Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta alpab. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta alpab. Afișați toate postările
joi, 18 aprilie 2013
Decizia ALPAB: O noua amanare
Galeriile de arta de la pavilioanele expozitionale A si B din Herastrau raman inchise si nu se stie daca vor reintra in circuitul cultural al Bucurestiului. Mihai Boroiu nu a primit un raspuns positiv din partea ALPAB, obtinand doar o noua amanare de cel putin o luna, perioada in care sala va ramane inchisa
duminică, 14 aprilie 2013
O plimbare prin Herastrau
| Pavilionul expozitional B din Herastrau |
Azi am observat ceva: Daca ccomparati cele doua imagini veti vedea ca in a doua, facuta cu ceva timp in urma pe Pavilionul B scrie mare, cu rosu, EXPOZITIE DE PICTURA in timp ce in prima imagine nu mai scrie nimic. Textul a disparut de pe peretele salii de expozitie ceea ce este un semn ca urmea schimbarea destinatiei salii. Se pare ca cei de la ALPAB vor sa o scoata la licitatie si sa o inchirieze sau chiar sa o vanda dupa care cine stie ce mafiot de om de afaceri va pune laba pe ele schimbandu-le destinatia, asa cum s-a intamplat cu multe alte spatii care au fost transformate in cazinouri sau baruri. Dupa atatia ani in care cele doua constructii au gazduit expozitii de pictura, fiind construite in acest scop si nu pentru altceva acum se pregateste instrainarea lor si scoaterea lor din circuitul cultural alm Bucurestiului.
| In pavilionul expozitional A din Herastrau a ramas doar expoflora |
Ieri am vorbit cu mai multi oameni care se uitau mirati si nu intelegeau de ce nu mai sunt picturi expuse acolo. Erau si ei nemultumiti de inchiderea salilor de expozitie.
Am observat ca si cartile de pe Aleea Cartii au disparut si sunt probleme si cu bicicletele I love Vello care stau si ruginesc pentru ca nu se mai ocupa nimeni de inchirierea lor. Azi am mai observat si ca tot personalul din parc a fost schimbat. Toti paznicii pe care ii cunosteam eu si femeile care se ocupau de plantele de la expoflora au disparut si erau cu totul alti oameni angajati in locul lor. In ultimul timp nimic nu mai merge in parcul Herastrau, mai ales cand e vorba de cultura. Cinematograful de la Byblos e in paragina, galeriile de arta sunt inchise si nici pe Aleea Cartii nu mai sunt carti.
Oare cine are interesul sa scoata cultura din Herastrau?
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
