Se afișează postările cu eticheta zamolxis. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta zamolxis. Afișați toate postările

joi, 27 noiembrie 2014

Pestera lui Zamolxis

Ieri, la Galeria Irecson, am desenat pestera lui Zamolxis cu chipul zeului dac cu soarele in frunte, contopindu-se cu cerul

luni, 22 septembrie 2014

Burebista, lupul dacic, Zamolxis si sfinxul din Bucegi

Am facut aceasta pictura in acest weekend la evenimentul Expo Bazar Art de la palatul bursei (fosta biblioteca nationala) din centrul vechi. Daca aveti timp puteti vedea acest tablou la locatia mai sus mentionata Am reluat o tema mai veche punand in evidenta semanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes.

Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.



marți, 20 august 2013

Despre sfinxul dacic si celelalte constructii megalitice din Bucegi

Zamolxis xu mainile spre cer, marele lup alb si sfinxul dacic din Bucegi, desen in pix
Acestea sunt desenele mele reprezentandu-l pe Zamolxis alaturi de marele lup alb si de sfinxul dacic din Bucegi. 
Zamolxis, marele lup alb si sfinxul dacic, desen in pix
Am facut desenele de mai sus in 2011, dupa ce am fost la Babele si la monumentul dacilor din Bucegi, sfinxul ce priveste spre varful Omu unde se afla alt sfinx, unul asemanator cu cel de pe Marte.
Sfinxul de la Varful Omu
Din pacate partea dreapta a sfinxului a fost distrusa, la fel ca si gura acestuia, ochiul drept fiind tot ce a mai ramas din constructia megalitica datand de pe vremea dacilor. Din acest motiv in ziua de azi se considera ca sfinxul este doar o formatiune naturala.
Sambata am fost iar in Bucegi si am facut traseul de la babele spre Omu. Am vazut ca in zona sunt mai multi sfincsi, cum e si cel de langa Sarutul Babelor, o alta formatiune din piatra care seamana foarte mult cu sarutul lui Constantin Brancusi, probabil sursa de inspiratie a sculptorului.
Un sfinx mai mic si mai putin cunoscut dar foarte important pentru daci
Sfinxul de care vorbesc (cel din imaginea de mai sus) a fost un loc sacru pentru daci. Structura megalitica prezinta si un fel de platforma unde aveau loc ritualurile dacice. Exista si o parte intunecata. Pe aceasta platforma exista o mica adancitura, un fel de jgheab pentru scurgerea sangelui. Se pare ca aici se practicau sacrificii de animale sau chiar umane (de tipul ritualului descris in Miorita).
Babele si un sfinx mai mic si mai putin cunoscut din Bucegi



joi, 11 august 2011

Zamolxis rugându-se la sfinxul din Bucegi

Conform legendelor dacilor Zamolxis se ruga la sfinxul din Bucegi și se sfătuia cu acesta de fiecare dată când își dorea să afle ceva sau să cunoască viîtorul. Pentru daci sfinxul era sfânt. Am făcut acest desen în pix reprezentând rugăciunea lui Zamolxis ieri când ploua și nu puteam să ies din casă
----------
Trimis de pe telefonul Nokia

luni, 8 august 2011

Zamolxis marele lup alb si sfinxul dacic

Am facut acest desen ieri folosind un banal pix albastru şi un carton. M-a inspirat sfinxul din Bucegi pe care l-am vizitat vinerea trecută, sfinxul dacic vechi de mii de ani, sfinxul în faţa căruia dacii se rugau la Zamolxis. Din păcate doar jumatate din sfinx s-a păstrat până în ziua de azi partea dreaptă a acestuia fiind distrusă. Din acest motiv multi cred că sfinxul e natural. Eu una cred că Bucegii au fost unul dintre locurile sacre ale dacilor iar sfinxul a fost sculptat de ei.
----------
Trimis de pe telefonul Nokia
Related Posts with Thumbnails