii sarbatoresc nasterea mantuitorului m-am gandit sa postez toate desenele mele prin care am imortalizat mai multe momente din timpul nasterii lui Iisus Hristos, asa cum nu a facut-o nimeni pana acum.
In primul desen din aceasta serie fecioara Maria este intinsa pe jos in pestera transformata in grajd si naste. Deja incepe sa se vada capul copilului iesind afara.
In al doilea desen copilul este pe jumatate expulzat.
Acesta este al treilea desen din serie si prezinta pruncul imediat dupa nastere si un bou din acel staul curatandu-l cu limba
Acesta este ultimul desen din seria mea de Craciun, un desen care seamana mult mai mult cu icoanele clasice si o prezinta pe Maica Domnului alaptand pruncul.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta desene de craciun. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta desene de craciun. Afișați toate postările
sâmbătă, 24 decembrie 2011
Abonați-vă la:
Postări (Atom)