![]() |
| Asteroidul Oumuamua, pictura acrilice pe panza |
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta spatiu. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta spatiu. Afișați toate postările
luni, 26 noiembrie 2018
marți, 2 ianuarie 2018
Nebuloasa NGC 6751 sau ochiul din ceruri
Azi am pictat nebuloasa NGC 6751, o superba nebuloasa planetara ce seamana cu irisul unui ochi ceresc. Ma puteti vedea pictand in filmuletul de mai jos.
miercuri, 26 aprilie 2017
joi, 22 septembrie 2016
Un sistem solar cu heliosfera si o planeta pe care poate exista viata
Ieri am pictat un sistem solar cu heliosfera, disc de praf cosmic si 3 planete, una dintre ele de tipul Pamantului, o planeta unde poate exist viata
sâmbătă, 25 aprilie 2015
Scurgerea timpului in univers,o pictura pentru Ziua Astronomiei
Am terminat aceasta pictura in ulei pe panza asta, 25 aprilie, chiar de ziua astronomiei. Pictura este o alegorie a scurgerii timpului in univers prezentand singularitatea initiala ce uneste doua universuri, cel din trecut si din ziua de azi, intr-o clepsindra ce simbolizeaza timpul.
luni, 9 februarie 2015
Valul galactic
Prin aceasta pictura pe care am facut-o in acest weekend am reprezentat valul galactic, o emisie din centrul galaxiei noastre
miercuri, 23 aprilie 2014
joi, 19 ianuarie 2012
Tabloul Nebuloasa Orion refacut dupa ce s-a deteriorat din cauza prafului din Bucuresti
Azi uitandu-ma peste picturile mele am constatat ca tabloul meu in ulei pe panza cu Nebuloasa Orion s-a deteriorat din cauza prafului plin de funingine, coroziv si abraziv din Bucuresti care a ramaas lipit pe panza murdarind si intunecand pictura. Acest praf din Bucuresti este prezent in cantitate foarte mare (Daca la tara stergeam praful si o luna nu aveam probleme aici il sterg si a doua zi nici nu se mai cunoaste ca a fost sters) si constine foarte multe substante care nu ar trebui sa fie in aer, probabil si fibre de azbest rezultate din santierele inetrminabile din oras, negru de fum(din cauza caruia s-a innegrit pictura mea si daca merg desculta prin casa ma fac neagra pe picioare chiar daca s-a facut curatenie cu o zi inainte) si cine stie ce alte substante corozive, toxice si cancerigene provenite din poluarea excesiva a orasului. Praful acesta este foarte abraziv si daca incerc sa-l sterg se zgarie suprafata pe care incerc sa o curat. Bucurestiul e unul dintre cele mai poluate orase din Europa si se simte asta. Traficul auto intens, nenumaratele santiere, uzinele din zona Militari si gunoaiele care se ard mereu atat la gropile de gunoi asa-zis ecologice de la Giulesti-Sarbi si Glina precum si in alte parti ale orasului, toate umplu aerul din Bucuresti de noxe. Nici nu vreau sa ma gandesc cum arata plamanii bucurestenilor. Am incercat sa sterg acest praf dar nu se lua cu nimic si daca apasam mai tare pictura se zgaria si se strica si mai rau. Pana la urma am luat culorile de ulei si am refacut nebuloasa Orion si planeta pe suprafata careia se reflecta lumina nebuloasei si a stelelor. Mai jos este tabloul asa cum arata inainte.
luni, 12 decembrie 2011
Planeta Corot-2b
Corot-2b este o planeta gazoasa, pai mare decât Jupiter care are o coada asemănătoare cu coada unei comete formata din atmosfera pe care planeta o pierde din cauza vântului solar
marți, 6 decembrie 2011
joi, 17 noiembrie 2011
Desene plane fara perspectiva? Mai ganditi-va si nu mai fiti subiectivi
Printre altele "critcii de arta" care de fapt nu au nici-o tangenta cu arta si s-au legat de creatiile mele au zis ca desenele si picturile mele sunt plane si fara perspectiva si spatialitate.
Eu le recomand celor care ma critica pentu greseli de perspectiva sa se uite mai bine la creatiile de mai jos, dintre care una dateaza din anul 2000 fiind una dintre primele mele picturi iar restul au fost facute pe calculator folosind nimic altceva decat banalul program Microsoft Paint, nu Adobe, nu Corel, nu programe de grafica 3D desi par facute intr-un program 3D.
Dupa cum se vede desenele respecta foarte bine regulile perspectivei.
La multe dintre tablourile mele perspectiva nu este pusa in evidenta pentru ca subiectele sunt cosmice si o sfera la fel arata indiferent din ce unghi o privesti si asta nu inseamna ca habar nu am de perspectiva cum au zis ei.
Probabil ca ar trebui sa desenez numai peisaje urbane si diverse corpuri geometrice (dar nu sfere) pentru a dovedi ca ma descurc cu perspectiva
Eu le recomand celor care ma critica pentu greseli de perspectiva sa se uite mai bine la creatiile de mai jos, dintre care una dateaza din anul 2000 fiind una dintre primele mele picturi iar restul au fost facute pe calculator folosind nimic altceva decat banalul program Microsoft Paint, nu Adobe, nu Corel, nu programe de grafica 3D desi par facute intr-un program 3D.
Dupa cum se vede desenele respecta foarte bine regulile perspectivei.
La multe dintre tablourile mele perspectiva nu este pusa in evidenta pentru ca subiectele sunt cosmice si o sfera la fel arata indiferent din ce unghi o privesti si asta nu inseamna ca habar nu am de perspectiva cum au zis ei.
Probabil ca ar trebui sa desenez numai peisaje urbane si diverse corpuri geometrice (dar nu sfere) pentru a dovedi ca ma descurc cu perspectiva
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




(0).jpg)




