Se afișează postările cu eticheta galeria AAP Herastrau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta galeria AAP Herastrau. Afișați toate postările

luni, 15 ianuarie 2018

Se intampla acum 5 ani ... Expozitie dedicata lui Mihai Eminescu la galeria AAP din Herastrau


...se intampla pe vremea cand membrii AAPB expuneau la galeria AAP din herastrau. A fost penultima expozitie gazduita de acest minunat spatiu care acum zace in paragina prin "bunavointa" celor de la primarie





luni, 13 iunie 2016

Ce s-a ales de galeria AAP din Herastrau

Acum 5 ani pe vremea asta creatiile mele erau expuse la galeria AAPB de la pavilionul B din parcul Herastrau, alaturi de creatiile altor artisti membrii ai Asociatiei Artistilor Plastici din Bucuresti.

Acum 4 ani acelasi spatiu a gazduit salonul Best of organizat de AAPB si o expozitie de grup la care am participar si eu cu un numar considerabil de lucrari.

Galeria AAPB a gazduit numeroase expoziții de grafica, pictura si sculptura pana in februarie 2013 cand a fost inchisa in mod abziv de catre ALPAB, sub pretextul unei reamenajări care nici macar in ziua de azi nu a inceput, salile aflandu-se in plin proces de degradare.
Construite de la inceput in scopul de a gazdui expozitii de pictura, aceste sali stau inchise, uitate si nefolosite in timp ce artistii plastici din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile.
In speranta ca aceste spatii vor fi redate artistilor si publicului in scopul de a bucura ochii privitorilor si de a oferi artistilor o posibilitate de expunere si promovare va rog sa semnati si sa distribuiti aceasta petitie

sâmbătă, 15 martie 2014

Galeriile AAP din Herastrau stau nefolosite de un an de zile in timp ce artistii din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile

Ieri am fost in Herastrau si am trecut si pe aleea artistilor unde sunt pavilioanele expozitionale A si B unde artistii din Bucuresti isi expuneau lucrarile pana antul trecut cand primaria a inchis in mod abuziv cele doua spatii mintind ca acestea au fost inchise doar temporar pentru a fi reamenajate. De un an de zile salile stau inchise si procesul de reamenajare nici macar nu a inceput. Am deschis si o petitie pentru redesschiderea acestor galerii de arta.


vineri, 27 septembrie 2013

Cine este mafiotul responsabil pentru inchiderea galeriilor de arta din Herastrau?

Zilele astea am aflat de la cine a pornit decizia de evacuare a artistilor care isi expuneau tablourile in pavilioanele expozitionale A si B din Herastrau. Este vorba despre  Bogdan Peter Tanase, un mare mafiot care vindea mormintele si arunca mortii la gunoi sau la cainii vagabonzi din cimitire pe vremea cand era director la Adiministratia Cimitirelor din Bucuresti si acum, ajuns sef peste parcuri (a fost numit director al ALPAB dupa ce Victor ponta la numit pe Radu Popa, fostul director ALPAB ,președintele cu rang de secretar de stat al Administrației Fondului pentru Mediu) ar fi in stare sa vanda si parcurile bucata cu bucata, un individ josmic si infect care ar merita sa infunde puscaria pentru tot ce a facut, unul dintre protejatii lui Sorin Oprescu. Din pacate in Bucuresti mafia a pus mana si pe ALPAB si acest lucru deja se simte
La ce caracter infect are acest individ spucat care arunca mortii la groapa de gunoi sau la cainii flamanzi care misuna si prin cimitire pentru a revinde locurile de veci, fara sa aiba remuscari, un om al banului, cinic si lipsit de scrupule, nu e de mirare ca nu iubeste arta. Va rog sa dati mai departe aceasta postare dupa ce o ciiti. Sper ca acest articol sa ajunga si in presa si mafiotul care acum este sef peste ALPAB sa fie demis si sa ajunga si in puscarie pentru toate afacerile ilegale pe care le-a facut si le face in continuare, inainte ca parcurile Bucurestiului sa fie vandute si sa intre pe mana mafiei care se extinde ca un cancer.

miercuri, 3 iulie 2013

Femeie intre stele si stea intre femei, doua desen fluorescente vandute in Herastrau


Azi mi-am amintit de expozitia din ianuarie de la galeria AAP diu Herastrau, galerie inchisa in mod abuziv de catre ALPAB la doua saptamani dupa ce s-a terminat expozitia mea sub pretextul unei reamenajari a spatiului. Mai sus sunt doua desene fluorescente inspirate din poeziile lui Eminescu care s-au vandut in timpul acelei expozitii. Atat de frumos o zicea Eminescu "femeie intre stele si stea intre femei" incat m-a inspirat sa fac atatea desene si picturi inspirate din cuvintele lui pline de pasiune si de dor. Azi sunt trista pentru ca noi artistii din Bucuresti nu mai avem unde sa ne expunem lucrarile si bucurestenii nu se mai pot bucura de arta. Ieri as fi vrut sa pictez dar nu am mai facut-o gandindu-ma ca iar voi face un tablou care se va deteriora in camera mea unde si asa nu mai este loc de atatea stive de tablouri. Cu aceasta ocazia o sa va rog inca odata sa semnati petitia pentru redeschiderea galeriei de arta Herastrau.

marți, 14 mai 2013

Herastraul in paragina? Biciclete lasate de izbeliste si sali de expozitie inchise

In ultimul timp tot Herastraul pare sa fie lasat in paragina si nu doar artistii si iubitorii de arta sunt loviti ci si biciclistii.
Sambata am fost in Herastrau si am trecut prin zona de unde inainte se puteau inchiria biciclete si prin zona pavilioanelor expozitionale A si B de pe aleea artistilor. Am gasit bicicletele abanonate. Nu mai era nimeni la centrul de inchiriere si nici macar de paza nu mai beneficiau. Urmatorul pas este ca aceste biciclete sa fie furate si sa ajunga la fier vechi. Pestele de la cap se impute si de la coada se curata si din cauza schimbarilor de la nivel inalt tot cetatenii au de suferit. De cand s-a schimbat conducerea ALPAB si aproape tot personalul din parcuri, pana la ultimul paznic, lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai prost fiind loviti in primul rand oamenii care acum nu se mai pot plimba cu bicicleta pentru ca centrul de inchirieri este inchis, nu mai pot admira o expozitie de arta pentru ca galeriile de arta sunt inchise, nu mai pot citi o carte pentru ca pe aleea cartii nu se mai aduc carti si nu mai pot viziona un film sa un spectacol in aer liber pentru ca cinematograful de la Byblos a fost desfiintat. Oare ce le oferim noi lor? Oare ce impresie isi face un turist strain venit pentru prima data in Bucuresti care da numai peste gunoaie, caini vagabonzi, cersetori si locuri lasate in paragina unde nu mai are nimic frumos de vazut si nici cu bicicleta nu se mai poate plimba? Ma tem ca asta e doar inceputul. Am observat ca au inceput sa dispara si paznicii de din Herastrau si unul dintre ei imi povestea ca oamenii pleaca ca sobolanii pentru ca nu sunt platiti pentru activitatea de paza, existand salarii restante de 7 luni care nici acum nu s-au dat. O sa ajungem sa nu mai fim nici macar in siguranta in parc. E trist ca in tara asta, ca in tot estul Europei, ceea ce construiesc unii strica cei care vin dupa ei la conducere iar cei care sunt acum la conducere actioneaza exact ca in anii 90 cand Iliescu si cu ai lui au distrus tot ce se construise pe vremea lui Ceausescu in tara asta.
In speranta ca intr-o zi galeriile de arta din Herastrau vor fi redeschise si pentru ca doar impreuna vom reusi semnati aceasta petitie.

duminică, 14 aprilie 2013

O plimbare prin Herastrau

Pavilionul expozitional B din Herastrau
Ieri si azi am fost prin Herastrau si am trecut pe Aleea Artistilor, unde sunt pavilioanele A si B si am gasit cele doua sali de expozitie in aceeasi stare in care erau si data trecuta, inchise si cu peretii goi.
Azi am observat ceva: Daca ccomparati cele doua imagini veti vedea ca in a doua, facuta cu ceva timp in urma pe Pavilionul B scrie mare, cu rosu, EXPOZITIE DE PICTURA in timp ce in prima imagine nu mai scrie nimic. Textul a disparut de pe peretele salii de expozitie ceea ce este un semn ca urmea schimbarea destinatiei salii. Se pare ca cei de la ALPAB vor sa o scoata la licitatie si sa o inchirieze sau chiar sa o vanda dupa care cine stie ce mafiot de om de afaceri va pune laba pe ele schimbandu-le destinatia, asa cum s-a intamplat cu multe alte spatii care au fost transformate in cazinouri sau baruri. Dupa atatia ani in care cele doua constructii au gazduit expozitii de pictura, fiind construite in acest scop si nu pentru altceva acum se pregateste instrainarea lor si scoaterea lor din circuitul cultural alm Bucurestiului.
In pavilionul expozitional A din Herastrau a ramas doar expoflora

Ieri am vorbit cu mai multi oameni care se uitau mirati si nu intelegeau de ce nu mai sunt picturi expuse acolo. Erau si ei nemultumiti de inchiderea salilor de expozitie.
Am observat ca si cartile de pe Aleea Cartii au disparut si sunt probleme si cu bicicletele I love Vello care stau si ruginesc pentru ca nu se mai ocupa nimeni de inchirierea lor. Azi am mai observat si ca tot personalul din parc a fost schimbat. Toti paznicii pe care ii cunosteam eu si femeile care se ocupau de plantele de la expoflora au disparut si erau cu totul alti oameni angajati in locul lor. In ultimul timp nimic nu mai merge in parcul Herastrau, mai ales cand e vorba de cultura. Cinematograful de la Byblos e in paragina, galeriile de arta sunt inchise si nici pe Aleea Cartii nu mai sunt carti.
Oare cine are interesul sa scoata cultura din Herastrau?

marți, 9 aprilie 2013

Pictam, pictam dar nimeni nu ne vede

Nici azi dupa atata timp problema salilor de expozitie din Bucuresti nu a fost rezolvata si artistii nu mai pot expune nicaieri, nici macar la galeria de arta din Herastrau, pentru ca nu exista vointa politica, ba chiar se face o politica anticulturala, antiartistica si in ultima instanta antipopulara ce are ca scop final limitarea libertatii de exprimare, asta implicand si limitarea libertatii de exprimare prin arta si a vizibilitatii publice a artistilor. Pe zi ce trece ne indepartam de democratie indreptandu-ne spre dictatura iar a pune punmul in gura artei, ceea ce se face acum, este doar unul dintre pasii facuti in aceasta directie. Din aceeasi politica face parte si limitarea internetului sub diverse pretexte cum ar fi protejarea minorilor de pornografie. Trist este ca si internetul merge in aceeasi directie, siturile unde oamenii pot posta diverse lucruri gratuit astfel incat continutul postat pe site sa poata fi gasit si vazut de oricine fiind din ce in ce mai putine. Eu in ultimul timp am constatat ca numarul de vizitatori de pe siturile mele scade vertiginos, iar multe situri pe care imi publicam in trecut picturile(cum ar fi yahoo 360 si yahoo Geocities) au disparut.
Nici macar pe vremea lui Ceausescu nu era asa, ba chiar atunci cu tot "comunismul" activitatea culturala din Bucuresti era destul de infloritoare, cu multe sali de expozitie si pictori precum Sabin Balasa care puteau trai din pictura si nimeni nu le rapea dreptul de a crea si de a expune cum se intampla acum.
Eu am cateva mii de tablouri si abia mai am loc sa ma misc prin casa printre ele dar nu am dreptul de a expune pentru ca salile de expozitie au fost inchise in mod abuziv una dupa alta si multi alti artisti din Bucuresti sunt in situatia mea, fiind lasati sa moara de foame ingropati in picturi pe care nimeni nu le vede pentru ca nu au unde sa fie expuse. Nu e corect ca artistii sa ajunga sa-si vanda tablourile in strada cot la cot cu cersetorii, pe 100 RON bucata in timp ce salile de expozitie sunt transformate in cazinouri sau baruri infecte.

duminică, 7 aprilie 2013

Galeria de arta din Herastrau ramane inchisa

Galwria de arta HerastrauGaleria de arta Herastrau inchisa 

Dina pacate galeria AAP din Herastrau, singurul loc unde mai puteau sa expuna membrii Asociatiei Artistislor Plastici din Bucuresti ramane inchisa. Am fost ieri in herastrau si am facut aceste fotografii. Parcul era plin si erau destui oameni care treceau prin zona vedeau galeriile inchise si goale si nu intelegeau ce se intampla si probabil ca multi bucuresteni sunt nemultumiti din cauza ca nu isi mai pot delecta privirea cu tablourile expuse la pavilioanele A si B.

06042013820 06042013821

marți, 2 aprilie 2013

Libertatea de exprimare artistica grav lovita in Bucuresti

Din pacate galeria de arta din Herastrau ramane in continuare inchisa iar joi se va discuta iar problema acestei sali . Inchiderea acestei sali de expozitie a fost inca o lovitura data lumii artistilor din Bucuresti, si asa firava si dezbinata. Si asa spatiile din Bucuresti unde artistii se puteau exprima liber prin arta lor erau foarte putine. Multe sali de expozitie au fost desfiintate pana acum pentru a fi transformate in hoteluri, cazinouri, cluburi etc. Oare de ce ar fi mai util pentru societate un cazinou care nu da de mancare nimanui si nici hrana spirituala nu ofera sau o carciuma infecta unde se fumeaza si se consuma alcool decat o galerie de arta care bucura ochii privitorilor?  Unde mai pot expune artistii acum? Am vazut pictori strada cot la cot cu cersetorii incercand sa vanda tablouri in ulei pe panza la preturi care nu acopereau nici macar cheltuiala cu materialele. E trist ca suntem condusi de oameni care dispretuiesc arta pentru ca depaseste nivelul lor intelectual de prehominid vanghelizat cu microcefalie si duc un adevarat razboi anticultural si antiartistic asa cum a facut si Stalin cand a ucis atatia intelectuali. Nu stiu cine a venit cu ideea de a inchide galeriile de arta din Herastrau urmand ca cele doua sali sa fie scoase la licitatie dar un lucru e clar: cineva acolo sus nu iubeste arta si nu e vorba de Dumnezeu ca vorba aia pana la dumnezeu te manaca sfintii si pana la sfinti administratia locala.
Related Posts with Thumbnails