In aceasta noapte a creat o pictura prin care am surprins un moment petrecut de Burebista in sanctuarul de la Sarmizegetusa, alaturi de lupul alb, ganditor, privind cerul.
Am inceput pictura la 3 noaptea si am terminat-o la 6 dimineata.
Pe 23 septembrie voi vizita cetatea dacica Sarmizegetusa si sper sa vin cu si mai multa inspiratie de acolo
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta lupul dacic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta lupul dacic. Afișați toate postările
miercuri, 31 august 2016
marți, 25 noiembrie 2014
Intoarcerea dacilor... la Galeria Irecson
Ieri, in cadrul concertului de la Galeria Irecson, Gheorghe Iovu a cantat si melodia Intoarcerea dacilor, chiar langa peretele pe care troneaza lupul meu dacic. Expozitia ramane deschisa pana pe 2 decembrie si va astept sa o vedeti.
joi, 2 octombrie 2014
Atat de romanesc
Va reamintesc ca tablourile mele cu lupul dacic si un dac tarabostes fata in fata cu sfinxul din Bucegi sunt expuse la hotelul Marshal Garden de pe Dorobanti pana pe 19 octombrie, in cadrul expozitiei Atat de romanesc.
marți, 30 septembrie 2014
Lupul dacic si sfinxul din Bucegi la Marshal garden Hotel
Doua dintre creatiile mele avand ca subiect dacii, cultura si credintele lor, sunt expuse pe Dorobanti, la Marshal Garden Hotel, in cadrul expozitiei Atat de romanesc, deschisa pana pe 19 octombrie, Vernisajul va avea loc maine, 1 octombrie, la ora 18.Este vorba despre una dintre lucrarile prin care am surprins asemanarea izbitoare dintre sfinxul din Bucegi si un dac tarabostes si un tablou prin care am dar viata lupului dacic
luni, 22 septembrie 2014
Burebista, lupul dacic, Zamolxis si sfinxul din Bucegi
Am facut aceasta pictura in acest weekend la evenimentul Expo Bazar Art de la palatul bursei (fosta biblioteca nationala) din centrul vechi. Daca aveti timp puteti vedea acest tablou la locatia mai sus mentionata Am reluat o tema mai veche punand in evidenta semanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
vineri, 9 mai 2014
Doi lupi la Biblioteca culturala din Drumul Taberei
Din expozitia de pictura de la Galeria T a fundatiei Henri Coandadin Drumul Taberei nr 4 nu lipsesc nici lupii, totemul dacilor. Lupul cenusiu pictat de Ioana Dascalu este expus aproape de lupul meu dacic, astfel incat cei doi lupi par ca se privesc unul pe altul
joi, 27 martie 2014
duminică, 2 februarie 2014
O creatura fioroasa
Am desenat aceasta creatura fioroasa cu o ora in urma fara ca macar sa ma uit la creion si la hartie. Ceea ce a iesit este ceva intre lupul dacic si o reptila, un animal masiv precum un munte avand duritatea stancilor si forta dinozaurilor
joi, 5 decembrie 2013
Lupul dacic si floarea vietii
Azi, folosind un pix negru si unul rosu am desenat acest lup dacic. L-am desenat foarte repede intr-un scurt moment de respiro intre sarcinile de serviciu. In acest desen pe langa lupul dacic apare si floarea vietii, un alt simbol dacic ce s-a patrat pana in ziua de azi in arta populara.
luni, 19 noiembrie 2012
Marele lup alb al dacilor
Am pictat acest lup dacic ieri. Este un tablou in ulei pe panza, dimensiuni 50x100 prin care am dat viata uneia dintre legendele dacilor
luni, 22 octombrie 2012
vineri, 13 aprilie 2012
marți, 13 martie 2012
marți, 12 iulie 2011
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
















