Se afișează postările cu eticheta 8 martie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 8 martie. Afișați toate postările

sâmbătă, 8 martie 2014

Ganduri de ziua femeii - Ce viitor poate avea o iubire intre doua femei intr-o lume a barbatilor?

O iubire intre doua femei, pictura facuta cu cafea
Azi, de 8 martie, ziua femeilor, am fost trista gandindu-ma la toata gargara feminista care s-a facut si se face fara niciun efect in timp ce mitul femeii independente si puternice pare sa fie spulberat de nenumaratele exemple de femei care au ajuns celebre si pline de bani nu prin munca si prin forte proprii ci tot prin barbati. Presa este plina de exemple de astfel de femei "de succes", unele dintre ele fiind date si ca exemplu de femei emancipate independente si puternice. Eu una voi crede in asemena povesti abia cand voi vedea o femeie care a ajuns in politica, a dezvoltat o afacere de succes, are o functie mare sau si-a construit o vila si nu a avut niciodata un iubit, pana atunci totul e doar gargara de 2 bani. Initial 8 martie a fost ziua egalitatii de sanse in munca intre femei si barbati dar cu timpul, mai ales la noi in tara semnificatia s-a pierdut si sarbatoarea fost denaturata fiind transformata in ziua femeii care sta la cratita sau la barfe si nu mai face nimic altceva, a mamei si a barbatilor bine lucrati la sala afisati in locul faimoaselor fete de la pagina 5. Ne intrebam cu misoginism de ce sunt fetele materialiste si le judecam pentru asta dar oare le oferim sansa de a se ridica prin propria lor munca fara sa depinda de altii? Oficial se spune ca in tara noastra femeile nu sunt discriminate dar realitatea este cu totul alta. Pana acum am cunoscut foarte multe fete si femei care nu lucreaza, nu au nicio sursa de venit si sunt intretinute de parinti sau de iubit/sot si nici macar una care lucreaza intr-un domeniu de varf sau a inceput o afacere prin forte proprii. Oare e o intamplare? Eu stiu ce discriminari se fac in IT si in alte domenii tehnice unde salariile sunt mult mai mari decat in alte sectoare ale economiei si de multe ori se intampla ca fetele/ femeile sa fie respinse din start considerandu-se ca nu sunt bune sau sa plece de buna voie din cauza hartuirii sexuale. In Europa s-au facut statistici din care reiese clar ca femeile castiga in medie mult mai putin decat barbatii.
Rudele mele mereu imi spun ca o femeie nu va realiza niciodata nimic fara un barbat langa ea, lovindu-ma si intristandu-ma si mai rau cu cuvintele lor.
Azi am fost foarte trista intrebandu-ma oare ce viitor poate avea o relatie intre doua femei atat timp cat si pentru o femeie singura e atat de greu si sa se mentina la un nivel de subzistenta, nu mai vorbesc sa realizeze mai mult, sa isi permita sa inceapa o afacere sau sa-si faca o casa. Numai eu stiu cat de lovita e o femeie singura, cu adevarat independenta, care chiar isi doreste sa faca ceva prin forte proprii. Pictura de mai sus ilustreaza cel mai bine aceasta realitate: doua femei care se iubesc dar nu au nimic decat iubirea ce le uneste. Ele stau imbratisate in vant, atat de fragile, pe un teren nesigur ce se prabuseste, fara o baza stabila. Oare va rezista iubirea lor sau se vor prabusi amandoua?

miercuri, 7 martie 2012

O noua pictura cu Sappho si Gongyla si niste ganduri de 8 martie



Maine este 8 martie, ziua femeilor sau mai bine zis ziua egalitatii de sanse dintre femei si barbati.
Cu ocazia zilei femeii m-am gândit sa reiau tema poetei Sappho si a insulei Lesbos, care dincolo de legendele despre homosexualitatea poetei si a fetelor care veneau la școala acesteia (lucru nesusținut de datele istorice si infirmat de faptul ca poeta a fost măritata si a avut o fetița si avea poezii in care vorbea despre bărbatul iubit comparandu-l pe acesta cu un zeu si toate fetele după ce erau școlite de aceasta paraseau insula pentru a se mărita, Sappho fiind cea care le iniția in arta de a fi femeie si le pregătea pentru casatorie si pentru o viața de familie armonioasa), a fost  in primul rând o insula a femeilor, unul dintre putinele locuri din acea perioada istorica unde femeile aveau dreptul de a trai așa cum vor, de a se gospodari singure si nu erau sub papucul barbatilor, cum se întâmpla in alte parți unde acestea nu aveau dreptul de a participa la activitățile comunitatii si părerea lor nu conta deloc, toate deciziile importante fiind luate de barbati. In multe societati femeia nu avea niciun drept fiind tratata ca un animal si folosita doar pentru a naște si a creste copii. Multe femei erau casatorite cu forța cu barbati pe care nu-i iubeau si nu aveau dreptul de a decide nici măcar in ceea ce privește propria viața.
Deși doua cuvinte care definesc homosexualitatea feminina provin de la Sappho si insula ei se pare ca aceasta ar fi putut fi cel mult bisexuala având in vedere faptul ca a fost căsătorita cu un bărbat cu care a avut si o fetița, Cleis, a scris si poezii de dragoste referitoare la bărbatul pe care il compara cu zeul Ares si la un băiat care i-a furat inima (in Imn pentru Afrodita) si se pare ca s-a sinucis tot din cauza unui bărbat de care era îndrăgostita dar el nu o iubea. Nu știu in ce măsura a fost Sappho o “lesbiana” in sensul actual al cuvântului dar un lucru este cert, Sappho a fost o feminista, o femeie inteligenta care a luptat pentru scoaterea femeilor din statutul inferior in care erau împinse de către barbati si pentru educația lor. Sappho detesta femeile needucate si umile care acceptau un statut inferior, de sluga in casa bărbatului, nu realizau nimic si mureau in întunericul necunoașterii si lumea le uita si nu lăsau nimic in urma lor, poate doar copii.
Sappho le iubea pe fetele de pe insula dar probabil ca nu era o iubire sexuala. Ea le invata pe fete si pe femei sa fie unite, sa nu se urasca intre ele (lucru care contribuie si el la statutul inferior al femeii), sa se sustina una pe alta si sa pretuiasca tot ce e feminin, nu sa-si calce feminitatea in picioare in acest fel acceptand sa fie umilite si calcate in picioare.
Sappho a fost o artista care a susținut fetele talentate in munca lor de creatie si le-a ajutat sa-si exprime sentimentele prin poezie, muzica dans si alte forme de arta. Sappho a promovat valorile feminine si a ajutat tinerele fete sa-si dezvolte simtul estetic si multe alte calitati feminine si sa se pună in valoare in felul acesta.  Sappho iubea frumusețea si armonia.
Opera ei si a altor fete de pe insula a fost distrusa in mare măsura din cauza misoginismului maimuțoilor sălbatici care au urmat după ea. Creștinii si musulmanii in sălbăticia si in misoginismul lor au distrus o mare parte din ceea ce a creat Sappho si au inventat diverse legende despre viața ei. Sa nu uitam ca adepții religiilor abrahamice (creștinii si musulmanii) au fost cei care au ars biblioteca din Alexandria si au omorât-o pe Hypatia, o alta femeie geniala care se ocupa cu matematicile superioare si astronomia. Aceste religii intolerante agresive si misogine s-au răspândit ca un cancer in lume si au contribuit la decăderea civilizației pentru ca au la baza teorii de genul “crede si nu cerceta”, “femeia este inferioara si murdara”, Sodoma si Gomora si multe alte aberații de genul povestii cu omul facut in cateva zile din lut, o ideologie cu care milioane de oameni au fost intoxicați si îndobitociți. Stau si ma gandesc cat de nedrepta e lumea si cat de misogini nedrepti si intoleranti au fost cei care pana nu demult au condus lumea. Cat de nedrept este faptul ca femeia care in natura este mult mai importanta pentru supraviețuirea speciei decât bărbatul, specia putand supraviețui si daca e un mascul la mai multe femele, a fost si inca mai este disprețuita si călcata in picioare de unele societati patriarhale conduse de diversi pitecantropi care nu sunt cu mult mai evoluati decat un cimpanzeu. Sa nu uitam ca in faza inițiala a dezvoltării toti embrionii sunt femele indiferent de cromozomi urman ca mai tarziu unii dintre ei sa se dezvolte in direcția masculinizării.
Cine stie cate opere de arta create de femei au fost fie distruse, fie luate de diverși barbati care le-au trecut pe numele lor. Se pare ca si Shakespeare a fost femeie pentru ca numai o femeie putea scrie texte de o asemenea sensibilitate.
In imaginea de mai sus este o pictura reprezentând-o pe Sappho alături de Gongyla pe care am facut-o acum cateva zile. Despre Gongyla am mai vorbit si in postările anterioare si nu are rost sa repet ca fost una dintre muzele poetei
Related Posts with Thumbnails