Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
sâmbătă, 25 noiembrie 2017
sâmbătă, 29 iulie 2017
marți, 17 mai 2016
O pictura erotica facuta cu cafea
duminică, 28 iunie 2015
Picturile mele la Full Art's Corner Caffee
sâmbătă, 27 iunie 2015
O pictura despre arborii care cresc in umbra arborilor mai mari
joi, 31 iulie 2014
Doua fete care se iubesc
Picturile spun o poveste trista despre doua fete care se iubesc. Iubirea lor e tot ce au intr-o lume agresiva si ostila. Vantul bate spulberand totul si pamantul nesigura se cu tremura si se crapa, fugindu-le de sub picioare. Oare va supravietui iubirea lor atata timp cat nu are nicio baza sau se vor prabusi amandoua, niciuna dintre ele neavand forta necesara pentru a mentine aceasta iubirea in viata? Oare sentimentele lor pure si intaltatoare le vor uni in continuare sau vor fi zdrobite transformandu-se in suferinta? Despre aceasta pictura facuta cu cafea si gandurile si sentimentele care m-au inspirat am mai scris si de fiecare data cand ma gandesc la acest subiect imi vine sa plang.
Pictura prezinta o realitate trista. Am cunoscut foarte multe fete si femei care nu au un loc de munca nu au banii lor, de o casa a lor nici nu poate fi vorba, si nu pot fi cu adevarat independente si stapane pe vietile lor si am fost si eu in aceasta situatie. Ani de zile am cautat fara succes un loc de munca si tot ce incercam sa fac era sortit esecului si imi mai si ziceau rudele si diverse cunostiinte ca o femeie nu face nimic fara sa aiba un barbat alaturi, ca fara un barbat puternic o mananca cainii si ca trebuie neaparat sa imi gasesc un iubit si ma gandeam cum ar fi daca as fi cu cineva in aceeasi situatie cu mine. Oare poate supravietui o iubire intre doua fiinte aflate in aceasta situatie atata timp cat nu are nicio baza? Poate par materialista dar adevarul crud este ca atunci ca nu avem independenta financiara nu ne putem trai viata asa cum ne dorim, oricat de mult am vrea si sfarsim in durere si lacrimi, iar intr-o perioada de criza economica multi dintre noi ajung sa fie inrobiti prin mijloace economice.
joi, 23 ianuarie 2014
sâmbătă, 24 noiembrie 2012
Doua fete impreuna in bataia vantului, pictura facuta cu cafea
sâmbătă, 3 noiembrie 2012
joi, 25 octombrie 2012
Picturile mele facute cu cafea pot fi vazute la cafeneaua Cafe Lis in acest weekend
Aceste picturi pe care le-am realizat folosind doar cafea si zahar, numai bune pentru a decora peretii unei cafenele si a fi admirate la io cafea vor fi expuse la cafeneaua Cafe Lis, fosta Harley Cafe din piata Timpuri Noi de langa Universitatea Dimitrie Cantemir in acest weekend
marți, 4 septembrie 2012
vineri, 17 august 2012
miercuri, 28 martie 2012
Copac depresiv pictat cu cafea
![]() |
| Copacul depresiv, pictura facuta cu cafea |
vineri, 23 martie 2012
Poeta Sappho pictata cu cafea
duminică, 12 februarie 2012
Căprioara din vis pictata cu cafea
Va mai amintiți desenul meu inspirat din nuvela lui Vasile Voiculescu “Căprioara din vis”? Ieri, folosind putina cafea am făcut o pictura având aceeași tema, domnita Irina, alături de căprioara din visul sculptorului.
luni, 26 decembrie 2011
Veronica Micle nud pictata cu cafea
Aceasta este o pictura pe care am facut-o ier, folosind un amestec de cafea si cacao, reprezentand-o pe Veronica Micle nud
Ce vedeți in aceasta pictura făcuta cu cafea si ciocolata?
Ieri jucandu-ma cu o pensula si putina cafea amestecata cu ciocolata am făcut aceasta pictura care nici eu nu știu cu ce seamănă. Am făcut pictura lăsând pensula sa alunece liber pe foaia de hârtie, formele apărând intamplator, fara sa fi fost gândite sau imaginate.
Acum va întreb pe voi ce vedeți in aceasta pictura si ce titlu as putea sa-i dau.
luni, 19 decembrie 2011
Nud fara chip, pictura facuta cu cafea
duminică, 18 decembrie 2011
Arborele mental, pictura făcuta cu cafea
Ieri uitandu-ma pe o fotografie cu un preparat histologic cu neuroni piramidali din scoarța cerebrala mi-a venit ideea de a picta un asemenea neuron sub forma de arbore mental. Am luat o pensula si putina cafea care ramansese nebauta si am facut pictura de mai sus.pe care am intitulat-o “Arborele mental”. Arborele mental este copacul cu care oamenii se identifica iar atunci când il desenează se desenaza pe ei sub forma de copaci ca si cum subconștientul uman ar ști ca exista o legătura intre arbori si mintea umana: forma neuronilor care este foarte asemănătoare cu forma copacilor si din acest motiv psihologii folosesc testul copacului. Copacii desenați de subiecți spun foarte multe despre personalitatea acestora si despre starea lor psihica. Axonul neuronului este trunchiul arborelui mental ce se termina cu rădăcini care comunica cu alți arbori mentali din pădurea care este psihicul uman iar dendritele sunt ramurile, si ele legate alti “arbori”. Oare si pădurea funcționează ca si sistemul nervos uman? Imi pun aceasta întrebare pentru ca Marioara Godeanu a descoperit ca, la fel ca si neuronii, copacii comunica intre ei prin terminațiile rădăcinilor, existând semnale care se transmit de la un copac la altul așa cum se transmite influxul nervos de la un neuron la altul. Oare o exista o inteligenta vegetala naturii si a pădurilor?

























