Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
joi, 6 martie 2014
vineri, 27 septembrie 2013
Inca un desen in creion cu doua fete
Ieri am mai creat un desen in creion cu doua fete dintre care una seamana cu fata cu pielea alba si parul negru si foarte lung pe care o visam cand aveam 15 ani desi nu am intalnit-o niciodata. Am mai scris despre ea in postarile anterioare si nu mai vreau sa ma repet.
sâmbătă, 13 aprilie 2013
Desene nascute din dor de iubire intr-un weekend de singuratate
miercuri, 26 decembrie 2012
duminică, 23 decembrie 2012
Atat de frageda sau mireasa sufletului lui Eminescu
Azi am mai facut doua desene in creion prin care am redat imaginea fetei care a fost “mireasa sufletului” lui Mihai Eminescu, asa cum mi-am imaginat-o dupa ce am citit poezia Atat de frageda, o mireasa tanara, gingasa si frumoasa ca o printesa ce se tot indeparteaza indreptandu-se spre o lume intunecata, o fantoma ce vine din trecut, fantome fetei din Ipotesti care daca nu ar fi murit la 19 ani ar fi fost mireasa poetului.
Mai jos este poezia pe care Eminescu a scris-o cu gandul la iubirea lui vesnic pierduta din adolescenta
Atât de fragedă, te-asameni
Cu floarea albă de cireș,
Și ca un înger dintre oameni
În calea vieții mele ieși.
Abia atingi covorul moale,
Mătasa sună sub picior,
Și de la creștet pân-în poale
Plutești ca visul de ușor.
Din încrețirea lungii rochii
Răsai ca marmura în loc -
S-atârnă sufletu-mi de ochii
Cei plini de lacrimi și noroc.
O, vis ferice de iubire,
Mireasă blândă din povești,
Nu mai zâmbi! A ta zâmbire
Mi-arată cât de dulce ești,
Cât poți cu-a farmecului noapte
Să-ntuneci ochii mei pe veci,
Cu-a gurii tale calde șoapte,
Cu-mbrățișări de brațe reci.
Deodată trece-o cugetare,
Un văl pe ochii tăi fierbinți:
E-ntunecoasa renunțare,
E umbra dulcilor dorinți.
Te duci, ș-am înțeles prea bine
Să nu mă țin de pasul tău,
Pierdută vecinic pentru mine,
Mireasa sufletului meu!
Că te-am zărit e a mea vină
Și vecinic n-o să mi-o mai iert,
Păși-va visul de lumină
Tinzându-mi dreapta în deșert.
Ș-i să-mi răsai ca o icoană
A pururi verginei Marii,
Pe fruntea ta purtând coroană -
Unde te duci? Când o să vii?
duminică, 16 decembrie 2012
sâmbătă, 8 decembrie 2012
sâmbătă, 13 octombrie 2012
joi, 6 septembrie 2012
Desene vechi si noi - Nud de femeie cu coloana
Azi am mai refacut un desen de pe vremea cand aveam eu 15 ani, o femeie superba stand goala langa o coloana, una dintre temele mele preferate de atunci.
Mai jos este desenul vechi de la care am pornit
duminică, 19 august 2012
Portret de toamna in creion
joi, 16 august 2012
Portret de fata cu flori de primavara, o pictura in tempera si 2 desene in creion
joi, 9 august 2012
sâmbătă, 26 mai 2012
miercuri, 25 aprilie 2012
Femeia in alb si femeia in negru
![]() |
| Femeia in alb si femeia in negru, desen in creion de acum 10-11 ani colorat in Photoshop |
![]() |
| Femeia in alb si femeia in negru, un desen in creion pe care l-am facut cand aveam 15 ani |

















