Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
marți, 5 mai 2015
De ce iubim barbatii?
Parafrazandu-l pe Cartarescu m-am gandit sa scriu randurile de mai jos pentru ca eu fiind femeie ar trebui sa desenez barbati si sa scriu numai despre barbati, iubind si venerand barbatul. Atat desenele cat si textul de mai jos trateaza subiectul din perspectiva unei femei, fiind un raspuns la textul lui Cartarescu.
De ce iubim barbatii?
Pentru ca ne privesc asa cum pradatorul isi priveste prada.
Pentru duritatea atingerii lor, pentru brutalitatea cu care ne trag in pat si pentru nerabdarea cu care asteapta sa faca sex.
Pentru ca si in somn tot la sex se gandesc.
Pentru ca vor sa ne vada imbracate in... costumul Evei.
Pentru ca au degete groase si aspre, deseori pline de ulei de masina, nu isi fac niciodata manichiura si doar cand unghiile sunt proaspat taiate nu exista negru sub unghie,
Pentru ca barba lor e aspra si inteapa, fiind o placere sa te saruti cu ei, mai ales dupa ce nu s-au mai barbierit o saptamana, nu mai vorbesc de placerea suprema de a saruta un barbat care nu s-a barbierit in viata lui, avand o barba mare, naturala, doar de aia se numeste barbat, ca sa aiba barba.
Pentru ca pieptul lor e acoperit de par.
Pentru ca nu le pasa daca s-au ingrasat si burta atarna peste chiloti.
Pentru ca freaca telecomanda pana cand dau de un meci.
Pentru ca vor sa faca sex chiar si cand femeia este obosita, stresata sau sufera din cauza sindromului premenstrual iar cand aceasta continua sa refuze cauta repede alta.
Pentru ca percep orice problema a ta ca pe o slabiciune si te lasa si se duc la alta ca ti-e greu.
Pentru ca nu faci parte doar tu din lumea lor si te pot inlocui oricand cu altele, doar e plin pamantul de femei frumoase.
Pentru ca fac SEX.
Pentrunca spun "nu am ce face, e frigida!"
Pentru ca mananca ca porcii dar pe tine nu te intreaba daca ai mancat ceva azi.
Pentru ca chiar si cainele sau pisica ta poate deveni mingea lor de fotbal.
Pentru ca te cred nebuna cand te vad vorbind cu plantele din balcon si dorinta lor secreta e sa le arunce pe toate.
Pentru ca nu-i intereseaza dramele pe care le traiesti la job si se plictisesc repede daca le povestesti prin ce ai trecut.
Pentru ca nu se lasa pana nu obtin un nou trofeu, o noua cucerire, dupa care pleaca la vanatoare dupa alte caprioare.
Pentru ca sunt razboinici innascuti si adora confruntarile.
Pentru ca fotbalul si berea sunt mai importante decat tine.
Pentru ca te suna neincetat pana ajung sa se culce cu tine, dupa care urmeaza alta la rand.
Pentru ca maraie in barba 'Iar a dat navala cotoroanta asta batrana' la fiecare vizita a mamei tale.
Pentru ca adora sexul salbatic, chiar si in lifturi si WCuri publice si nu au nevoie de lumanarele si uleiuri parfumate pentru a se excita.
Pentru ca duminica te trezesc cu fumul tigarii de dimineata si cu aburi alcoolului.
Pentru ca detesta cumparaturile si prefera sa cheltuiasca banii pe tigari, bautura, jocuri de noroc si sex.
Pentru ca au fantasme perversesi lasa bani grei la "fetite" si la pesti pentru materializarea acestora.
Pentru ca se masturbeaza uitandu-se la filme porno.
Pentru ca trec repede peste preludiu si postludiu si nu-i intereseaza ce simte partenera.
Pentru ca pielea lor e aspra si emana un miros intepator de transpiratie.
Pentru ca in clipele fara tine gasesc repede alta care sa-i satisfaca.
Pentru ca uita ca esti langa ei cand se uita la meci sau joaca jocuri video.
Pentru ca nu-i intereseaza ca te doare capul si iti fac masaj cu pumnul cand nu le convine ceva.
Pentru ca devin amnezici cand e vorba de zile de nastere.
Pentru ca lasa in urma un porcoi de vase murdare si asteapta sa le speli tu.
Pentru ca iti aduc flori ca sa le ieri toate magariile.
Pentru ca fac sex cu tine gandindu-se la actritele din filmele porno.
Pentru ca te supun la perversiuni in pat.
Pentru ca iti intorc spatele dupa ce au ejaculat.
Pentru ca vin beti acasa si cateodata isi mai si bat nevasta.
Pentru ca-i intereseaza o singura zona a corpului tau si vor sa ajunga acolo cat mai repede.
Pentru ca injura si vorbesc murdar.
Pentru ca nu-si pierd timpul legand cu atentie sireturile de la adidasi si nu le pasa daca acestia sunt plini de noroi dupa o tura de fotbal in spatele blocului.
Pentru ca bucuriile lor sunt cele mai importante iar tu trebuie sa-i satisfaci mereu.
Pentru ca merg apasat cand dormi, fara sa le pese ca te trezesc din somn.
Pentru ca duhnesc a tutun si alcool.
Pentru ca iti spun "esti jumatatea mea" doar ca sa te culci cu ei.
Pentru ca mananca ca porcii cu mana direct din farfurie si infuleca fara sa le pese ca nu sunt eleganti manierati.
Pentru ca atunci cand dorm sforaie de nu ai somn langa ei.
Pentru ca nu sufera atunci cand nu te vad o zi, gasesc ei repede o fetita sa le rezolve problema, chiar si contra cost.
Pentru ca tu nu contezi prea mult pentru ei.
Pentru ca fotbal, tupeu, tutun, alcool, viciu, sex sunt gen masculin.
.. si nu in ultimul rand pentru ca suntem dependente de ei si de banii lor, altfel ar fi nule toate argumentele de mai sus.
Textul de mai sus este un pamflet si a fost scris azi, 5 mai, de ziua barbatului
duminică, 19 mai 2013
Pentru cei care ma critica pentru ca nu desenez barbati
duminică, 15 iulie 2012
Un barbat frumos
![]() |
| Pictura in ulei pe panza inspirata din poezia Melodie povestita de Nichita Stanescu |
Mai jos este poezia care m-a inspirat.
Melodie povestitã
Dragostea pe care ti-o purtam pe-atunci facea din mine un barbat aproape frumos. Ma gindeam pina la orizont si chiar izbutisem sa ma gindesc pina la soare. Erai atit de subtire, si coama neagra ti-o lasai fluturata, pe umeri. Cind vorbeai, glasul tau ucidea fantome Si bataia inimii mele iti dadea ocol Ca o planeta ce-ntirzie... Acum, cind intimplarea binecuvintata mi te-a adus in cale, soarele meu se intuneca, si cerul si-arata stelele sticloase, ca sa ma gindesc incordat pina la stele !
duminică, 16 octombrie 2011
Un barbat gol si unul seminud cat se poate de masculin - rog fetele sa comenteze
Acesta este unbarbat aproape gol cat mai masculin posibil, cu barba ca de aia ii zice barbat, cu inceput de alopecie androgenica si plin de par pe piept pe burta pe brate si pe picioare si de muschi pe care l-am desenat azi iar mai jos este nud masculin pe care l-am desenat in 2006 la cursul pregatitor al facultatii de grafuca de la UNARTE unde aveau numai barbati ca modele.
Multi dintre cei care nu au vazut acest desen ma intreaba in mod insistent de ce nu desenez si barbati gandindu-se ca asa cum un barbat se va o uita la o femeie pe care o va picta nud asa si eu ar trebui sa ma uit la un barbat si numai o lesbiana ar desena si ar picta nuduri feminine. Mai sunt si persoane care nu ma intreaba asta si pornesc de la premiza ca eu ma desenez si ma pictez pe mine asa cum as vrea sa fiu, ceea ce este adevarat la majoritatea fetelor care deseneaza fete.
A spune ca daca o pictorita realizeaza nuduri feminine si nu masculine inseamna ca este lesbiana este total gresit pentru ca de multe ori femeia se uita la alte femei fara sa aiba pulsiuni sexuale pentru ca la ea zonele de pe creier implicate in sexualitate nu sunt conectate direct la ariile vizuale cum se intampla la barbat. Din aceasta cauza o femeie nu va cauta sa vada barbati goi pentru ca nu imaginea barbatului ii trezeste pulsiunile sexuale, asa cum se intampla la barbat cand vede o femeie.
Acum cateva zile am vorbit cu o alta pictorita care picteaza nuduri feminine fara sa fie lesbiana si m-am gandit ca ea de fapt se picteaza pe ea, se proiecteaza in acele personaje feminine si cand am vorbit cu ea mi-a confirmat ca asta simte cand le picteaza. Am avut si colege de a caror heterosexualitate nu s-ar putea indoi nimeni care desenau mirese printese, fete in pantaloni scurti sau in costum de baie si alte personaje feminine, nu barbati desi ele aveau sau isi doreau un iubit si am cunoscut destule fete si femei hetero care obisnuiau sa deseneze si sa picteze mai mult femei, nu marbati macho.
Si fara sa ofensam pe nimeni ce poate fi estetic la un barbat gol patratos cu degete groase si trasaturi aspre si plin pe par pe piept? Ma intreb daca as face numai nuduri de barbati cine s-ar uita la ele in afara de cativa baieti gay si inca cativa oameni familiarizati cu domeniul artei? De cand exista lumea si pamantul femeia e considerata cea frumoasa si atragatoare barbatul spunandu-se ca trebuie sa fie doar "putin mai frumos decat dracu".In toata cultura acestei lumi exista atatea poezii cantece picturi sculpturi si alte opere de arta inchinate femeii dar foarte putine inchinate barbatului si asta nu din cauza ca femeile nu aveau capacitatea de a crea ci pentru ca creatiile acestora nu erau centrate pe barbat. In afara de Michelangelo care sculpta barbati atletici plini de muschi si se pare ca era homosexual si inca cativa nimeni nu a folosit barbatul ca muza pentru creatia sa, nici macar femeile.
De multe ori cand creaza femeile se transpun pe ele in personajele feminine create, se deseneaza si se picteaza pe ele asa cum sunt sau asa cum ar vrea sa fie sau scriu romane punandu-se in locul personajelor feminine. Si cand scriu poezii majoritatea fetelor nu scriu despre feti-frumosi, barbati plini de muschi sau mai stiu eu cum.
Multe fete, mai ales la varste mici, deseneaza mirese si printese si nu miri si printi visand la nunta lor si imiaginandu-si ca sunt ele ca personajele desenate, nu cu gandul sa se marite cu mireaza pe care o tot deseneaza. Asta ma intrebam si eu mult timp: De ce nu deseneaza ele printul la care viseaza? Mai sunt fete carora le place sa vada sau chiar sa deseneze si sa picteze cupluri, in aceste creatii barbatul fiind mereu alaturi de o femeie in care se transpune creatoarea. Stiu o sculptorita care a sculptat foarte multe cupluri in diverse ipostaze tandre dar nici-un barbat singur. Pentru ele e foarte importanta si relatia, legatura care exista intre personaje, mult mai importanta decat cum arata corpul barbatului
De multe ori si in poeziile fetelor iubitul nu e descris deloc, poezia fiind centrata mai mult pe sentimentele ei decat pe insusirile barbatului.
In aceste conditii creatiile unei femei nu reflecta orientarea ei sexuala si pot induce in eroare pentru ca si femeile hetero se uita la alte femei, chiar daca nu sunt atrase de acestea. Si femeile hetero mai intorc capul pe strada dupa alte femei dar o fac cu invidie, nu dorinta sexuala si doar un barbat care are tendinta de a siteriza si de a crede ca asa cum el se uita numai dupa femei asa si femeia ar trebui sa se uite numai dupa barbati daca nu e lesbiana sau bisexuala poate sa creada ca orice femeie care realizeaza nuduri feminine e lesbiana.
duminică, 15 mai 2011
Un bărbat gol pe care a trebuit sa-l desenez la cursul pregătitor de la facultatea de arte plastice – Asta ca sa nu mai zica lumea ca nu desenez si barbati
Acesta este un nud masculin pe care a trebuit sa-l fac la cursul pregătitor de la facultatea de arte plastice pe care l-am absolvit in 2006. L-am postat ca sa nu se mai zică ca de ce nu desenez si barbati. La acel curs numai modele masculine aveam si erau unul si unul, care mai de care mai respingător si hidos. Modelele noastre erau un muncitor in construcții care fuma foarte mult si se lua de studente, un fost fochist si un bărbat care avea o forma grava de retard mintal si cei de acolo ziceau ca din cauza ca a fost molestat de un pedofil cand avea 9 ani a ajuns asa, deși era exact invers retardul facandu-l pe acesta sa nu-si dea seama ce se întâmpla cu el. Retardatul a fost singurul care a stat liniștit si nu a încercat sa-mi fac avansuri. Si acum îmi aduc aminte cat am avut de furca cu ceilalți doi. Muncitorul imi facea cu ochiul când il desenam si mă tot trăgea de mana când eram in hol si insista sa merg cu el nu știu unde si s-au plâns si alte fete de acolo de el si fochistul îmi tot dădea numărul lui de telefon ca sa merg cu el la munte. Nu-mi pare rau ca nu am intrat acolo la facultatea de grafica pentru ca nu mi-ar fi plăcut deloc sa dau nas in nas cu ei pe acolo in fiecare zi timp de 3 ani. La noi veneau ca modele ultimii oameni, ultimii nespălați, toți boschetarii, toți oamenii de nimic, toate pocitaniile la care iti era scârba sa te uiți. Nici măcar celelalte fete nu erau mulțumite de aceste modele si ziceau ca mai bine ar fi adus băieți tineri.
Bărbatul din desenul de mai sus este fochistul. Ne-au pus sa-i facem un crochiu, gol cum stătea el in fata noastră.




