Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
joi, 3 august 2017
Muzica
luni, 24 noiembrie 2014
Artele vizuale se imbina in mod armonios cu muzica la Galeria Irecson
duminică, 23 noiembrie 2014
Gheorghe Iovu va concerta la Galeria Irecson maine, 24 noiembrie la ora 18
duminică, 20 aprilie 2014
Eternul feminin in fata galaxiei
Cu ani in urma cand ascultam Perpetuous dreamer - The sound of goodbye imi imaginam o femeie ce se dezbraca de rochia ei mov in timp ce se indeparteaza de mine mergand spre mare. Ciudat este ca nu vazusem videoclipul la sfarsitul caruia apare exact aceasta imagine. Pe vremea aceea nu aveam calculator si la MTV, atomic Tv si alte televiziuni pe care le urmaream eu atunci nu se difuza acest videoclip. Melodia am auzit-o la Trance Nation cu Dj Allen, emisiunea de la radio 21 care urma dupa dialogul intredeschis al lui Cristian Andrei.
In anul 2002 am pictat pentru prima data aceasta imagine, imaginea celei ce pleaca fara sa priveasca inapoi, lasandu-ma pe mine in urma ei, pleaca odata cu soarele si a lui caldura lasand in urma frunzele ce cad tomnatic, frigul si iarna singuratatii. Despre desenele si pictura de mai jos am mai scris si in postarile anterioare asa ca nu vreau sa ma repet.
| In urma ei, desen din anul 2011 |
![]() |
| In urma ei, desen din 2004 |
![]() |
| Amurg sentimental, pictura 2004 |
![]() |
| In urma ei, pictura din anul 2002 |
sâmbătă, 12 aprilie 2014
Fiecare fulg de nea e o lacrima de a mea
sâmbătă, 19 octombrie 2013
Muzica
Am facut acest desen ieri . aceasta este o personificare a muzicii, muza care inspira muzica, frumusetea ei alaturi de frumusetea florilor intr-o imagine plina de sensibilitate.
marți, 14 mai 2013
Fata din vis, pictura, muzica, vise si sentimente din 2001
luni, 27 septembrie 2010
Ploua infernal si noi ne iubeam…
Am realizat aceste doua desene in creion după ce am ascultat melodia Ploaie in luna lui Marte pe versuri de Nichita Stănescu, o melodie superba si foarte sensibila care m-a făcut sa vibrez de emoție.
Mai jos este melodia de care vorbeam interpretata de Paula Seling si poezia lui Nichita Stănescu, o poezie foarte sensibila si romantica.
Nichita Stănescu
Ploaie în luna lui Marte
Ploua infernal,si noi ne iubeam prin mansarde.
Prin cerul ferestrei, oval,
norii curgeau în luna lui Marte.
Peretii odaii erau
nelinistiti, sub desene în creta.
Sufletele noastre dansau
nevazute-ntr-o lume concreta.
O să te ploua pe aripi, spuneai,
ploua cu globuri pe glob si prin vreme.
Nu-i nimic, iti spuneam, Lorelei,
mie-mi ploua zborul, cu pene.
Si mă-naltam. Si nu mai stiam unde-mi
lasasem în lume odaia.
Tu mă strigai din urma: raspunde-mi, raspunde-mi,
cine-s mai frumosi: oamenii?... ploaia?...
Ploua infernal, ploaie de tot nebuneasca,
si noi ne iubeam prin mansarde.
N-as mai fi vrut să se sfirseasca
niciodata-acea luna-a lui Marte.
luni, 25 ianuarie 2010
I have the world
Am realizat tabloul de mai sus dupa ce am ascultat melodia Delyno ft. Park Place - I have the world si am fost impresionata de mesajul pacifist al versurilor
I have the entire world inside
Inside my soul cause I
Don't wanna live alone
Don't Wanna die!
I have the entire world inside
Inside my heart so I
I'm gonna sing my song
And touch the sky!
If u seek my dreams
Flying over you
You will know the truth
Let's enjoy the fun
No, no bomb, no gun
Just lïght of the sun!















