Se afișează postările cu eticheta Herastrau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Herastrau. Afișați toate postările

luni, 13 iunie 2016

Ce s-a ales de galeria AAP din Herastrau

Acum 5 ani pe vremea asta creatiile mele erau expuse la galeria AAPB de la pavilionul B din parcul Herastrau, alaturi de creatiile altor artisti membrii ai Asociatiei Artistilor Plastici din Bucuresti.

Acum 4 ani acelasi spatiu a gazduit salonul Best of organizat de AAPB si o expozitie de grup la care am participar si eu cu un numar considerabil de lucrari.

Galeria AAPB a gazduit numeroase expoziții de grafica, pictura si sculptura pana in februarie 2013 cand a fost inchisa in mod abziv de catre ALPAB, sub pretextul unei reamenajări care nici macar in ziua de azi nu a inceput, salile aflandu-se in plin proces de degradare.
Construite de la inceput in scopul de a gazdui expozitii de pictura, aceste sali stau inchise, uitate si nefolosite in timp ce artistii plastici din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile.
In speranta ca aceste spatii vor fi redate artistilor si publicului in scopul de a bucura ochii privitorilor si de a oferi artistilor o posibilitate de expunere si promovare va rog sa semnati si sa distribuiti aceasta petitie

sâmbătă, 15 martie 2014

Galeriile AAP din Herastrau stau nefolosite de un an de zile in timp ce artistii din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile

Ieri am fost in Herastrau si am trecut si pe aleea artistilor unde sunt pavilioanele expozitionale A si B unde artistii din Bucuresti isi expuneau lucrarile pana antul trecut cand primaria a inchis in mod abuziv cele doua spatii mintind ca acestea au fost inchise doar temporar pentru a fi reamenajate. De un an de zile salile stau inchise si procesul de reamenajare nici macar nu a inceput. Am deschis si o petitie pentru redesschiderea acestor galerii de arta.


vineri, 27 decembrie 2013

Retrospectiva 2013 - Ultima expozitie in Herastrau

 A trecut aproape un an de la ultima mea expozitie de la galeria de arta AAP din Herastrau, expozitia "Univers eminescian" care s-a bucurat de un real succes la vremea respectiva. Din pacate la scurt timp dupa aceasta expozitie galeria AAP din Herastrau a fost inchisa de catre ALPAB la comanda politica


vineri, 27 septembrie 2013

Cine este mafiotul responsabil pentru inchiderea galeriilor de arta din Herastrau?

Zilele astea am aflat de la cine a pornit decizia de evacuare a artistilor care isi expuneau tablourile in pavilioanele expozitionale A si B din Herastrau. Este vorba despre  Bogdan Peter Tanase, un mare mafiot care vindea mormintele si arunca mortii la gunoi sau la cainii vagabonzi din cimitire pe vremea cand era director la Adiministratia Cimitirelor din Bucuresti si acum, ajuns sef peste parcuri (a fost numit director al ALPAB dupa ce Victor ponta la numit pe Radu Popa, fostul director ALPAB ,președintele cu rang de secretar de stat al Administrației Fondului pentru Mediu) ar fi in stare sa vanda si parcurile bucata cu bucata, un individ josmic si infect care ar merita sa infunde puscaria pentru tot ce a facut, unul dintre protejatii lui Sorin Oprescu. Din pacate in Bucuresti mafia a pus mana si pe ALPAB si acest lucru deja se simte
La ce caracter infect are acest individ spucat care arunca mortii la groapa de gunoi sau la cainii flamanzi care misuna si prin cimitire pentru a revinde locurile de veci, fara sa aiba remuscari, un om al banului, cinic si lipsit de scrupule, nu e de mirare ca nu iubeste arta. Va rog sa dati mai departe aceasta postare dupa ce o ciiti. Sper ca acest articol sa ajunga si in presa si mafiotul care acum este sef peste ALPAB sa fie demis si sa ajunga si in puscarie pentru toate afacerile ilegale pe care le-a facut si le face in continuare, inainte ca parcurile Bucurestiului sa fie vandute si sa intre pe mana mafiei care se extinde ca un cancer.

miercuri, 3 iulie 2013

Femeie intre stele si stea intre femei, doua desen fluorescente vandute in Herastrau


Azi mi-am amintit de expozitia din ianuarie de la galeria AAP diu Herastrau, galerie inchisa in mod abuziv de catre ALPAB la doua saptamani dupa ce s-a terminat expozitia mea sub pretextul unei reamenajari a spatiului. Mai sus sunt doua desene fluorescente inspirate din poeziile lui Eminescu care s-au vandut in timpul acelei expozitii. Atat de frumos o zicea Eminescu "femeie intre stele si stea intre femei" incat m-a inspirat sa fac atatea desene si picturi inspirate din cuvintele lui pline de pasiune si de dor. Azi sunt trista pentru ca noi artistii din Bucuresti nu mai avem unde sa ne expunem lucrarile si bucurestenii nu se mai pot bucura de arta. Ieri as fi vrut sa pictez dar nu am mai facut-o gandindu-ma ca iar voi face un tablou care se va deteriora in camera mea unde si asa nu mai este loc de atatea stive de tablouri. Cu aceasta ocazia o sa va rog inca odata sa semnati petitia pentru redeschiderea galeriei de arta Herastrau.

joi, 16 mai 2013

Si cinematograful din Herastrau a fost desfiintat

In momentul de fata Herastraul e un loc mort din punct de vedere cultural. Cinematograful zace in paragina, galeriile de arta sunt inchise si cartile au disparut de pe Aleea Cartii. Primul desfiintat a fost cinematograful care dupa ce a fost vandut si transformat intr-un restaurant care a dat faliment a ajuns o ruina si acum si galeriile de arta de la pavilioanele A si B au aceeasi soarta. raboiul anticultural din Herastrau loveste atat in artisti cat si in oamenii care dupa o zi grea de munca sau in weekend simt nevoia sa se relaxeze in parc, sa vada un film sau un spectacol, sa citeasca o carte sau sa admire o expozitie de pictura In speranta ca impreuna vom salva aceasta oaza de cultura din Herastrau va rog sa semnati petitia pentru redeschiderea galriilor de arta din Herastrau

marți, 14 mai 2013

Herastraul in paragina? Biciclete lasate de izbeliste si sali de expozitie inchise

In ultimul timp tot Herastraul pare sa fie lasat in paragina si nu doar artistii si iubitorii de arta sunt loviti ci si biciclistii.
Sambata am fost in Herastrau si am trecut prin zona de unde inainte se puteau inchiria biciclete si prin zona pavilioanelor expozitionale A si B de pe aleea artistilor. Am gasit bicicletele abanonate. Nu mai era nimeni la centrul de inchiriere si nici macar de paza nu mai beneficiau. Urmatorul pas este ca aceste biciclete sa fie furate si sa ajunga la fier vechi. Pestele de la cap se impute si de la coada se curata si din cauza schimbarilor de la nivel inalt tot cetatenii au de suferit. De cand s-a schimbat conducerea ALPAB si aproape tot personalul din parcuri, pana la ultimul paznic, lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai prost fiind loviti in primul rand oamenii care acum nu se mai pot plimba cu bicicleta pentru ca centrul de inchirieri este inchis, nu mai pot admira o expozitie de arta pentru ca galeriile de arta sunt inchise, nu mai pot citi o carte pentru ca pe aleea cartii nu se mai aduc carti si nu mai pot viziona un film sa un spectacol in aer liber pentru ca cinematograful de la Byblos a fost desfiintat. Oare ce le oferim noi lor? Oare ce impresie isi face un turist strain venit pentru prima data in Bucuresti care da numai peste gunoaie, caini vagabonzi, cersetori si locuri lasate in paragina unde nu mai are nimic frumos de vazut si nici cu bicicleta nu se mai poate plimba? Ma tem ca asta e doar inceputul. Am observat ca au inceput sa dispara si paznicii de din Herastrau si unul dintre ei imi povestea ca oamenii pleaca ca sobolanii pentru ca nu sunt platiti pentru activitatea de paza, existand salarii restante de 7 luni care nici acum nu s-au dat. O sa ajungem sa nu mai fim nici macar in siguranta in parc. E trist ca in tara asta, ca in tot estul Europei, ceea ce construiesc unii strica cei care vin dupa ei la conducere iar cei care sunt acum la conducere actioneaza exact ca in anii 90 cand Iliescu si cu ai lui au distrus tot ce se construise pe vremea lui Ceausescu in tara asta.
In speranta ca intr-o zi galeriile de arta din Herastrau vor fi redeschise si pentru ca doar impreuna vom reusi semnati aceasta petitie.

joi, 18 aprilie 2013

Decizia ALPAB: O noua amanare

Galeriile de arta de la pavilioanele expozitionale A si B din Herastrau raman inchise si nu se stie daca vor reintra in circuitul cultural al Bucurestiului. Mihai Boroiu nu a primit un raspuns positiv din partea ALPAB, obtinand doar o noua amanare de cel putin o luna, perioada in care sala va ramane inchisa

Problema salii de expozitie din Herastrau se discuta iar la ALPAB

Azi Mihai Boroiu este iar la ALPAB pentru a discuta problema galeriei de arta de la pavilionul B din Herastrau. Am aflat ca cei de la ALPAB au curtea de conturi pe cap in aceasta perioada si ma tem sa nu fie executati silit si obligati sa vanda sala din cauza datoriilor pe care le-au acumulat. Voi reveni cu detalii

duminică, 14 aprilie 2013

O plimbare prin Herastrau

Pavilionul expozitional B din Herastrau
Ieri si azi am fost prin Herastrau si am trecut pe Aleea Artistilor, unde sunt pavilioanele A si B si am gasit cele doua sali de expozitie in aceeasi stare in care erau si data trecuta, inchise si cu peretii goi.
Azi am observat ceva: Daca ccomparati cele doua imagini veti vedea ca in a doua, facuta cu ceva timp in urma pe Pavilionul B scrie mare, cu rosu, EXPOZITIE DE PICTURA in timp ce in prima imagine nu mai scrie nimic. Textul a disparut de pe peretele salii de expozitie ceea ce este un semn ca urmea schimbarea destinatiei salii. Se pare ca cei de la ALPAB vor sa o scoata la licitatie si sa o inchirieze sau chiar sa o vanda dupa care cine stie ce mafiot de om de afaceri va pune laba pe ele schimbandu-le destinatia, asa cum s-a intamplat cu multe alte spatii care au fost transformate in cazinouri sau baruri. Dupa atatia ani in care cele doua constructii au gazduit expozitii de pictura, fiind construite in acest scop si nu pentru altceva acum se pregateste instrainarea lor si scoaterea lor din circuitul cultural alm Bucurestiului.
In pavilionul expozitional A din Herastrau a ramas doar expoflora

Ieri am vorbit cu mai multi oameni care se uitau mirati si nu intelegeau de ce nu mai sunt picturi expuse acolo. Erau si ei nemultumiti de inchiderea salilor de expozitie.
Am observat ca si cartile de pe Aleea Cartii au disparut si sunt probleme si cu bicicletele I love Vello care stau si ruginesc pentru ca nu se mai ocupa nimeni de inchirierea lor. Azi am mai observat si ca tot personalul din parc a fost schimbat. Toti paznicii pe care ii cunosteam eu si femeile care se ocupau de plantele de la expoflora au disparut si erau cu totul alti oameni angajati in locul lor. In ultimul timp nimic nu mai merge in parcul Herastrau, mai ales cand e vorba de cultura. Cinematograful de la Byblos e in paragina, galeriile de arta sunt inchise si nici pe Aleea Cartii nu mai sunt carti.
Oare cine are interesul sa scoata cultura din Herastrau?

marți, 9 aprilie 2013

Amintiri din Herastrau





In imaginile de mai sus sunt eu pe vremea cand expuneam in Herastrau. Eram atat de fericita ca aveam unde sa expun, chiar daca sala nu era cunoscuta si aveam putini vizitatori. Imi aduc aminte cat m-am luptat sa fac cunoscuta aceasta sala, cate harti am lipit pe stalpi si prin parc, cate pliante am impartit si cat postari am scris pe toate siturile si blogurile pe care le am si abia cand a inceput galeria de arta sa fie putin mai cunoscuta cei de la ALPAB au inchis-o. Oare ce nu a convenit?

duminică, 7 aprilie 2013

Galeria de arta din Herastrau ramane inchisa

Galwria de arta HerastrauGaleria de arta Herastrau inchisa 

Dina pacate galeria AAP din Herastrau, singurul loc unde mai puteau sa expuna membrii Asociatiei Artistislor Plastici din Bucuresti ramane inchisa. Am fost ieri in herastrau si am facut aceste fotografii. Parcul era plin si erau destui oameni care treceau prin zona vedeau galeriile inchise si goale si nu intelegeau ce se intampla si probabil ca multi bucuresteni sunt nemultumiti din cauza ca nu isi mai pot delecta privirea cu tablourile expuse la pavilioanele A si B.

06042013820 06042013821

marți, 2 aprilie 2013

Libertatea de exprimare artistica grav lovita in Bucuresti

Din pacate galeria de arta din Herastrau ramane in continuare inchisa iar joi se va discuta iar problema acestei sali . Inchiderea acestei sali de expozitie a fost inca o lovitura data lumii artistilor din Bucuresti, si asa firava si dezbinata. Si asa spatiile din Bucuresti unde artistii se puteau exprima liber prin arta lor erau foarte putine. Multe sali de expozitie au fost desfiintate pana acum pentru a fi transformate in hoteluri, cazinouri, cluburi etc. Oare de ce ar fi mai util pentru societate un cazinou care nu da de mancare nimanui si nici hrana spirituala nu ofera sau o carciuma infecta unde se fumeaza si se consuma alcool decat o galerie de arta care bucura ochii privitorilor?  Unde mai pot expune artistii acum? Am vazut pictori strada cot la cot cu cersetorii incercand sa vanda tablouri in ulei pe panza la preturi care nu acopereau nici macar cheltuiala cu materialele. E trist ca suntem condusi de oameni care dispretuiesc arta pentru ca depaseste nivelul lor intelectual de prehominid vanghelizat cu microcefalie si duc un adevarat razboi anticultural si antiartistic asa cum a facut si Stalin cand a ucis atatia intelectuali. Nu stiu cine a venit cu ideea de a inchide galeriile de arta din Herastrau urmand ca cele doua sali sa fie scoase la licitatie dar un lucru e clar: cineva acolo sus nu iubeste arta si nu e vorba de Dumnezeu ca vorba aia pana la dumnezeu te manaca sfintii si pana la sfinti administratia locala.

joi, 7 martie 2013

Situatia salilor de expozitie din Herastrau, pavilioanele A si B ramane incerta

Galeria de arta Herastrau

Azi in Mihai Boroiu a obtinut de la ALPAB… o amanare si peste o luna va intra iar in audienta pentru sala din Herastrau.  Pana atunci sala ramane inchisa si problema e in aer. Urmeaza inca o luna fara arta in Herastrau, cel putin. Cei de la ALPAB au zis ca au primit ordin de sus ca sa scoata sala la licitatie. Ma intreb oare de la cine a venit acest ordin si mai ales de ce? Pe cine si cu ce au deranjat manifestarile artistice din Herastrau? Cum le-a venit lor ideea sa scoata la licitatie o sala care de mai bine de 30 de ani numai sala de expozitii a fost si pentru asta a si fost construita, nu ca sa intre pe mana cine stie carui om de afaceri mafiot care sa o transforme intr-o carciuma infecta? Nu m-as mira daca maine au poimaine voi auzi la televizor ca si parcul Herastrau incepe sa fie scos la licitatie bucata cu bucata si desfiintat. La halul in care romanii isi vand tara lasand-o pe mana unor afaceristi dubiosi cum a fost si Costica Constanda, care mai avea putin si punea laba pe parcul Bordei si cine stie ce facea in locul spatiului verde care si asa este insuficient pentru un oras ca Bucurestiul, nu ma mira nimic.

Pavilionul A din Herastrau

Azi cand m-am dus in Herastrau am gasit ambele pavilioane expozitionale inchise si cu peretii goi. Au disparut si expozitiile lui Andrei Branisteanu de la Expoflora (care intre timp s-a mutat la pavilionul A,  celelalte sali fiind transformate in acvarii)

Expoflora 07032013640 07032013644

Chiar acum se decide soarta galeriei de arta din Herastrau


Chiar acum, incepand cu ora 13 se decide soarta galeriei AAP din Herastrau. Mihai Boroiu este in audienta la primarie

Azi se decide soarta galeriei AAP din Herastrau

Azi Mihai Boroiu, presedintele AAP este in audienta la primarie pentru problema galeriei de arta din Herastrau, inchisa in mod abuziv de o luna. Voi reveni cu detalii. Sper ca galeria va fi redeschisa pentru ca inchiderea ei este o mare pierdere pentru activitatea culturala si asa saraca a Bucurestiului, acesta fiind singura sala unde membrii Asociatiei Artistilor Plastici din Bucuresti mai puteau sa expuna dupa ce s-au inchis galeriile de la Teatrul Foarte Mic si Piata C.A. Rosetti. Si acum imi aduc aminte si ma gandesc ce scandalos a fost ceea ce s-a intamplat in 2004 cand galeria de la C.A. Rosetti a fost desfiintata si cumparata de un om de afaceri, un mafiot care nu stiu ce a facut acolo dar se vorbea ca acest om de afaceri s-ar ocupa si cu proxenetismul folosind o parte din cladirile pe care le detinea ca bordeluri si nu m-ar mira pentru ca am cunoscut oameni de afaceri si stiu ce cararacter infect au multi dintre ei. Sper ca galeria din Herastrau sa nu aiba soarta celei de la Rosetti

vineri, 1 martie 2013

Renasterea primaverii

Azi e 1 martie, prima zi de primavara. Uitandu-ma pe acest tablou pe care l-am facut acum cateva luni mi-am adus aminte ca lucrarea ar fi trebuit sa fie la galeria AAP din Herastrau, expusa in cadrul salonului de primavara institulat "Renasterea primaverii" dar nu a fost sa fie asa din cauza situatiei incercete in care se afla galeria de arta din Herastrau, pavilionul expozitional B. In momentul de fata sala este in renovare si nu stiu ce se va intampla cu ea dupa finalizarea lucrarilor. Sper sa nu ajunga sa fie cumparata de cine stie ce om de afaceri infect. Imi aduc aminte cate expozitii au avut loc in acea galerie de arta si cum infrumuseta ea parcul si ar fi pacat sa se desfiinteze.

joi, 7 februarie 2013

Asociatia Artistilor Plastici din Bucuersti risca sa piarda si sala din Herastrau


Dupa ce in 2004 a pierdut salile de la Rosetti, anul acesta Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti risca sa piarda si sala de expozitii din Herastrau.
Pana acum s-au facut nenumrate presiuni pentru desfiintarea acestei galerii de arta, singura galerie de arta cu care mai ramasese asociatia, dar cei de la ALPAB totusi au tolerat activitatile artistice din aceasta sala.

Dupa alegeri s-au schimbat foarte multi oameni din ALPAB, incepand cu diversi directori si terminand cu ultimul paznic din parc si au venit altii, cu alta viziune. Oamenii vechi care sustineau arta si cultura au fost inlocuiti cu oamenii USLului, stalinisti, antidemocrati si pro-rusi care la fel ca si Ponta care ii conduce urasc arta si cultura pentru ca de fapt le depaseste nivelul de intelegere, asa cum si Stalin detesta cultura si trimitea intelectualii in lagare de exterminare.  In ultimul timp presiunile facute asupra asociatiei au fost din ce in ce mai mari. Am simtit asta cand am avut expozitia de arta eminesciana. Ne taiau curentul desire era platit, ne faceau tot felul de sicane si abia asteptau sa gaseasca un pretext ca sa ne dea afara de acolo.Cei de la ALPAB nu ne mai sustineau deloc, ba chiar cautau pretexte ca sa ne scoata de acolo. Pe hartile din parc galeria nu era figurata desi ar fi trebuit sa fie si nici in 7 seri nu aparea.
In ziua de azi politica anticulturala si antiartistica se face prin diverse mijloace si se gasesc diverse chichite legale si economice pentru ca arta sa fie falimentata si artistii sa nu fie lasati sa se exprime pentru ca suntem condusi de niste oameni insensibili si intoleranti, cu un caracter infect, mai rai decat comunistii. Ca aceasta decizie are un substrat politic este mai mult decat evident pentru ca in ziua de azi se face o adevata politica de nivelare si indobitocire a populatiei. Din aceasta politica facuta de guvernul stalinist care ne conduce face parte si inchiderea TVR Cultural. Din prima zi de cand a cazut guvernul Mihai Razvan Ungureanu si a venit Ponta am simtit o schimbare in rau. Numarul de activitati si evenimente culturale a scazut dramatic, locurile de munca care se gaseau erau mult mai putine si mai putin variate si totul parea sa mearga din ce in ce mai prost in tara asta, mai ales arta.

In momentul de fata sala intra in renovari si nu se stie ce destinatie va avea dupa ce lucrarile se vor termina.

miercuri, 23 ianuarie 2013

marți, 22 ianuarie 2013

Cel mai controversat desen din expozitia mea din Herastrau

Dupa cum mă așteptam am avut și vizitatori conservatori si homofobi care m-au criticat pentru desenul înger și demon

----------
Trimis de pe telefonul Nokia
Related Posts with Thumbnails