Se afișează postările cu eticheta icoane. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta icoane. Afișați toate postările

vineri, 13 aprilie 2012

Ipocrizie bizantina

Sfintii pestru si pavel in ipostaze mult prea tandre pentru doia barbati heterosexuali intr-o icoana clasica in stil bizantin

Inainte de sfanta sarbatoare de Pasti m-am apucat sa fac putin pe criticul de arta bisericeasca de origine bizantina.
Stau si ma uit la icoanele bizantine cat de nenaturale, false si pline de misoginism si ipocrizie sunt, cat de imbracata este Maica domnului, ca o femeie musulmana care poarta burqa, si cat de bine sunt acoperite capetele personajelor de sex feminin astfel incat sa nu se vada nici macar un fir de par, cat de infofolit este pruncul din bratele sfintei fecioare, cat de ridicole si nenaturale sunt pozitiile sfintilor si mai ales cum prezinta icoanele lucruri pe care biserica le condamna si le judeca aspru pe nedrept, cum ar fi relatia foarte stransa, chiar intima dintre sfintii Petru si Pavel si sarutul dintre Iuda si Iisus.
Iuda il saruta pe Iisus Hristos PE BUZE intr-o icoana veche bizantina

In aceste icoane se vede in primul rand misoginismul abrahamic, intalnit intr-o forma putin mai accentuata si la musulmani. La fel ca si musulmanii crestinii considera ca femeia este inferioara si murdara si frumusetea ei trebuie sa fie ascunsa in spatele hainelor largi. In reprezentarile bizantine femeia este mereu acoperita din cap pana in picioare si hainele ei nu lasa sa se vada decat fata si mainile. Mai uit la o icoana a Maicii Domnului cu pruncul si ma mir cum de nu curgeau apele pe ea si cum nu murea de cald infofolita in halul asta in caldura din Israel. Cei care au conceput aceste icoane au fost atat de misogini si ipocriti incat au facut pieptul fecioarei plat, fara sani si acoperit de 3 straturi de haine. P:robabil ca micutul Iisus era alptat prin haine sau nu avea nevoie de lapte hranindu-se doar cu iubirea divina si cu energiile necreate ale lui Dumnezeu.
Crestinii in loc sa iubeasca femeia asa cum a fost ea lasata de natura sau de Dumnezeu sau de cine vreti voi, o dispretuiau si o considerau o ispita si o sursa a pacaturului, incepand cu Eva care in credinta lor a fost cea care l-a indemnat pe Adam sa cada in pacat. Crestinii in loc sa vada corpul femeii ca pe ceva natural si frumos, nimic mai mult, il pervertesc, il asociaza cu imoralitatea si desfraul, asa cum fac si cei care confunda nuditatea artistica cu pornografia si obscenitatea. Crestinii deformeaza gandirea oamenilor si mai ales a femeilor facandu-i sa-si dispretuiasca propriul corp, propria natura.
Fecioara Maria nud, o altfel de icoan a Maicii Domnului care a scandalizat foarte multi crestini puritani

Dupa parerea mea o icoana cu fecioara Maria nud fara conotatii sexuale nu o face pe aceasta mai putin sfanta si mai putin curata decat una cu ea imbracata ca o araboaica, doar o arata in toata splendoarea si naturaletea ei. Murdar nu este nudul feminin ci gandurile celor care il privesc intr-o maniera sexuala pervertindu-l. Nudul nu este pervers. Nudul este pervertit de unii dintre noi.
Mai jos este o icoana a Maicii Domnului care o prezinta pe aceasta in timp ce alapteaza pruncul, intr-un mod cat mai realist si natural posibil, asa cum alapteaza toate femeile. Am facut desenul in iarna si bineinteles ca pana acum a adunat foarte multe critici si reactii negative de la crestini.
O icoana a Maicii Domnului in timp ce alapteaza, desen in pix
Desi sanii unei femei care alapteaza sau un copil mic asa cum l-a facut mama lui nu are trebui sa aiba o semnificatie erotica (cel putin pentru oamenii normali, nu vorbim aici de pedofili care din cauza unor anomalii cerebrale CONGENITALE au erectii cand vad copii mici, instinctul sexual amestecandu-se cu cel matern ) multi crestini se scandalizeaza cand vad desenul de mai sus, uitand ca si ei au fost alaptati de mamele lor in acelasi mod si ca alaptarea copilului este un lucru cat se poate de normal.
Revenind la bizantini acestia nu au facut altceva decat sa traga inapoi Grecia, care fusese mult mai civilizata si mai deschisa la minte in antichitate, cand existau tot felul de filosofi poeti si oameni de stiinta.
Sappho, o poeta din Grecia antica ale carei creatii au fost distruse de crestini

Crestinii au fost cei care au ucis-o cu sange rece pe Hypatia, o mare matematiciana, o femeie cu o minte de geniu, au ars biblioteca din Alexandria, au distrus operele poetei Sappho pentru ca au fost scrise de o femeie, ceea ce lor, la cat de misogini erau, nu le convenea, au ingropat descoperiri stiintifice si au cufundat lumea  in ignoranta.
Sappho, pictura ulei pe panza

Bizantinii au ars si au distrus mai cea mai mare parte a poeziilor poetei Sappho din Grecia antica dar in acelasi timp pictau icoane cu sfinti in ipostaze mult prea tandre pentru doi barbati heterosexuali, ceea ce arata cat de ipocriti sunt crestinii. Pentru ei erau imorale poeziile in care Sappho canta femeia si ridica in slavi feminitatea dar nu era imoral ca o femeie sa fie considerata o fiinta inferioara si tratata ca un simplu accesoriu al barbatului util doar pentru reproducere, valorand mai putin decat o camila. Sappho a fost in primul rand o feminista si asta i-a infuriat la culme pe crestinii din Bizant care urau femeile, pur si simplu le dispretuiau, calcau in picioare tot ce era feminin. Cine stie cate alte femei valoroase impreuna cu realizarile lor au fost sterse din istorie de acesti cres(s)tini misogini.

Crestinismul a schimbat istoria Greciei si a schimbat-o in rau, nu in bine, chiar si grecii din ziua de azi fiind trasi inapoi de ortodoxia lor rigida. Ei au muntele Athos, unde accesul femeilor este strict interzis si desi nu o recunosc este plin de calugari homosexuali care in acelasi timp ii judeca pe altii, insiga la urma impotriva homosexualilor declarati si impacati cu propria orientare sexuala care au si ei un partener stabil pe care il iubesc, si pun umarul la interzicerea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, ei au atatea biserici ortodoxe, ei sunt cei care trag toata Europa in jos din cauza asta. Nu intamplator criza economica din Europa a luat forma cea mai urata in Grecia si Romania, doua tari puternic marcate de ortodoxia aceasta care nu este departe de talibanismul din Afganistan ca ideologie. In aceste tari ortodoxe biserica inghite foarte multi bani contribuind la subminarea economiei. Am ajuns de nu avem bani ca sa dam pensii dar avem bani ca sa construim catedrala mantuirii nemului si preotii au salarii mai mari decat doctorii. Daca nu se face ceva pentru a scapa tara ce acest flagel o sa ajungem ca Afganistanul, Iranul si alte republici islamiste conduse dupa reguli religioase irationale, misogine, nestiintifice si in ultima instanita impotriva progresului civilizatiei. Ortodoxia nu este departe de islam.

sâmbătă, 17 martie 2012

Daca considerati ca tabloul meu cu Iisus si Iuda este o blasfemie uitati-va la icoanele clasice

Acest tablou reprezentandu-l pe Iuda stand in genunchi in fata lui Hristos si cernadu-si iertare, asa cum sta orice crestin cand se spovedeste, a iritat si irita in continuare ochii si creierele crestinilor puritani si ipocriti.
Ceea ce nu vor sa vada si sa stie crestinii este ca si unele icoane vechi de sute de ani ar putea fi considerate la fel de ofensatoare daca ar fi sa judecam dupa principiile lor rigide. Dovada este in imaginile de mai jos.

 Acestea sunt doua picturi bisericesti avand acelasi subiect, Iuda cerandu-si iertare. In aceste picturi este evident ca Iuda il saruta pe buze pe IIsus Hristos, scena fiind aproape la fel de incarcata de erotism ca si icoana cu sfintii Petru si Pavel imbratisati ca un cuplu de indragostiti despre care am vorbit intr-o postare anterioara. Probabil ca la fel ca si multi alti crestini sfintii Petru si Pavel instigau la ura impotriva homosexualilor prin textele lor pentru ca chiar ei aveau tendinte homosexuale reprimate si in loc sa se accepte asa cum sunt ii judecau pe altii, cum din pacate fac multi si in ziua de azi, incepand cu preotii si calugarii homosexuali care vorbesc mereu despre "cat de grav este pacatul sodomiei". Este plina biserica de preoti si calugari care fac sex cu alti barbati in chilii si in acelasi timp latra contra homosexualitatii.
 Dragi credinciosi mai lasati si voi prejudecatile si priviti aceste icoane care nu au fost facute de mine sau de alt artist contemporan si respecta cu sfintenie canoanele bisericesti, aceste icoane pline de iubire... intre doi barbati, iubirea pe care voi o considerati impotriva naturii si o condamnati ca pe o crima. Uitati-va si voi cata dragoste exista intre sfantul Petru si sfantul Pavel, cat de bine se simt ei, unul in bratele altuia, cat de mult se doresc, cum se privesc in ochi dorindu-si sa se sarute, cat de tandru se ating, cata iubire, cata tandrete. Acum sincer, daca voi ati vedea doi barbati exact in postura in care sunt reprezentati Petru si Pavel sau Hristos si Iuda ce ati gandi si ce ati crede despre ei? Credinta va invata sa judecati si sa aruncati cu pietre fara sa cunoasteti si probabil ca foarte multi dintre voi, credinciosi care vorbesc mereu in mod fals si ipocrit despre iubire si in acelasi timp instiga la ura, asa ar reactiona.
La fel ca si sfantul Pavel care scria texte homofobe care din pacate au ramas litera de lege pentru multi crestini multi credinciosi in loc sa se accepte intai pe ei asa cum sunt pentru a putea fi in armonie si cu restul lumii judeca aspru si cu dubla masura nelasandu-i nici pe altii sa triasca fericiti.

vineri, 11 noiembrie 2011

Sfintii Petru si Pavel in ipostaze tandre

 Ca urmare a unor critici la adresa desenelor mele cu Iisus Hristos m-am hotarat sa scriu aceasta minunata postare.
Cautand pe google imagini cu sfinti am dat si peste foarte multe icoane care il prezinta pe sfantul Petru alaturi de sfantul Pavel in ipostaze tandre, imbratisati, aproape sarutandu-se. 
 Oricine priveste aceste icoane ar putea spune ca cei doi erau homosexuali dar pana acum nu s-a gasit nimeni sa zica asta pentru ca biserica e ipocrita si condamna homosexualitatea ca si cum ar fi un pacat de moarte instigand la ura si in acelasi timp sunt pline bisericile si manastirile de preoti si calugari homosexuali care nu ar admite ca sunt ceea ce sunt pentru ca au fost invatati sa creada ca a fi homosexual e un mare pacat impotriva naturii in loc sa stie ca homosexualitatea este o conditie biologica innascuta si nepatologica si din acest motiv ajung sa-i urasca pe altii care gandesc liber si se accepta asa cum sunt.
In aceste imagini cei doi sfinti par foarte apropiati, chiar intimi, stand ca doi indragostiti unul in bratele celuilalt. In aceste picturi bisericesti sfintii Petru si Pavel se privesc cu iubire, mai mult decat iubire sufleteasca, unul pe altul si par sa-si doreasca sa se sarute.
Cat de ipocriti sunt oamenii astia din care e compusa biserica crestina(Pana acum nu am auzit sa vina Dumnezeu din cer sa intervina, sa construiasca biserici si sa le spuna preotilor ce sa faca, oamenii fiind cei care au inventat religia, au scris biblia au construit biserici si au numit preoti). La fel ca si cei din evul mediu care ardeau pe rug oameni pentru ca indrazneau sa zica ca Pamantul e rotund oamenii bisericii din ziua de azi nu au alta treaba decat sa-i judece pe altii si sa intige la ura facand pe sfintii si pe puritanii. Dupa teoria lor fetele trebuie sa se marite virgine (ceea ce foarte rar se intampla si pe vremea cand se intampla fetele respective se maritau in adolescenta cele trecute de 18 ani fiind considerate fete batrane) femeia trebuie sa nu se imbrace provocator si sa-si acopere capul cand intra in biserica (ceea ce ii face sa semene cu musulmanii care obliga femeile sa poarte burqa) si iubirea intre doua persoane de acelasi sex este aspru condamnata.
Biserica este nedreapta pentru ca condamna oamenii pentru lucruri pe care le fac foarte multi oameni din sanul ei in loc sa le accepte.
In ceea ce priveste desenul de mai jos pacatosul meu sta cu capul sub hainele lui Hristos exact cum se sta la spovedanie dar fiecare e liber sa interpreteze cum vrea, ca si in cazul icoanelor de mai sus.
Related Posts with Thumbnails