Aceasta este o pictura in ulei pe lemn avand ca tema viata in univers pe care am realizat-o acum cateva zile
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
vineri, 4 noiembrie 2011
luni, 11 iulie 2011
Primele vietati de pe Pamant
Se știe ca primele forme de viața au apărut din supa organica primordiala bogata in carbon, hidrogen, oxigen, azot, fosfor si sulf, materialul lor genetic fiind inițial doar ARN pentru ca mai târziu sa apară ADNul. Asta s-a întâmplat acum 3-4 miliarde de ani. Intai au apărut coacervatele apoi bacteriile si arheele pentru ca mai tarziu (acum 1,8 miliarde de ani) datorita relațiilor de endosminbioaza sa apară si primele organisme eucariote. Toate aceste forme primitive de viața au apărut in apa.
Mai sus este un desen pe care l-am făcut azi gandindu-ma la aceste microorganisme care populau Pamantul acum 1,8 miliarde de ani, niște organisme unicelulare ce inoata in oceanul primordial ajutandu-se de flageli. Din ele a evoluat viata de pe Pamant