Se afișează postările cu eticheta muzica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta muzica. Afișați toate postările

joi, 3 august 2017

Muzica

Am facut aceasta pictura anul 2000. Nu implinisem 14 ani. Pe vremea aceea m-am gandit sa intitulez aceasta pictura "muzica".

luni, 24 noiembrie 2014

Artele vizuale se imbina in mod armonios cu muzica la Galeria Irecson


In aceasta cladire, la galeria irecson din palatul Agricola-Fonciera, Calea Victoriei nr 2. azi la ora 18 va avea loc concertul lui Gheorghe Iovu. Azi muzica se va imbina in mod armonios cu grafica si pictura intr-un spatiu primitor situat intr-o cladire istorica din centrul vechi al Bucurestiului.
Va astept sa va delectati cu picturile mele si ale Simonei Deacu si cu muzica lui Gheorghe Iovu. 


duminică, 20 aprilie 2014

Eternul feminin in fata galaxiei


Am facut aceasta pictura in acrilice pe panza azi, pornind de la schitele pe care le-am desenat cu pixul zilele trecute si de la o idee mai veche.



Cu ani in urma cand ascultam Perpetuous dreamer - The sound of goodbye imi imaginam o femeie ce se dezbraca de rochia ei mov in timp ce se indeparteaza de mine mergand spre mare. Ciudat este ca nu vazusem videoclipul la sfarsitul caruia apare exact aceasta imagine. Pe vremea aceea nu aveam calculator si la MTV, atomic Tv si alte televiziuni pe care le urmaream eu atunci nu se difuza acest videoclip. Melodia am auzit-o la Trance Nation cu Dj Allen, emisiunea de la radio 21 care urma dupa dialogul intredeschis al lui Cristian Andrei.

In anul 2002 am pictat pentru prima data aceasta imagine, imaginea celei ce pleaca fara sa priveasca inapoi, lasandu-ma pe mine in urma ei, pleaca odata cu soarele si a lui caldura lasand in urma frunzele ce cad tomnatic, frigul si iarna singuratatii. Despre desenele si pictura de mai jos am mai scris si in postarile anterioare asa ca nu vreau sa ma repet.
In urma ei, desen din anul 2011

In urma ei, desen din 2004
Amurg sentimental, pictura 2004
In urma ei, pictura din anul 2002

sâmbătă, 12 aprilie 2014

Fiecare fulg de nea e o lacrima de a mea

Ieri ascultand muzica din vremuri mai bune ce au apus mi-a venit ideea sa fac acest desen in acord cu frigul anormal pentru luna aprilie. Aceasta este melodia care m-a inspirat, o melodie ce se potriveste atat cu vremea iernatica cat si cu starea mea interioara.



sâmbătă, 19 octombrie 2013

Muzica


Am facut acest desen ieri . aceasta este o personificare a muzicii, muza care inspira muzica, frumusetea ei alaturi de frumusetea florilor intr-o imagine plina de sensibilitate.

marți, 14 mai 2013

Fata din vis, pictura, muzica, vise si sentimente din 2001



 Azi am facut acest desen in creion pornind de la o pictura mai veche datand din anul 2002 pe care o mai am si acum si o pastrez pentru ca imi trezeste niste amintiri si niste sentimente de atunci si desi nu are cine stie ce valoare artistica pentru mine are o puternica incarcatura sentimentala. 


 Am facut aceasta pictura in anul 2002 dupa ce am ascultat melodia Schiller – Dream of you care m-a facut sa-mi imaginez o fata tanara si frumoasa cu pielea alba, ochii mari si albastrii si parul lung si glas melodios pe varful unui munte de pe luna, cu Pamantul in spate. Melodia mi-a amintit de fata cu parul lung si negru pe care o visam mereu prin anul 2001. 

luni, 27 septembrie 2010

Ploua infernal si noi ne iubeam…

Ploaie in lune lui Marte Ploaie in luna lui Marte
Am realizat aceste doua desene in creion după ce am ascultat melodia Ploaie in luna lui Marte pe versuri de Nichita Stănescu, o melodie superba si foarte sensibila care m-a făcut sa vibrez de emoție.
Mai jos este melodia de care vorbeam interpretata de Paula Seling si poezia lui Nichita Stănescu, o poezie foarte sensibila si romantica.

Nichita Stănescu

Ploaie în luna lui Marte

Ploua infernal,
si noi ne iubeam prin mansarde.
Prin cerul ferestrei, oval,
norii curgeau în luna lui Marte.
Peretii odaii erau
nelinistiti, sub desene în creta.
Sufletele noastre dansau
nevazute-ntr-o lume concreta.
O să te ploua pe aripi, spuneai,
ploua cu globuri pe glob si prin vreme.
Nu-i nimic, iti spuneam, Lorelei,
mie-mi ploua zborul, cu pene.
Si mă-naltam. Si nu mai stiam unde-mi
lasasem în lume odaia.
Tu mă strigai din urma: raspunde-mi, raspunde-mi,
cine-s mai frumosi: oamenii?... ploaia?...
Ploua infernal, ploaie de tot nebuneasca,
si noi ne iubeam prin mansarde.
N-as mai fi vrut să se sfirseasca
niciodata-acea luna-a lui Marte.

luni, 25 ianuarie 2010

I have the world

I have the world

Am realizat tabloul de mai sus dupa ce am ascultat melodia Delyno ft. Park Place - I have the world si am fost impresionata de mesajul pacifist al versurilor

I have the entire world inside
Inside my soul cause I
Don't wanna live alone
Don't Wanna die!
I have the entire world inside
Inside my heart so I
I'm gonna sing my song
And touch the sky!
If u seek my dreams
Flying over you
You will know the truth
Let's enjoy the fun
No, no bomb, no gun
Just lïght of the sun!

Related Posts with Thumbnails