Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta zamolxis. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta zamolxis. Afișați toate postările
joi, 27 noiembrie 2014
Pestera lui Zamolxis
Ieri, la Galeria Irecson, am desenat pestera lui Zamolxis cu chipul zeului dac cu soarele in frunte, contopindu-se cu cerul
luni, 22 septembrie 2014
Burebista, lupul dacic, Zamolxis si sfinxul din Bucegi
Am facut aceasta pictura in acest weekend la evenimentul Expo Bazar Art de la palatul bursei (fosta biblioteca nationala) din centrul vechi. Daca aveti timp puteti vedea acest tablou la locatia mai sus mentionata Am reluat o tema mai veche punand in evidenta semanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
marți, 20 august 2013
Despre sfinxul dacic si celelalte constructii megalitice din Bucegi
![]() |
| Zamolxis xu mainile spre cer, marele lup alb si sfinxul dacic din Bucegi, desen in pix |
Acestea sunt desenele mele reprezentandu-l pe Zamolxis alaturi de marele lup alb si de sfinxul dacic din Bucegi.
![]() |
| Zamolxis, marele lup alb si sfinxul dacic, desen in pix |
![]() |
| Sfinxul de la Varful Omu |
Sambata am fost iar in Bucegi si am facut traseul de la babele spre Omu. Am vazut ca in zona sunt mai multi sfincsi, cum e si cel de langa Sarutul Babelor, o alta formatiune din piatra care seamana foarte mult cu sarutul lui Constantin Brancusi, probabil sursa de inspiratie a sculptorului.
![]() |
| Un sfinx mai mic si mai putin cunoscut dar foarte important pentru daci |
![]() |
| Babele si un sfinx mai mic si mai putin cunoscut din Bucegi |
joi, 11 august 2011
Zamolxis rugându-se la sfinxul din Bucegi
Conform legendelor dacilor Zamolxis se ruga la sfinxul din Bucegi și se sfătuia cu acesta de fiecare dată când își dorea să afle ceva sau să cunoască viîtorul. Pentru daci sfinxul era sfânt. Am făcut acest desen în pix reprezentând rugăciunea lui Zamolxis ieri când ploua și nu puteam să ies din casă
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
luni, 8 august 2011
Zamolxis marele lup alb si sfinxul dacic
Am facut acest desen ieri folosind un banal pix albastru şi un carton. M-a inspirat sfinxul din Bucegi pe care l-am vizitat vinerea trecută, sfinxul dacic vechi de mii de ani, sfinxul în faţa căruia dacii se rugau la Zamolxis. Din păcate doar jumatate din sfinx s-a păstrat până în ziua de azi partea dreaptă a acestuia fiind distrusă. Din acest motiv multi cred că sfinxul e natural. Eu una cred că Bucegii au fost unul dintre locurile sacre ale dacilor iar sfinxul a fost sculptat de ei.
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
Abonați-vă la:
Postări (Atom)










