Se afișează postările cu eticheta 2000. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 2000. Afișați toate postările

marți, 30 iunie 2015

Inca o pictura de iarna: O regina de gheata ocrotind doua suflete pereche

Am facut aceasta pictura de iarna sambata pornind de la o idee veche de 15 ani. In anul 2000 am pictat o regina de gheata ce ocroteste doua suflete indragostite, totul intr-un decor cosmic. Ochii ei sunt albstrii precum cerul senin iar in par ea are turturi de gheata. Seducatoare cruda si rece ea ma atrage si as vrea ca in locul iernii dintre noi sa fie o primavara plina de iubire. Privirea ei imi da fiori. Ea ocroteste doua suflete indragostite a caror iubire genereaza energia vitala.

Acum cativa ani am mai facut un desen pe aceasta tema, iar pictura de sambata continua aceasta serie de creatii inceputa cu una dintre primele mele picturi. Mai sus este desenul din 2011 iar in imaginea de mai jos este pictura din anul 2000
O regina de gheata ocrotind doua suflete indragostite, pictura din anul 2000

joi, 27 noiembrie 2014

Primele mele creatii - desene si picturi de pe vremea cand aveam 13 ani

Pentru ca cineva m-a intrebat cum pictam pe vremea cand aveam 13 ani am repostat cateva dintre creatiile mele din acea perioada, primele mele picturi si desene.
O amazoana

Adăugaţi o legendă



Dorinta, pictura inspirata din poezia lui Mihai Eminescu




Seria "Anotimpuri"

Cele 3 gratii
Pictura inspirata din poezia "Din parul tau" de Lucian Blaga


Femeie intre stele si stea intre femei
O stea gigant albastra


duminică, 12 decembrie 2010

De 10 ani visez la un univers in care sunt doar eu cu EA in lumina galaxiilor

Univers Univers2
Acestea sunt doua desene pe care le-am realizat acum 10 ani, când aveam doar 14 ani si începeam sa visez la un univers de vis in care sunt doar eu cu EA, Eva ancestrala a mintii mele, cea pe care mereu mi-am dorit-o langa mine, dar atunci, in anul 2000, când aveam 14 ani dorința a devenit atât de arzătoare incat am început sa redau imaginea ei prin pictura.
Si acum, ca si atunci visez la aceleași lucruri, visez la același univers minunat, la lumina albastra a corpurilor ceresti si a planetelor pline de viața ca Pamantul, la stelele, la nebuloase, la galaxii si la o planeta pe care sa fiu doar eu cu EA.
Mai jos sunt creațiile mai noi pe care le-am realizat reluând aceasta tema veche de 10 ani: doua desene in pix si un filmuleț in care vorbesc despre povestea tabloului “O fantezie”, tablou care a avut la baza aceeași fantezie.
EvaCosmica-01 EvaCosmica[7]
Acestea sunt desenele noi pe care le-am realizat pornind de la ideea mea din anul 2000: o femeie frumoasa, un etern feminin, o Eva cosmica ce sta in lumina galaxiei si tine in palmele ei flacăra vieții, o sfera de lumina albastru-violet si o trimite spre o planeta albastra cum e Pamantul, o planeta unde poate exista viața. De 10 ani îmi place sa îmi imaginez ca sunt eu acolo cu ea, ca îmi oferă mie flacăra vieții si iubirea ei fara de margini, iubirea ei pura iar cand creez aceste desene sau când le privesc îmi imaginez ca e real, ca sunt cu ea in lumina stelelor si a galaxiei iar acest vis de iubire îmi da putere deși e doar un  vis, unul din lucrurile pe care le pot atinge doar cu imaginația mea si la care nu pot ajunge niciodată. Cat de mult mi-as dori ca măcar o farama din visul acesta sa fie real, sa-mi dea aripi sa zbor spre galaxii

joi, 22 aprilie 2010

După 10 ani

supernova Acesta este unul dintre primele mele tablouri….

apa-02

…iar acesta este un desen in pix pe care l-am realizat ieri pornind de la aceeași tema: o venera ce se naște din apa limpede a unui ocean de pe o alta planeta si tine in mana o sfera din apa vie de acolo, totul fiind luminat de o supernova. Cat de mult mi-as dori sa fiu eu acolo, in lumina albastra a supernovei si sa pot atinge minunea lichida chiar daca as sti ca se va scurge printre degetele mele

Related Posts with Thumbnails