Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta africa. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta africa. Afișați toate postările
duminică, 7 decembrie 2014
Peisaj african cu elefanti, pictura pe piele
Am pictat acest peisaj african cu elefanti in lumina amurgului pe o bucata de piele, folosind culori acrilice. Mi-a luat mai putin de o ora sa termin aceasta pictura
luni, 5 martie 2012
Andromeda era negresa, nu alba cum o faceau atatia pictori in viziunea lor eronata si rasista
In mitologia greaca Andromeda a fost printesa Etiopiei care a fost legata de o stanca de langa mare, unde era un monstru care teroriza acele tinuturi.
Incepand din renastere si pana acum multi artisti au pictat-o pe printesa Andromeda din mitologia greaca dar au scapat din vedere un detaliu foarte important si anume faprul ca aceasta era printesa Etiopiei si nu putea fi blonda cu pielea alba cum o faceau ei. Fiind de origine africana Andromeda era sigur o negresa cu pielea ca abanosul, in nici-un caz nu o femeie de tip european cu pielea alba ca laptele.
Aproape toti pictori incepand cu cei din renastere si terminand cu multi artisti contemporani au fost rasisti si au deformat realitatea dupa bumul lor plac pictand numai personaje feminine de tip european, cu pielea cat mai alba chiar si atunci cand personajele erau de origine africana.
Pana in secolul 20 negrii erau vazuti foarte rau de catre europeni, asimilati cu dracii despre carese zicea ca au culoarea neagra, evitati mai rau decat ciumatii si folositi doar ca sclavi.

Nu stiu cum se face ca desi in legenda se specifica clar ca Andromeda era printesa Etiopiei pana la mine niciun pictor nu a pictat-o neagra asa cum era ea, tabloul meu fiind singura reprezentare veridica si nediscriminatorie a acesteia.
Incepand din renastere si pana acum multi artisti au pictat-o pe printesa Andromeda din mitologia greaca dar au scapat din vedere un detaliu foarte important si anume faprul ca aceasta era printesa Etiopiei si nu putea fi blonda cu pielea alba cum o faceau ei. Fiind de origine africana Andromeda era sigur o negresa cu pielea ca abanosul, in nici-un caz nu o femeie de tip european cu pielea alba ca laptele.
Aproape toti pictori incepand cu cei din renastere si terminand cu multi artisti contemporani au fost rasisti si au deformat realitatea dupa bumul lor plac pictand numai personaje feminine de tip european, cu pielea cat mai alba chiar si atunci cand personajele erau de origine africana.
Pana in secolul 20 negrii erau vazuti foarte rau de catre europeni, asimilati cu dracii despre carese zicea ca au culoarea neagra, evitati mai rau decat ciumatii si folositi doar ca sclavi.

Nu stiu cum se face ca desi in legenda se specifica clar ca Andromeda era printesa Etiopiei pana la mine niciun pictor nu a pictat-o neagra asa cum era ea, tabloul meu fiind singura reprezentare veridica si nediscriminatorie a acesteia.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



