Se afișează postările cu eticheta ploaie in luna lui Marte. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ploaie in luna lui Marte. Afișați toate postările

duminică, 11 ianuarie 2015

Inca o ploaie in luna lui Marte

Continuand seria "Ploaie in luna lui Marte" am mai facut un desen incarcat de erotism. Mi-a luat doar cateva minute sa-l termin. Sper ca va place

vineri, 9 ianuarie 2015

Ploaie in luna lui Marte, pictura

"Ploua infernal si noi ne iubeam", aceste versuri m-au inspirat trezind in mine un dor enorm de iubire, iar mai sus este o pictura in acrilice pe panza prin care am continuat seria "Ploaie in luna lui Marte". Pictura prezinta un moment de tandrete incarcat de emotie, un sarut pasional, apropierea dintre doua fiinte ce se doresc enorm. Deoarece multe fete cand scriu poezii de dragoste nu vorbesc despre muschii si barbatia unui fat-frumos si nu isi descriu absolut deloc fiinta iubita, iar de cele mai multe ori  sexul personajului caruia ii este este adresata poezia nu poate fi dedus din versuri am ales sa pictez un personaj androgin cu trasaturi neclare, rezultand o pictura destul de versatila despre dragoste la modul general in care fiinta iubita poate fi orice, lasand privitorului liberatea sa aleaga genul si chipul acesteia . Mai jos sun celelalte lucrari din aceasta serie.



 Am facut toate aceste desene si picturi dorindu-mi sa simt fiorul iubirii, dorindu-mi sa fie real, nu doar o imagine din mintea mea ce capata forma si culoare prin arta. Si acum mai simt aceasta dorinta vie, arzand in mine, acest dor ce imi da forta creatoare

marți, 9 noiembrie 2010

O alta “Ploaie in luna lui Marte”

Ploaie in luna lui Marte-03

Acesta este un alt desen in creion inspirat din poezia lui Nichita Stănescu “Ploaie in luna lui Marte”.

De fiecare data când ascult aceasta melodie pe versurile lui Nichita Stănescu îmi imaginez ca sunt eu in mansarde cu iubirea mea (din păcate este doar un produs al mintii mele) si ne iubim in timp ce afara ploua infernal.

luni, 27 septembrie 2010

Ploua infernal si noi ne iubeam…

Ploaie in lune lui Marte Ploaie in luna lui Marte
Am realizat aceste doua desene in creion după ce am ascultat melodia Ploaie in luna lui Marte pe versuri de Nichita Stănescu, o melodie superba si foarte sensibila care m-a făcut sa vibrez de emoție.
Mai jos este melodia de care vorbeam interpretata de Paula Seling si poezia lui Nichita Stănescu, o poezie foarte sensibila si romantica.

Nichita Stănescu

Ploaie în luna lui Marte

Ploua infernal,
si noi ne iubeam prin mansarde.
Prin cerul ferestrei, oval,
norii curgeau în luna lui Marte.
Peretii odaii erau
nelinistiti, sub desene în creta.
Sufletele noastre dansau
nevazute-ntr-o lume concreta.
O să te ploua pe aripi, spuneai,
ploua cu globuri pe glob si prin vreme.
Nu-i nimic, iti spuneam, Lorelei,
mie-mi ploua zborul, cu pene.
Si mă-naltam. Si nu mai stiam unde-mi
lasasem în lume odaia.
Tu mă strigai din urma: raspunde-mi, raspunde-mi,
cine-s mai frumosi: oamenii?... ploaia?...
Ploua infernal, ploaie de tot nebuneasca,
si noi ne iubeam prin mansarde.
N-as mai fi vrut să se sfirseasca
niciodata-acea luna-a lui Marte.
Related Posts with Thumbnails