Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
vineri, 6 octombrie 2017
Salon de toamna AAPB 2017
joi, 6 iulie 2017
Salon de vara la Casa Schiller
vineri, 7 aprilie 2017
Salonul de primavara AAPB 2017 - vernisaj
Ieri a avut loc vernisajul salonului de primavara deschis la sediul AAPB de pe Gheorghe Pop de Basesti nr 37 pana pe 6 mai. A vorbit presedintele asociatiei, Dumitru Nicolae Chilia.
marți, 5 aprilie 2016
Salon de primavara organizat de Asociatia Artistilor Plastici Bucuresti la Casa de Cultura Friedrich Schiller
miercuri, 20 ianuarie 2016
O pictura despre iubire si viata in univers este expusa la Cercul Militar National in cadrul salonului de iarna organizat de Asociatia Artistilor Plastici Bucuresti
vineri, 24 iulie 2015
joi, 4 iunie 2015
Expozitie de pictura la sediul AAP Bucuresti
Expozitia de la sediul Asociatiei Artistilor Plastici Bucuresti, str Gheorghe Pop de Basesti nr 39, aproape de Foisorul de foc, este deschisa pana la sfarsitul lunii iunie si poate fi vizitata zilnic intre orele 10 si 18.
In cadrul; acestei expozitii este expusa si tabloul meu avand ca tema situatia artistilor din Romania.
miercuri, 2 aprilie 2014
Salonul florilor
marți, 1 aprilie 2014
Renasterea primaverii va asteapta sa o vedeti Salonul Florilor de la sediul AAPB
Acum tabloul este expus la sediul AAPB de pe Gheorghe Pop de Basesti nr 37 (zona foisorului de foc) in cadrul expozitiei "Salonul florilor". Expozitia este deschisa in zilele de miercuri, joi, vineri si sambata intre orele 10 si 18.
Maine ma gasiti si pe mine acolo. Va astept la expozitie.
sâmbătă, 29 martie 2014
Salonul florilor
joi, 27 martie 2014
Renasterea primaverii la sediul AAP de pe Gheorghe Pop de Basesti
joi, 13 martie 2014
Fostele galerii AAP de la Rosetti si Teatrul Mic
![]() |
| Fostul sediu AAP din Piata C.A. Rosetti |
Si galeria de arta de la Teatrul mic a fost desfiintata la scurt timp dupa pierderea sediului de la Rosetti.
![]() |
| Teatrul mic |
joi, 7 martie 2013
Situatia salilor de expozitie din Herastrau, pavilioanele A si B ramane incerta
Azi in Mihai Boroiu a obtinut de la ALPAB… o amanare si peste o luna va intra iar in audienta pentru sala din Herastrau. Pana atunci sala ramane inchisa si problema e in aer. Urmeaza inca o luna fara arta in Herastrau, cel putin. Cei de la ALPAB au zis ca au primit ordin de sus ca sa scoata sala la licitatie. Ma intreb oare de la cine a venit acest ordin si mai ales de ce? Pe cine si cu ce au deranjat manifestarile artistice din Herastrau? Cum le-a venit lor ideea sa scoata la licitatie o sala care de mai bine de 30 de ani numai sala de expozitii a fost si pentru asta a si fost construita, nu ca sa intre pe mana cine stie carui om de afaceri mafiot care sa o transforme intr-o carciuma infecta? Nu m-as mira daca maine au poimaine voi auzi la televizor ca si parcul Herastrau incepe sa fie scos la licitatie bucata cu bucata si desfiintat. La halul in care romanii isi vand tara lasand-o pe mana unor afaceristi dubiosi cum a fost si Costica Constanda, care mai avea putin si punea laba pe parcul Bordei si cine stie ce facea in locul spatiului verde care si asa este insuficient pentru un oras ca Bucurestiul, nu ma mira nimic.
Azi cand m-am dus in Herastrau am gasit ambele pavilioane expozitionale inchise si cu peretii goi. Au disparut si expozitiile lui Andrei Branisteanu de la Expoflora (care intre timp s-a mutat la pavilionul A, celelalte sali fiind transformate in acvarii)
joi, 7 februarie 2013
Asociatia Artistilor Plastici din Bucuersti risca sa piarda si sala din Herastrau
Dupa ce in 2004 a pierdut salile de la Rosetti, anul acesta Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti risca sa piarda si sala de expozitii din Herastrau.
Pana acum s-au facut nenumrate presiuni pentru desfiintarea acestei galerii de arta, singura galerie de arta cu care mai ramasese asociatia, dar cei de la ALPAB totusi au tolerat activitatile artistice din aceasta sala.
Dupa alegeri s-au schimbat foarte multi oameni din ALPAB, incepand cu diversi directori si terminand cu ultimul paznic din parc si au venit altii, cu alta viziune. Oamenii vechi care sustineau arta si cultura au fost inlocuiti cu oamenii USLului, stalinisti, antidemocrati si pro-rusi care la fel ca si Ponta care ii conduce urasc arta si cultura pentru ca de fapt le depaseste nivelul de intelegere, asa cum si Stalin detesta cultura si trimitea intelectualii in lagare de exterminare. In ultimul timp presiunile facute asupra asociatiei au fost din ce in ce mai mari. Am simtit asta cand am avut expozitia de arta eminesciana. Ne taiau curentul desire era platit, ne faceau tot felul de sicane si abia asteptau sa gaseasca un pretext ca sa ne dea afara de acolo.Cei de la ALPAB nu ne mai sustineau deloc, ba chiar cautau pretexte ca sa ne scoata de acolo. Pe hartile din parc galeria nu era figurata desi ar fi trebuit sa fie si nici in 7 seri nu aparea.
In ziua de azi politica anticulturala si antiartistica se face prin diverse mijloace si se gasesc diverse chichite legale si economice pentru ca arta sa fie falimentata si artistii sa nu fie lasati sa se exprime pentru ca suntem condusi de niste oameni insensibili si intoleranti, cu un caracter infect, mai rai decat comunistii. Ca aceasta decizie are un substrat politic este mai mult decat evident pentru ca in ziua de azi se face o adevata politica de nivelare si indobitocire a populatiei. Din aceasta politica facuta de guvernul stalinist care ne conduce face parte si inchiderea TVR Cultural. Din prima zi de cand a cazut guvernul Mihai Razvan Ungureanu si a venit Ponta am simtit o schimbare in rau. Numarul de activitati si evenimente culturale a scazut dramatic, locurile de munca care se gaseau erau mult mai putine si mai putin variate si totul parea sa mearga din ce in ce mai prost in tara asta, mai ales arta.
In momentul de fata sala intra in renovari si nu se stie ce destinatie va avea dupa ce lucrarile se vor termina.
vineri, 11 ianuarie 2013
Expozitia Univers eminescian din Herastrau, galeria de arta AAP
Azi am dus in la galeria de arta AAP din Herastrau peste 50 de picturi si desene inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu, am panotat expozitia si am facut cateva fotografii si un filmulet. Puteti sa vedeti si voi aceasta expozitie pana pe 24 ianuarie. Galeria AAP este situata in Herastrau aproape de restaurantul Pescarus, de Byblos si de aleea cartii.





























