Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
joi, 10 martie 2016
Arborele inimii, pictura fluorescenta
marți, 31 martie 2015
luni, 10 martie 2014
luni, 1 iulie 2013
O inima, desen in creion
Azi am abordat o tema reluata si de altii in nenumarate desene si picturi. Milioane de inimi au fost desenate pana acum, incepand cu cele cu aspect de frunza sau orice altceva facute de copii sau adolescenti indragostiti si terminand cu cele care respecta anatomia inimii umane, mult mai putine la numar. Inima este asociata mereu cu iubirea si cu sentimentele in general, fiind un simbol simplu al indragostitilor. dar oare ce este figura simetrica asociata atat de des cu inima in realitate? Sunt mai multe teorii in ceea ce priveste originea acestui simbol. Unii zic ca ar fi de fapt frunzele unei plante care se folosea in antichitate datorita cantitatii mari de fitoestrogeni cu efect contraceptiv in timp ce altii asociaza aceasta inima cu doua jumatati unite, un simbol inrudit cu yin si yang sau chiar cu... fundul unei femei, cu care si seamana de ce sa nu recunoastem.
luni, 1 aprilie 2013
marți, 26 martie 2013
Eterna dilema sau ratiunea si sentimentele in balanta la Cercul Militar National peste o luna
luni, 3 septembrie 2012
Dilema
Sa aleg cu mintea sau cu inima? Sa-mi urmez ratiunea sau sentimentele? Sa fac ceea ce simt sau ce stiu ca e bine? Sunt intrebari care au incoltit in mintea oricarui om de pe lumea asta cel putin odata in viata cand stia ca are de urmat o cale dar inima il ghida in cu totul alta directie, cand stia ceva dar inima ii spunea cu totul altceva.
Ieri am facut tabloul de mai sus, o pictura in ulei pe panza ce ilustreaza cel mai bine aceasta eterna intrebare: Ratiune sau sentiment?
sâmbătă, 12 februarie 2011
O inima ranita
luni, 7 februarie 2011
O inima
... si cu totul altfel arata ea in realitate, cu totul altfel fata de reprezentarile care ar putea semana cu o frunza, cu posteriorul unei femei, cu orice altceva numai cu o inima nu.
Figura simetrica de mai sus desi pentru majoritatea oamenilor reprezinta o inima nu poate fi un cord functional pentru ca lipsesc atriile si ventriculele si varful e mult prea ascutit pentru un organ intern. Ar putea semana putin cu o portiune din inima unei insecte care e alcatuita din mai multe valvule, sistemul circulator la insecte fiind de tip deschis dar in nici-un caz cu inima unui om.
Exista mai multe teorii in ceea ce priveste originea acestui simbol.
Se spune ca de fapt aceasta ar fi fost forma semintelor unei plante bogate in fitoestrogeni care se folosea in antichitate in scop contraceptiv, planta disparuta in ziua de azi. Aceste seminte fiind folosite in scop contraceptiv si probabil si afrodisiac au fost asociate cu sexualitatea, apoi cu dragostea si pana la urma cu inima care bate mai tare de emotie.
Mai jos este o inima umana asa cum o vad eu, mult mai aproape de aspectul natural al acesteia, rotunjita, cu un varf jos dar nu cu unul neverosimil de ascutit si cu artera aorta, venele cave si arterele si venele pulmonare (vase de sange care lipsesc cu desavarsire din reprezentarea schematica pe care multi o considera o inima ca si cum aceasta inima ar fi inima unei vietati cu sistem circulator deschis, fara vase de sange)
In imaginea de mai jos este desenul meu in creion dupa ce l-am prelucrat in Adobe Photoshop









