Se afișează postările cu eticheta expozitii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta expozitii. Afișați toate postările

miercuri, 21 noiembrie 2018

Lansarea cartii "Boemia unui Mort" de Claudiu Dumitrache

marți, 31 iulie 2018

Marina la Centrul Cultura Mihai Eminescu Calderon

Ieri a avut loc vernisajul salonului de marina organizat de Vergil Cojocaru Cover la Centrul Cultural Mihai Eminescu de pe str Jean Louis Calderon, unde am si eu 4 lucrari expuse. Expozitia ramane deschisa pana pe 20 august.


luni, 17 iulie 2017

Vara din suflet - Anotimpurile sufletelor pereche

Lucrarea mea "Anotimpurile sufletelor pereche" este expusa la Cercul Militar national, sala ronda, in cadrul expozitiei Vara din suflet, organizata de Cenaclul Tuculescu. Vernisajul va avea loc miercuri, 19 iulie, la ora 17. Expozitia este deschisa zilnic intre orele 11 si 19.

joi, 6 iulie 2017

Salon de vara la Casa Schiller

3 dintre lucrarile mele sunt expuse la salonul de vara organizat de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti la Casa Schiller

joi, 5 mai 2016

Portatitv cromatic

2 dintre lucrarile mele, Viziunea cosmica a lui Eminescu din Scrisoarea 1 si Metamorfoza Luminii participa la expozitia PORTATIV CROMATIC  de la Galeria Labyrinth. Va astept maine la vernisaj.
Viziunea cosmica a lui Eminescu din Scrisoarea 1
Metamorfoza luminii

marți, 9 aprilie 2013

Amintiri din Herastrau





In imaginile de mai sus sunt eu pe vremea cand expuneam in Herastrau. Eram atat de fericita ca aveam unde sa expun, chiar daca sala nu era cunoscuta si aveam putini vizitatori. Imi aduc aminte cat m-am luptat sa fac cunoscuta aceasta sala, cate harti am lipit pe stalpi si prin parc, cate pliante am impartit si cat postari am scris pe toate siturile si blogurile pe care le am si abia cand a inceput galeria de arta sa fie putin mai cunoscuta cei de la ALPAB au inchis-o. Oare ce nu a convenit?

Pictam, pictam dar nimeni nu ne vede

Nici azi dupa atata timp problema salilor de expozitie din Bucuresti nu a fost rezolvata si artistii nu mai pot expune nicaieri, nici macar la galeria de arta din Herastrau, pentru ca nu exista vointa politica, ba chiar se face o politica anticulturala, antiartistica si in ultima instanta antipopulara ce are ca scop final limitarea libertatii de exprimare, asta implicand si limitarea libertatii de exprimare prin arta si a vizibilitatii publice a artistilor. Pe zi ce trece ne indepartam de democratie indreptandu-ne spre dictatura iar a pune punmul in gura artei, ceea ce se face acum, este doar unul dintre pasii facuti in aceasta directie. Din aceeasi politica face parte si limitarea internetului sub diverse pretexte cum ar fi protejarea minorilor de pornografie. Trist este ca si internetul merge in aceeasi directie, siturile unde oamenii pot posta diverse lucruri gratuit astfel incat continutul postat pe site sa poata fi gasit si vazut de oricine fiind din ce in ce mai putine. Eu in ultimul timp am constatat ca numarul de vizitatori de pe siturile mele scade vertiginos, iar multe situri pe care imi publicam in trecut picturile(cum ar fi yahoo 360 si yahoo Geocities) au disparut.
Nici macar pe vremea lui Ceausescu nu era asa, ba chiar atunci cu tot "comunismul" activitatea culturala din Bucuresti era destul de infloritoare, cu multe sali de expozitie si pictori precum Sabin Balasa care puteau trai din pictura si nimeni nu le rapea dreptul de a crea si de a expune cum se intampla acum.
Eu am cateva mii de tablouri si abia mai am loc sa ma misc prin casa printre ele dar nu am dreptul de a expune pentru ca salile de expozitie au fost inchise in mod abuziv una dupa alta si multi alti artisti din Bucuresti sunt in situatia mea, fiind lasati sa moara de foame ingropati in picturi pe care nimeni nu le vede pentru ca nu au unde sa fie expuse. Nu e corect ca artistii sa ajunga sa-si vanda tablourile in strada cot la cot cu cersetorii, pe 100 RON bucata in timp ce salile de expozitie sunt transformate in cazinouri sau baruri infecte.

marți, 2 aprilie 2013

miercuri, 27 martie 2013

Artistii plastici din Bucuresti nu au unde sa expuna

 In conditiile in care galeria de arta din Herastrau, ultima sala de expozitie in car mai puteau sa expuna membrii AAP Bucuresti, la fel ca si multe dintre galeriile uniunii, a fost inchisa in mod abuziv si cel mai probabil va fi scoasa la licitatie si transformata in altceva putem spune in momentul de fata in Romania se duce un adevarat razboi impotriva artei si a culturii, si nu numai si alte domenii cum ar fi cercetarea stiintifica fiind lovite prin taierea finantarii.
Traim intr-o tara condusa de oameni care sufera de microcefalie si retard mintal si din acest motiv au copiat la teza de doctorat, nefiind in stare sa duca la bun sfarsit o asemenea lucrare de cercetare si calca in picioare tot ce le depaseste nivelul intelectual. Nu dau nume dar cred ca stiti despre cine vorbesc.
Imi aduc aminte anul trecut si acum doi ani prin cate locuri se organizau expozitii de pictura pe cand acum artistii mor cu lucrarile in brate pentru ca nu au nici macar unde sa le expuna, chiar si acest drept le-a fost rapit. Nu mai vorbesc de perioada apusa a a nilor 2000 - 2004 cand erau multe sali de expozitie in centru, la Teatrul Foarte Mic, la fostul sediu AAP de la Rosetti, la Primaria Sectorului 5 si in multe alte locatii centrale accesibile, cu multi vizitatori, sali inchise in mod abuziv ca si cea din Herastrau.
Si acum imi aduc aminte de sala de la Primaria Sectorului 5 unde expunea Nicolae Ambrozie, sala de expozitie defiintata imediat dupa venirea primarului Vanghelie.
De atunci pana acum salile au fost inchise una dupa alta limitand posibilitatile de exprimare ale artistilor.
In 2004 AAP a pierdut sediul de la Rosetti pentru ca respectiva cladire a intrat pe mana unui om de afaceri dubios si rau intentionat, cum s-a intamplat si cu alte spatii din Bucuresti unde au existat biblioteci, librarii sau sali de expozitie care au fost desfiintate si transformate in cazinouri. Stau si ma gandesc cu ce ajuta aceste cazinouri infecte societatea atata timp cat de fapt nu produc absolut nimic,nu dau nimanui de mancare, nu asigura materie prima si nici hrana spirituala pentru nimeni. Revenind la cladirea de la Rosetti aceasta a fost transformata intr-un hotel dar se vorbea la vremea respectiva ca s-ar face si prostitutie in acea cladire si e posibil avand in vedere ce caracter infect au multi oameni de afaceri care prospera in tara asta si in tot estul Europei calcand totul in picioare, legi, angajati (sau mai bine zis sclavi caci in domeniul privat munca e sclavie), femei (pe ca le hartuiesc sexual si le umilesc in toate felurile si cica tot ele sunt "curve"), mediu inconjurator etc.
In ultimii ani artistii membrii AAP Bucuresti aveau un singur loc unde puteau sa expuna: galeria de arta din Herastrau dar de mai bine de o luna si aceasta a fost inchisa in mod abuziv la ordinul cuiva care nu iubeste arta si cultura si tot ce-i depaseste nivelul intelectual de pietcantrop dar din pacate a ajuns undeva sus, intr-o pozitie de conducere.
Acum dupa inchiderea galeriei Herastau artistii din Bucuresti chiar nu mai au nicio sansa de afirmare si sunt condamnati sa moara cu lucrarile in brate in mocirla anonimatului, in saracie si mizerie. Ce nedreapta e societatea in care traim. Este revoltator faptul ca se merge intr-o directe opusa democratiei fiind ingradit chiar dreptul la exprimare al artistului si accesul la cultura al cetatenilor.

vineri, 11 ianuarie 2013

Expozitia Univers eminescian din Herastrau, galeria de arta AAP

Corina Chirila la expoziria Univers Eminescian organizata de Asocitia Artistilor Plastici din Bucuresti Corina Chirila la expozitia de arta organizata de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti Univers Eminescian din Herastrau galeria AAP_filtered Afis expozitie Herastrau Atat de frageda si din valurile vremii tablouri expuse in Herastrau la gleria AAP expozitia Univers Eminescian   Desene inspirate din poeziile Floare Albastra si Craiasa din poveswti de Mihai Eminescu Desene inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu la expozitia Univers Eminescian galeria AAP Herastrau ianuarie 2013 Expozitia Univers Eminescian din Herastrau picturi cu teme spatiale eminesciene de Corina Chirila Expozitia Univers Eminescian Herastrau ianuarie 2013 Expozitia Univers Eminescian organizata de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti in Herastrau Expozitie de pictura galeria AAP Herastrau Expozitie de pictura Herastrau Expozitie de picturi inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu de Corina Chirila si sculptura de Mihai Boroiu la galeria AAP din Herastrau Expozitie de picturi inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu organizata de AAPB in Herastrau Iubirea in diverse ipostaze din poeziile lui Mihai Eminescu, picturi expuse in Herastrau, galeria AAP La steaua si lacul, picturi inspirate din poeziile lui Mihaai Eminescu la galeria AAPB din Herastrau Peisaje stelare la expozitia Univers Eminescian de la galeria AAP din Herastrau Pictura inspirata din poezia Sara pe deal Picturi astrale eminesciene de Corina Chirila si sculpturi de Mihai Boroiu la galeria asociatiei artistilor plastici din Bucuresti Herastrau Picturi cosmice la expozitie in Herastrau galeria AAP Picturi inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu expuse in Herastrau Picturi inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu la galeri Tablouri inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu la expozitia univers Eminescian din Herastrau Venere si madona pictura inspirata din poezia lui Mihai Eminescu expusa in Herastrau

Azi am dus in la galeria de arta AAP din Herastrau peste 50 de picturi si desene inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu, am panotat expozitia si am facut cateva fotografii si un filmulet. Puteti sa vedeti si voi aceasta expozitie pana pe 24 ianuarie. Galeria AAP este situata in Herastrau aproape de restaurantul Pescarus, de Byblos si de aleea cartii.

vineri, 14 decembrie 2012

Planeta inghetata si un peisaj la salonul de iarna din Herastrau, galeria AAPB

Frozen planet painting - Planeta inghetata pictura

Acest peisaj de pe o planeta inghetata va fi expus la galeria AAPB din Herastrau pana pe 10 ianuarie, la fel ca si tabloul de mai jos. Vernisajul va avea loc maine la ora 13. Va astept sa vizitati expozitia oraganizata de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti

Peisaj lacustru de iarna

joi, 25 octombrie 2012

Picturile mele facute cu cafea pot fi vazute la cafeneaua Cafe Lis in acest weekend










Aceste picturi pe care le-am realizat folosind doar cafea si zahar, numai bune pentru a decora peretii unei cafenele si a fi admirate la  io cafea vor fi expuse la cafeneaua Cafe Lis, fosta Harley Cafe din piata Timpuri Noi de langa Universitatea Dimitrie Cantemir  in acest weekend
Related Posts with Thumbnails