In versurile sale Sappho o implora pe o tanara numita Gongyla sa se intoarca la ea. Citind poezia am simtit si eu acel dor pe care l-a trait poeta si parca am vazut-o pe frumoasa Gongyla imbracata in alb, cu un trandafir in par, alaturi de lira ei.
Mai jos sunt versurile care m-au inspirat
Vino înapoi la mine, Gongyla, aici in seara asta,
Tu, trandafirul meu, cu lira ta din Lydia.
Desfatarea pluteste in jurul tau:
O frumusețe dorita.
Chiar si vesmantul tau imi fura ochii.
Sunt încântata:Eu, care pe vremuri
M-am plâns zeiței născute in Cipru-,
Pe care acum o implor
Să nu lase gratia mea sa se piarda vreodata
Ci mai degrabă să te aducă înapoi la mine:
Dintre toate femeile muritoare Singura
Pe care imi doresc cel mai mult sa o vad
Tabloul de mai sus prin care am dat forma si culoare celor 2 personaje, Sappho si Gongyla, este expus la sala ronda a Cercului Militar National, pana pe 29 februarie
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta gongyla. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta gongyla. Afișați toate postările
marți, 16 februarie 2016
miercuri, 7 martie 2012
O noua pictura cu Sappho si Gongyla si niste ganduri de 8 martie
Cu ocazia zilei femeii m-am gândit sa reiau tema poetei Sappho si a insulei Lesbos, care dincolo de legendele despre homosexualitatea poetei si a fetelor care veneau la școala acesteia (lucru nesusținut de datele istorice si infirmat de faptul ca poeta a fost măritata si a avut o fetița si avea poezii in care vorbea despre bărbatul iubit comparandu-l pe acesta cu un zeu si toate fetele după ce erau școlite de aceasta paraseau insula pentru a se mărita, Sappho fiind cea care le iniția in arta de a fi femeie si le pregătea pentru casatorie si pentru o viața de familie armonioasa), a fost in primul rând o insula a femeilor, unul dintre putinele locuri din acea perioada istorica unde femeile aveau dreptul de a trai așa cum vor, de a se gospodari singure si nu erau sub papucul barbatilor, cum se întâmpla in alte parți unde acestea nu aveau dreptul de a participa la activitățile comunitatii si părerea lor nu conta deloc, toate deciziile importante fiind luate de barbati. In multe societati femeia nu avea niciun drept fiind tratata ca un animal si folosita doar pentru a naște si a creste copii. Multe femei erau casatorite cu forța cu barbati pe care nu-i iubeau si nu aveau dreptul de a decide nici măcar in ceea ce privește propria viața.
Deși doua cuvinte care definesc homosexualitatea feminina provin de la Sappho si insula ei se pare ca aceasta ar fi putut fi cel mult bisexuala având in vedere faptul ca a fost căsătorita cu un bărbat cu care a avut si o fetița, Cleis, a scris si poezii de dragoste referitoare la bărbatul pe care il compara cu zeul Ares si la un băiat care i-a furat inima (in Imn pentru Afrodita) si se pare ca s-a sinucis tot din cauza unui bărbat de care era îndrăgostita dar el nu o iubea. Nu știu in ce măsura a fost Sappho o “lesbiana” in sensul actual al cuvântului dar un lucru este cert, Sappho a fost o feminista, o femeie inteligenta care a luptat pentru scoaterea femeilor din statutul inferior in care erau împinse de către barbati si pentru educația lor. Sappho detesta femeile needucate si umile care acceptau un statut inferior, de sluga in casa bărbatului, nu realizau nimic si mureau in întunericul necunoașterii si lumea le uita si nu lăsau nimic in urma lor, poate doar copii.
Sappho le iubea pe fetele de pe insula dar probabil ca nu era o iubire sexuala. Ea le invata pe fete si pe femei sa fie unite, sa nu se urasca intre ele (lucru care contribuie si el la statutul inferior al femeii), sa se sustina una pe alta si sa pretuiasca tot ce e feminin, nu sa-si calce feminitatea in picioare in acest fel acceptand sa fie umilite si calcate in picioare.
Sappho a fost o artista care a susținut fetele talentate in munca lor de creatie si le-a ajutat sa-si exprime sentimentele prin poezie, muzica dans si alte forme de arta. Sappho a promovat valorile feminine si a ajutat tinerele fete sa-si dezvolte simtul estetic si multe alte calitati feminine si sa se pună in valoare in felul acesta. Sappho iubea frumusețea si armonia.
Opera ei si a altor fete de pe insula a fost distrusa in mare măsura din cauza misoginismului maimuțoilor sălbatici care au urmat după ea. Creștinii si musulmanii in sălbăticia si in misoginismul lor au distrus o mare parte din ceea ce a creat Sappho si au inventat diverse legende despre viața ei. Sa nu uitam ca adepții religiilor abrahamice (creștinii si musulmanii) au fost cei care au ars biblioteca din Alexandria si au omorât-o pe Hypatia, o alta femeie geniala care se ocupa cu matematicile superioare si astronomia. Aceste religii intolerante agresive si misogine s-au răspândit ca un cancer in lume si au contribuit la decăderea civilizației pentru ca au la baza teorii de genul “crede si nu cerceta”, “femeia este inferioara si murdara”, Sodoma si Gomora si multe alte aberații de genul povestii cu omul facut in cateva zile din lut, o ideologie cu care milioane de oameni au fost intoxicați si îndobitociți. Stau si ma gandesc cat de nedrepta e lumea si cat de misogini nedrepti si intoleranti au fost cei care pana nu demult au condus lumea. Cat de nedrept este faptul ca femeia care in natura este mult mai importanta pentru supraviețuirea speciei decât bărbatul, specia putand supraviețui si daca e un mascul la mai multe femele, a fost si inca mai este disprețuita si călcata in picioare de unele societati patriarhale conduse de diversi pitecantropi care nu sunt cu mult mai evoluati decat un cimpanzeu. Sa nu uitam ca in faza inițiala a dezvoltării toti embrionii sunt femele indiferent de cromozomi urman ca mai tarziu unii dintre ei sa se dezvolte in direcția masculinizării.
Cine stie cate opere de arta create de femei au fost fie distruse, fie luate de diverși barbati care le-au trecut pe numele lor. Se pare ca si Shakespeare a fost femeie pentru ca numai o femeie putea scrie texte de o asemenea sensibilitate.
In imaginea de mai sus este o pictura reprezentând-o pe Sappho alături de Gongyla pe care am facut-o acum cateva zile. Despre Gongyla am mai vorbit si in postările anterioare si nu are rost sa repet ca fost una dintre muzele poetei
sâmbătă, 21 ianuarie 2012
Sappho si Gongyla, un nou desen in pix si cate ceva despre misoginismul abrahamic si pierderea operei poetei din Grecia antica
Azi am mai facut un desen in pix reprezentand-o pe poeta Sappho alaturi de Gongyla, una dintre muzele ei.
Mai jos este poezia pe care Sappho a scris-o gandindu-se la aceasta femeie si simtind un dor imens, o poezie foarte sensibila si incarcata de emotie care m-a inspirat, la fel ca si poeziile lui Eminescu.
Te rog
Vino inapoi la mine , Gongila , in aceasta noapte ,
Tu , trandafirul meu , cu lira ta lidiana ,
Deliciul pluteste de-a pururi in juru-ti ,
O dorita frumusete.
Chiar si simplele tale straie imi fura privirea .
Sunt vrajita , eu cea care odata
Am fost parata zeitei nascute in Cipru ,
Dar pe care o implor acum
Sa nu lase vreodata ca vraja sa imi rapeasca gratia ,
Ci , mai curand, sa te aduca inapoi la mine ,
Pe tine doar din muritoarele femei ,
Aceea ce-mi doresc mai mult s-o vad.
Din pacate multe texte s-au pierdut si nu se stie cine a fost Gongyla si care a fost soarta ei dar Sappho a avut un destin tragic ajungand sa se sinucida aruncandu-se de pe stanci. E pacat ca foarte multe poezii scrise de aceasta poeta geniala s-au pierdut, in mare parte din cauza clericilor incuiati si misogini care le-au distrus pentru ca erau scrise de o femeie si nu le convenea sa ramana dovezi ca si femeile pot crea si pot lasa o mostenire culturala omenirii, ei fiind crescuti in spiritul misogin intolerant si retrograd al religiilor abrahamice. Putin a lipsit ca acesti salbatici care cred si nu cerceteaza si dau ci piatra cand e vorba de orice sa nu distruga si statuile Afroditei si ale lui Apollo. Si asa "marele sfant" Kiril din Alexandria a omorat-o pe Hepatia, o mare femeie de stiinta si filosoafa din acele timpuri si a contribuit si la distrugerea bibliotecii din Alexandria dupa care au venit musulmanii si au distrus ce a mai ramas. Toti cei care au tupeul sa zica ca vezi doamne nu au existat femei inteligente, femei care faceau filosofie, femei care scriau poezii sau femei om de stiinta ar trebui sa stie ca NU AU DELOC DREPATE si ca au existat femei care au creat, femei care au inventat, femei care au ridicat civilizatia dar ele au fost uitate, sterse cu buretele din istorie din cauza unor misogini care le-au distrus creatiile sau le-au pus pe numele lor (Cum a fost cazul Shakespeare ale carui opere erau scrise, de fapt, de o femeie al carei nume nu a ramas in istorie). Nu mai vorbesc de faimoasele covoare arabesti care erau toate confectionate de femei, barbatii ocupandu-se doar cu comercializarea lor.
Dupa parerea mea crestinarea Greciei a tras foarte mult aceasta tara in jos si a influentat-o negativ. Din cauza ortodoxiei grecii din ziua de azi sunt extrem de misogini homofobi si intoleranti. Religiile abrahamice sunt ca niste virusi mentali care invrajbesc oamenii intre ei si impiedica progresul societatii, fiind in ultima instanta incompatibile cu civilizatia.
Sappho a fost o feminista si o poeta de geniu ca si Mihai Eminescu, o poeta care stia foarte bine sa transpuna in versuri emotiile unei femei si incerca sa le invete si pe tinerele fete sa citeasca, sa scrie poezii, sa cante si sa iubeasca frumosul si arta, detestand femeile needucate care acceptau un statut inferior si luptand pentru promovarea valorilor feminine si acest lucru nu le-a placut pitecantropilor misogini care au distrus o mare parte din ceea ce a lasat ea in urma. Mai jos este o poezie in care poeta spune clar ca o femeie needucata va muri in anonimat, uitata, deci Sappho aprecia femeia inteligenta ceea ce ii enerveaza la culme pe masculii dominanti care se simt raniti in orgoliul lor de mari barbati daca o femeie face ceva mai bine decat ei sau da dovada de inteligenta.
Mai jos este poezia pe care Sappho a scris-o gandindu-se la aceasta femeie si simtind un dor imens, o poezie foarte sensibila si incarcata de emotie care m-a inspirat, la fel ca si poeziile lui Eminescu.
Te rog
Vino inapoi la mine , Gongila , in aceasta noapte ,
Tu , trandafirul meu , cu lira ta lidiana ,
Deliciul pluteste de-a pururi in juru-ti ,
O dorita frumusete.
Chiar si simplele tale straie imi fura privirea .
Sunt vrajita , eu cea care odata
Am fost parata zeitei nascute in Cipru ,
Dar pe care o implor acum
Sa nu lase vreodata ca vraja sa imi rapeasca gratia ,
Ci , mai curand, sa te aduca inapoi la mine ,
Pe tine doar din muritoarele femei ,
Aceea ce-mi doresc mai mult s-o vad.
Din pacate multe texte s-au pierdut si nu se stie cine a fost Gongyla si care a fost soarta ei dar Sappho a avut un destin tragic ajungand sa se sinucida aruncandu-se de pe stanci. E pacat ca foarte multe poezii scrise de aceasta poeta geniala s-au pierdut, in mare parte din cauza clericilor incuiati si misogini care le-au distrus pentru ca erau scrise de o femeie si nu le convenea sa ramana dovezi ca si femeile pot crea si pot lasa o mostenire culturala omenirii, ei fiind crescuti in spiritul misogin intolerant si retrograd al religiilor abrahamice. Putin a lipsit ca acesti salbatici care cred si nu cerceteaza si dau ci piatra cand e vorba de orice sa nu distruga si statuile Afroditei si ale lui Apollo. Si asa "marele sfant" Kiril din Alexandria a omorat-o pe Hepatia, o mare femeie de stiinta si filosoafa din acele timpuri si a contribuit si la distrugerea bibliotecii din Alexandria dupa care au venit musulmanii si au distrus ce a mai ramas. Toti cei care au tupeul sa zica ca vezi doamne nu au existat femei inteligente, femei care faceau filosofie, femei care scriau poezii sau femei om de stiinta ar trebui sa stie ca NU AU DELOC DREPATE si ca au existat femei care au creat, femei care au inventat, femei care au ridicat civilizatia dar ele au fost uitate, sterse cu buretele din istorie din cauza unor misogini care le-au distrus creatiile sau le-au pus pe numele lor (Cum a fost cazul Shakespeare ale carui opere erau scrise, de fapt, de o femeie al carei nume nu a ramas in istorie). Nu mai vorbesc de faimoasele covoare arabesti care erau toate confectionate de femei, barbatii ocupandu-se doar cu comercializarea lor.
Dupa parerea mea crestinarea Greciei a tras foarte mult aceasta tara in jos si a influentat-o negativ. Din cauza ortodoxiei grecii din ziua de azi sunt extrem de misogini homofobi si intoleranti. Religiile abrahamice sunt ca niste virusi mentali care invrajbesc oamenii intre ei si impiedica progresul societatii, fiind in ultima instanta incompatibile cu civilizatia.
Sappho a fost o feminista si o poeta de geniu ca si Mihai Eminescu, o poeta care stia foarte bine sa transpuna in versuri emotiile unei femei si incerca sa le invete si pe tinerele fete sa citeasca, sa scrie poezii, sa cante si sa iubeasca frumosul si arta, detestand femeile needucate care acceptau un statut inferior si luptand pentru promovarea valorilor feminine si acest lucru nu le-a placut pitecantropilor misogini care au distrus o mare parte din ceea ce a lasat ea in urma. Mai jos este o poezie in care poeta spune clar ca o femeie needucata va muri in anonimat, uitata, deci Sappho aprecia femeia inteligenta ceea ce ii enerveaza la culme pe masculii dominanti care se simt raniti in orgoliul lor de mari barbati daca o femeie face ceva mai bine decat ei sau da dovada de inteligenta.
Unei femei needucate
Când vei fi murit, vei zace pe veci,
fără ca cineva să-şi aducă aminte de tine;
tu n-ai avut niciodată parte de trandafirii Pieirii;
fără renume aici, tot aşa vei rămâne şi în Hades,
rătăcind încolo şi încoace printre morţii necunoscuţi.
fără ca cineva să-şi aducă aminte de tine;
tu n-ai avut niciodată parte de trandafirii Pieirii;
fără renume aici, tot aşa vei rămâne şi în Hades,
rătăcind încolo şi încoace printre morţii necunoscuţi.
Este trist ca si multe femei valoroase, talentate inteligente au ajuns sa fie ingropate in uitare din cauza misoginismului pe care atat islamul cat si crestinismul l-au sadit adanc in mentalitatea generala. Nu dumnezeu a venit sa le spuna oamenilor ca femia este inferioara ci oamenii care au inventat religia, au scris biblia si au numit preotii au cultivat aceasta mentalitate.Constrar teoriei biblice primul impuls al naturii este acela de a crea o femela. In natura toti embrionii sunt femele inainte sa intervina masculinizarea la unii dintre ei deci femeia este "default"si biblia ar fi fost mult mai corecta daca in geneza in loc sa fie Adam primul creat ar fi aparut intai Eva si din coasta ei Adam. Ceea ce scrie in biblie e exact invers fata de adevarul stiintific. In natura femelele fiind mult mai importante decat masculii si indispensabile pentru supravietuirea speciei, in timp ce masculii sunt utili doar pentru pastrarea diversitatii genetice si a adaptabilitatii speciei, evolutia a facut ca starea initiala, planul de baza al dezvoltarii, calea default sa fie nu masculinizarea ca in biblie, care de fapt nu e mai mult decat o adunatura de texte scrise diversi oameni inapoiati si fara cunostiinte stiintifice, unii dintre ei scizofrenici care auzeau voci in cap si aveau impresia ca Dumnezeu le dicteaza ce sa scrie, ci feminizarea. Primitivii salbatici si misogini care au pus bazele religiilor abrahamice nu stiau ca in natura exista specii ale caror femele se pot inmultii prin partenogeneza dar nu exista absolut nici-o specie ai carei masculi se pot inmulti in lipsa femelelor, deci fara femele viata nu ar putea exista.
Una peste alta, desi au trait cu mii de ani in urma, Sappho si alti filosofi si poeti din Grecia antica erau mult mai evoluati, mai destupati la minte si mai civilizati decat crestinii din ziua de azi, care degeaba au facut scoala ca continua sa creada ineptiile din biblie la care ar rade in hohote si un absolvent de 7 clase care a mai dat din cand in cand pe la scoala si stie ca lumea nu a fost facuta in 6 zile si omul nu a fost facut din lut.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


