...se intampla pe vremea cand membrii AAPB expuneau la galeria AAP din herastrau. A fost penultima expozitie gazduita de acest minunat spatiu care acum zace in paragina prin "bunavointa" celor de la primarie
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
luni, 15 ianuarie 2018
Se intampla acum 5 ani ... Expozitie dedicata lui Mihai Eminescu la galeria AAP din Herastrau
...se intampla pe vremea cand membrii AAPB expuneau la galeria AAP din herastrau. A fost penultima expozitie gazduita de acest minunat spatiu care acum zace in paragina prin "bunavointa" celor de la primarie
luni, 13 iunie 2016
Ce s-a ales de galeria AAP din Herastrau
Galeria AAPB a gazduit numeroase expoziții de grafica, pictura si sculptura pana in februarie 2013 cand a fost inchisa in mod abziv de catre ALPAB, sub pretextul unei reamenajări care nici macar in ziua de azi nu a inceput, salile aflandu-se in plin proces de degradare.
Construite de la inceput in scopul de a gazdui expozitii de pictura, aceste sali stau inchise, uitate si nefolosite in timp ce artistii plastici din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile.
In speranta ca aceste spatii vor fi redate artistilor si publicului in scopul de a bucura ochii privitorilor si de a oferi artistilor o posibilitate de expunere si promovare va rog sa semnati si sa distribuiti aceasta petitie
sâmbătă, 15 martie 2014
Galeriile AAP din Herastrau stau nefolosite de un an de zile in timp ce artistii din Bucuresti nu au unde sa-si expuna lucrarile
vineri, 27 septembrie 2013
Cine este mafiotul responsabil pentru inchiderea galeriilor de arta din Herastrau?
La ce caracter infect are acest individ spucat care arunca mortii la groapa de gunoi sau la cainii flamanzi care misuna si prin cimitire pentru a revinde locurile de veci, fara sa aiba remuscari, un om al banului, cinic si lipsit de scrupule, nu e de mirare ca nu iubeste arta. Va rog sa dati mai departe aceasta postare dupa ce o ciiti. Sper ca acest articol sa ajunga si in presa si mafiotul care acum este sef peste ALPAB sa fie demis si sa ajunga si in puscarie pentru toate afacerile ilegale pe care le-a facut si le face in continuare, inainte ca parcurile Bucurestiului sa fie vandute si sa intre pe mana mafiei care se extinde ca un cancer.
miercuri, 3 iulie 2013
Femeie intre stele si stea intre femei, doua desen fluorescente vandute in Herastrau
Azi mi-am amintit de expozitia din ianuarie de la galeria AAP diu Herastrau, galerie inchisa in mod abuziv de catre ALPAB la doua saptamani dupa ce s-a terminat expozitia mea sub pretextul unei reamenajari a spatiului. Mai sus sunt doua desene fluorescente inspirate din poeziile lui Eminescu care s-au vandut in timpul acelei expozitii. Atat de frumos o zicea Eminescu "femeie intre stele si stea intre femei" incat m-a inspirat sa fac atatea desene si picturi inspirate din cuvintele lui pline de pasiune si de dor. Azi sunt trista pentru ca noi artistii din Bucuresti nu mai avem unde sa ne expunem lucrarile si bucurestenii nu se mai pot bucura de arta. Ieri as fi vrut sa pictez dar nu am mai facut-o gandindu-ma ca iar voi face un tablou care se va deteriora in camera mea unde si asa nu mai este loc de atatea stive de tablouri. Cu aceasta ocazia o sa va rog inca odata sa semnati petitia pentru redeschiderea galeriei de arta Herastrau.
marți, 14 mai 2013
Herastraul in paragina? Biciclete lasate de izbeliste si sali de expozitie inchise
Sambata am fost in Herastrau si am trecut prin zona de unde inainte se puteau inchiria biciclete si prin zona pavilioanelor expozitionale A si B de pe aleea artistilor. Am gasit bicicletele abanonate. Nu mai era nimeni la centrul de inchiriere si nici macar de paza nu mai beneficiau. Urmatorul pas este ca aceste biciclete sa fie furate si sa ajunga la fier vechi. Pestele de la cap se impute si de la coada se curata si din cauza schimbarilor de la nivel inalt tot cetatenii au de suferit. De cand s-a schimbat conducerea ALPAB si aproape tot personalul din parcuri, pana la ultimul paznic, lucrurile au inceput sa mearga din ce in ce mai prost fiind loviti in primul rand oamenii care acum nu se mai pot plimba cu bicicleta pentru ca centrul de inchirieri este inchis, nu mai pot admira o expozitie de arta pentru ca galeriile de arta sunt inchise, nu mai pot citi o carte pentru ca pe aleea cartii nu se mai aduc carti si nu mai pot viziona un film sa un spectacol in aer liber pentru ca cinematograful de la Byblos a fost desfiintat. Oare ce le oferim noi lor? Oare ce impresie isi face un turist strain venit pentru prima data in Bucuresti care da numai peste gunoaie, caini vagabonzi, cersetori si locuri lasate in paragina unde nu mai are nimic frumos de vazut si nici cu bicicleta nu se mai poate plimba? Ma tem ca asta e doar inceputul. Am observat ca au inceput sa dispara si paznicii de din Herastrau si unul dintre ei imi povestea ca oamenii pleaca ca sobolanii pentru ca nu sunt platiti pentru activitatea de paza, existand salarii restante de 7 luni care nici acum nu s-au dat. O sa ajungem sa nu mai fim nici macar in siguranta in parc. E trist ca in tara asta, ca in tot estul Europei, ceea ce construiesc unii strica cei care vin dupa ei la conducere iar cei care sunt acum la conducere actioneaza exact ca in anii 90 cand Iliescu si cu ai lui au distrus tot ce se construise pe vremea lui Ceausescu in tara asta.
In speranta ca intr-o zi galeriile de arta din Herastrau vor fi redeschise si pentru ca doar impreuna vom reusi semnati aceasta petitie.
duminică, 14 aprilie 2013
O plimbare prin Herastrau
| Pavilionul expozitional B din Herastrau |
Azi am observat ceva: Daca ccomparati cele doua imagini veti vedea ca in a doua, facuta cu ceva timp in urma pe Pavilionul B scrie mare, cu rosu, EXPOZITIE DE PICTURA in timp ce in prima imagine nu mai scrie nimic. Textul a disparut de pe peretele salii de expozitie ceea ce este un semn ca urmea schimbarea destinatiei salii. Se pare ca cei de la ALPAB vor sa o scoata la licitatie si sa o inchirieze sau chiar sa o vanda dupa care cine stie ce mafiot de om de afaceri va pune laba pe ele schimbandu-le destinatia, asa cum s-a intamplat cu multe alte spatii care au fost transformate in cazinouri sau baruri. Dupa atatia ani in care cele doua constructii au gazduit expozitii de pictura, fiind construite in acest scop si nu pentru altceva acum se pregateste instrainarea lor si scoaterea lor din circuitul cultural alm Bucurestiului.
| In pavilionul expozitional A din Herastrau a ramas doar expoflora |
Ieri am vorbit cu mai multi oameni care se uitau mirati si nu intelegeau de ce nu mai sunt picturi expuse acolo. Erau si ei nemultumiti de inchiderea salilor de expozitie.
Am observat ca si cartile de pe Aleea Cartii au disparut si sunt probleme si cu bicicletele I love Vello care stau si ruginesc pentru ca nu se mai ocupa nimeni de inchirierea lor. Azi am mai observat si ca tot personalul din parc a fost schimbat. Toti paznicii pe care ii cunosteam eu si femeile care se ocupau de plantele de la expoflora au disparut si erau cu totul alti oameni angajati in locul lor. In ultimul timp nimic nu mai merge in parcul Herastrau, mai ales cand e vorba de cultura. Cinematograful de la Byblos e in paragina, galeriile de arta sunt inchise si nici pe Aleea Cartii nu mai sunt carti.
Oare cine are interesul sa scoata cultura din Herastrau?
marți, 9 aprilie 2013
Pictam, pictam dar nimeni nu ne vede
Nici macar pe vremea lui Ceausescu nu era asa, ba chiar atunci cu tot "comunismul" activitatea culturala din Bucuresti era destul de infloritoare, cu multe sali de expozitie si pictori precum Sabin Balasa care puteau trai din pictura si nimeni nu le rapea dreptul de a crea si de a expune cum se intampla acum.
Eu am cateva mii de tablouri si abia mai am loc sa ma misc prin casa printre ele dar nu am dreptul de a expune pentru ca salile de expozitie au fost inchise in mod abuziv una dupa alta si multi alti artisti din Bucuresti sunt in situatia mea, fiind lasati sa moara de foame ingropati in picturi pe care nimeni nu le vede pentru ca nu au unde sa fie expuse. Nu e corect ca artistii sa ajunga sa-si vanda tablourile in strada cot la cot cu cersetorii, pe 100 RON bucata in timp ce salile de expozitie sunt transformate in cazinouri sau baruri infecte.
duminică, 7 aprilie 2013
Galeria de arta din Herastrau ramane inchisa
Dina pacate galeria AAP din Herastrau, singurul loc unde mai puteau sa expuna membrii Asociatiei Artistislor Plastici din Bucuresti ramane inchisa. Am fost ieri in herastrau si am facut aceste fotografii. Parcul era plin si erau destui oameni care treceau prin zona vedeau galeriile inchise si goale si nu intelegeau ce se intampla si probabil ca multi bucuresteni sunt nemultumiti din cauza ca nu isi mai pot delecta privirea cu tablourile expuse la pavilioanele A si B.







