Acestea sunt doua viziuni asupra iubirii, diferite dar pronind de la o esenta comuna, sarutul si antisimetria iubirii dintre doua suflete pereche, doua jumatati ce par gemene dar se completeaza precum yin si yang. Desenul de mai sus a fost realizat de Cristina Eremia iar in imaginile de mai jos sunt creatiile mele, un tablou pe care a trebuit sa-l refac de 3 ori datorita succesului pe care l-a avut. Nu o cunosteam pe Cristina Eremia atunci cand a realizat creatia de mai sus, asa cum nici ea nu ma cunostea cand am pictat prima data sarutul. Cele doua creatii s-au nascut independent uma de alta, fara sa exista influente intr-un sens sau altul, izvorand dintr-o sursa din adancurile subconstientului, unde toti avem intiparite esentele sub forma de imagini, zona la nivelul careia suntem interconectati si rezonam unii cu altii.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta sarut. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sarut. Afișați toate postările
vineri, 12 februarie 2016
luni, 6 iulie 2015
Desene si picturi pentru ziua internationala a sarutului
O creatie a artistului german Peter Behrens pentru ziua sarutului
Creatia din imaginea de mai sus nu imi apartine. Azi, de ziua internationala a sarutului, m-am gandit sa postez acest sarut intre doua femei creat in 1898 de artistul german Peter Behrens. Se pare ca in Germania anului 1898 oamenii gandeau mult mai libera decat unii dintre cei din ziua de azi, care vor sa intoarca estul Europei in evul mediu.
duminică, 17 noiembrie 2013
Doua fete sarutandu-se
Azi a fost una din putinele zile in care nu am desenat si nu am pictat nimic deoarece sunt destul de stresata, am o perioada incarcata si mai am si mama internata in spital cu pneumonie si a trebuit sa ma duc sa o vizitez, asa ca in putinul timp ramas m-am hotarat sa scriu o postare despre una dintre creatiile lui Boris Vallejo, unul dintre artistii mei preferati. Trebuie sa recunosc ca opera lui m-a inspirat inca din anul 2000, cand am inceput sa fac primele mele desene si picturi. Atunci aveam creatiile lui Vallejo si a le lui Royo decupate din diverse reviste si lipite pe uas dormitorului ca sa pot privi seara si dimineata frumusetea si armonia trupurilor atletice dar in acelasi timp feminine desenate de Royo si Vallejo. Amazoanele lui Vallejo m-au fascinat, fiind exactul genul de amazoana la care visam atunci dorindu-mi sa ma simt iubita si proetjata.
"Cantecul de sirena" dateaza din 1984 si prezinta doua femei sarutandu-se. Ma intreb cate controverse si scandaluri o fi iscat aceasta creatie? Oare a fost la vremea ei la fel de hulita ca si ale mele?
Pe vremea cand eram in liceu am desenat doua femei intr-o ipostaza ce ar sugera un sarut si o femeie care era colega de serviciu cu mama a dar peste desenul respectiv si a sarit la mine sa ma bata, iar acum dupa atatia ani desenele mele pe aceasta tema nasc controverse aprinse si scandaluri. Am fost acuzata ca "promovez imoralitatea lesbianismul si prostitutia"(care sunt tot una pentru mintile incuiate si ignorante) si "stric sufletele copiilor". Este trist ca romanii, rusii si alte popoare din estul Europei nu sunosc adevarul stiintific, si anume ca un copil nu va deveni homosexual sau lesbiana doar pentru ca vede desenele mele sau alte creatii ce abordeaza acest subiect, asa cum nu va deveni pedofil daca vede nuduri sau criminal daca vede filme cu criminali atata timp cat nu ii este scris in genom sa se comportre intr-un fel sau altul. Populatiile ignorante si indosctrinate de crestinism din estul Europei nu stiu si nu vor sa stie ca multe caracteristici comportamentale ale omului, cum ar fi tipul de personalitate, autismul sau homosexualitatea sunt determinate genetic, nu invatate. Am primit chiar si cuvinte grele, injuraturi si amenintari cu moartea din cauza acestor desene considerate imorale de diversi extremisti de dreapta, fundamentalisti religiosi si inapoiati ignoranti si cu tupeu.
Imi aduc aminte cum o pictorita care altceva decat flori nu a pictat toata viata ei zicea ca promovez prostitutia, confundand iubirea pura pe care o prezint in aceste desene si picturi cu sexul mecanic facut pentru bani si asociat de multe ori cu infractionalitatea. Cat de ignoranti si e intoleranti pot sa fie romanii.
Si desenul de mai sus a nascut controverse fiind aspru criticat de o pictorita de icoane care sustinea ca voi da socoteala in fata lui Dumnezeu si voi ajunge in iad pentu aceste desene, asa cum "Inger si demon" a generat atat reactii pozitive cat si reactii negative la expozitia "Univers eminescian" din Herastrau, unde a fost expus in ianuarie.
"Cantecul de sirena" dateaza din 1984 si prezinta doua femei sarutandu-se. Ma intreb cate controverse si scandaluri o fi iscat aceasta creatie? Oare a fost la vremea ei la fel de hulita ca si ale mele?
Pe vremea cand eram in liceu am desenat doua femei intr-o ipostaza ce ar sugera un sarut si o femeie care era colega de serviciu cu mama a dar peste desenul respectiv si a sarit la mine sa ma bata, iar acum dupa atatia ani desenele mele pe aceasta tema nasc controverse aprinse si scandaluri. Am fost acuzata ca "promovez imoralitatea lesbianismul si prostitutia"(care sunt tot una pentru mintile incuiate si ignorante) si "stric sufletele copiilor". Este trist ca romanii, rusii si alte popoare din estul Europei nu sunosc adevarul stiintific, si anume ca un copil nu va deveni homosexual sau lesbiana doar pentru ca vede desenele mele sau alte creatii ce abordeaza acest subiect, asa cum nu va deveni pedofil daca vede nuduri sau criminal daca vede filme cu criminali atata timp cat nu ii este scris in genom sa se comportre intr-un fel sau altul. Populatiile ignorante si indosctrinate de crestinism din estul Europei nu stiu si nu vor sa stie ca multe caracteristici comportamentale ale omului, cum ar fi tipul de personalitate, autismul sau homosexualitatea sunt determinate genetic, nu invatate. Am primit chiar si cuvinte grele, injuraturi si amenintari cu moartea din cauza acestor desene considerate imorale de diversi extremisti de dreapta, fundamentalisti religiosi si inapoiati ignoranti si cu tupeu.
Imi aduc aminte cum o pictorita care altceva decat flori nu a pictat toata viata ei zicea ca promovez prostitutia, confundand iubirea pura pe care o prezint in aceste desene si picturi cu sexul mecanic facut pentru bani si asociat de multe ori cu infractionalitatea. Cat de ignoranti si e intoleranti pot sa fie romanii.
Si desenul de mai sus a nascut controverse fiind aspru criticat de o pictorita de icoane care sustinea ca voi da socoteala in fata lui Dumnezeu si voi ajunge in iad pentu aceste desene, asa cum "Inger si demon" a generat atat reactii pozitive cat si reactii negative la expozitia "Univers eminescian" din Herastrau, unde a fost expus in ianuarie.
vineri, 18 octombrie 2013
Doar o schita simpla in creion
Am facut aceasta schita simpla in creion ieri, fiind putin inspirata si de sarutul lui Gustav Klimt, desi desenul este foarte diferit de creatia lui Klimt ideea este aceeasi, un sarut pe obraz, foarte aproape de buzele unei femei frumoase cu flori in par, un moment de tandrete plin de afectiune. Recunosc ca in ultimul timp nu prea am mai avut timp sa pictez fiind foarte ocupata cu serviciul (care nu are nicio legatura cu activitatea mea artistica) si cu masteratul si din acest motiv am facut acest desen simplu in doar 5 minute
duminică, 7 aprilie 2013
Un desen plin de emotie si un vis de iubire
In aceasta dimineata am visat ca langa mine in pat era o superba femeie bruneta cu ochii albastrii si eram atat de fericita in bratele ei. Am visat ca ma tinea in brate si ne sarutam, iar atingerile ei pareau atat de reale incat nu as fi crezut ca e doar un vis. Desi as fi vrut sa raman mereu in bratele ei pana la urma am plecat de langa ea dupa care m-am trezit iar singura si trista in lumina cenusie a unei dimineti mohorate si cu gandul la femeia din visul meu am facut desenul de mai sus. E ciudat cum imi revin in minte si mai ales in vise anumite lucruri la care nici macar nu am mai indraznit sa ma gandesc de atata amar de vreme, cum scot ele capul din adancul subconstientului desi in viata mea de zi cu am cu totul alte prioritati si am ajuns sa nu mai am timp sa ma mai gandesc la ele. Privind acest desen incarcat de emotie stau si ma gandesc cine o fi femeia care ma insoteste in majoritatea vislor mele. Oare ea existe undeva in lumea asta mare sau este doar un produs al mintii mele?
duminică, 24 martie 2013
joi, 14 februarie 2013
Copacul sarutului, o pictura in acrilice pe panza pentru ziua sfantului Valentin
Am facut aceasta pictura in acrilice pe panza azi, de sfantul Valentin, ziua iubirii, pornind de la niste desene mai vechi.
duminică, 23 decembrie 2012
miercuri, 7 noiembrie 2012
joi, 1 noiembrie 2012
O pictura controversata vanduta
Acesta tablou pictat doar cu cafea pe hartie de acuarela pentru care multi incuiati m-ar judeca aspru s-a vandut cu 250 RON dupa expozitia de la Harley Cafe, fiind una dintre cele mai apreciate lucrari din seria mea de tablouri pictate cu cafea. Tablourile pictate doar cu cafea si zahar au fost expuse in acest weekend la caefneaua Harley Cafe din zona Timpuri Noi.
Mai jos sunt cateva imagini de la aceasta expozitie
Mai jos sunt cateva imagini de la aceasta expozitie
Abonați-vă la:
Postări (Atom)







































