Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
miercuri, 21 noiembrie 2018
marți, 31 iulie 2018
Marina la Centrul Cultura Mihai Eminescu Calderon
luni, 17 iulie 2017
Vara din suflet - Anotimpurile sufletelor pereche
joi, 6 iulie 2017
Salon de vara la Casa Schiller
joi, 5 mai 2016
Portatitv cromatic
marți, 9 aprilie 2013
Amintiri din Herastrau
In imaginile de mai sus sunt eu pe vremea cand expuneam in Herastrau. Eram atat de fericita ca aveam unde sa expun, chiar daca sala nu era cunoscuta si aveam putini vizitatori. Imi aduc aminte cat m-am luptat sa fac cunoscuta aceasta sala, cate harti am lipit pe stalpi si prin parc, cate pliante am impartit si cat postari am scris pe toate siturile si blogurile pe care le am si abia cand a inceput galeria de arta sa fie putin mai cunoscuta cei de la ALPAB au inchis-o. Oare ce nu a convenit?
Pictam, pictam dar nimeni nu ne vede
Nici macar pe vremea lui Ceausescu nu era asa, ba chiar atunci cu tot "comunismul" activitatea culturala din Bucuresti era destul de infloritoare, cu multe sali de expozitie si pictori precum Sabin Balasa care puteau trai din pictura si nimeni nu le rapea dreptul de a crea si de a expune cum se intampla acum.
Eu am cateva mii de tablouri si abia mai am loc sa ma misc prin casa printre ele dar nu am dreptul de a expune pentru ca salile de expozitie au fost inchise in mod abuziv una dupa alta si multi alti artisti din Bucuresti sunt in situatia mea, fiind lasati sa moara de foame ingropati in picturi pe care nimeni nu le vede pentru ca nu au unde sa fie expuse. Nu e corect ca artistii sa ajunga sa-si vanda tablourile in strada cot la cot cu cersetorii, pe 100 RON bucata in timp ce salile de expozitie sunt transformate in cazinouri sau baruri infecte.
marți, 2 aprilie 2013
5 dintre tablourile mele au fost expuse la muzeul Dunarii din Calarasi
5 dintre tablourile mele au fost expuse la Calarasi in cadrul expozitiei "Anotimpurile copacilor cu povesti" luna trecuta
miercuri, 27 martie 2013
Artistii plastici din Bucuresti nu au unde sa expuna
Traim intr-o tara condusa de oameni care sufera de microcefalie si retard mintal si din acest motiv au copiat la teza de doctorat, nefiind in stare sa duca la bun sfarsit o asemenea lucrare de cercetare si calca in picioare tot ce le depaseste nivelul intelectual. Nu dau nume dar cred ca stiti despre cine vorbesc.
Imi aduc aminte anul trecut si acum doi ani prin cate locuri se organizau expozitii de pictura pe cand acum artistii mor cu lucrarile in brate pentru ca nu au nici macar unde sa le expuna, chiar si acest drept le-a fost rapit. Nu mai vorbesc de perioada apusa a a nilor 2000 - 2004 cand erau multe sali de expozitie in centru, la Teatrul Foarte Mic, la fostul sediu AAP de la Rosetti, la Primaria Sectorului 5 si in multe alte locatii centrale accesibile, cu multi vizitatori, sali inchise in mod abuziv ca si cea din Herastrau.
Si acum imi aduc aminte de sala de la Primaria Sectorului 5 unde expunea Nicolae Ambrozie, sala de expozitie defiintata imediat dupa venirea primarului Vanghelie.
De atunci pana acum salile au fost inchise una dupa alta limitand posibilitatile de exprimare ale artistilor.
In 2004 AAP a pierdut sediul de la Rosetti pentru ca respectiva cladire a intrat pe mana unui om de afaceri dubios si rau intentionat, cum s-a intamplat si cu alte spatii din Bucuresti unde au existat biblioteci, librarii sau sali de expozitie care au fost desfiintate si transformate in cazinouri. Stau si ma gandesc cu ce ajuta aceste cazinouri infecte societatea atata timp cat de fapt nu produc absolut nimic,nu dau nimanui de mancare, nu asigura materie prima si nici hrana spirituala pentru nimeni. Revenind la cladirea de la Rosetti aceasta a fost transformata intr-un hotel dar se vorbea la vremea respectiva ca s-ar face si prostitutie in acea cladire si e posibil avand in vedere ce caracter infect au multi oameni de afaceri care prospera in tara asta si in tot estul Europei calcand totul in picioare, legi, angajati (sau mai bine zis sclavi caci in domeniul privat munca e sclavie), femei (pe ca le hartuiesc sexual si le umilesc in toate felurile si cica tot ele sunt "curve"), mediu inconjurator etc.
In ultimii ani artistii membrii AAP Bucuresti aveau un singur loc unde puteau sa expuna: galeria de arta din Herastrau dar de mai bine de o luna si aceasta a fost inchisa in mod abuziv la ordinul cuiva care nu iubeste arta si cultura si tot ce-i depaseste nivelul intelectual de pietcantrop dar din pacate a ajuns undeva sus, intr-o pozitie de conducere.
Acum dupa inchiderea galeriei Herastau artistii din Bucuresti chiar nu mai au nicio sansa de afirmare si sunt condamnati sa moara cu lucrarile in brate in mocirla anonimatului, in saracie si mizerie. Ce nedreapta e societatea in care traim. Este revoltator faptul ca se merge intr-o directe opusa democratiei fiind ingradit chiar dreptul la exprimare al artistului si accesul la cultura al cetatenilor.
vineri, 11 ianuarie 2013
Expozitia Univers eminescian din Herastrau, galeria de arta AAP
Azi am dus in la galeria de arta AAP din Herastrau peste 50 de picturi si desene inspirate din poeziile lui Mihai Eminescu, am panotat expozitia si am facut cateva fotografii si un filmulet. Puteti sa vedeti si voi aceasta expozitie pana pe 24 ianuarie. Galeria AAP este situata in Herastrau aproape de restaurantul Pescarus, de Byblos si de aleea cartii.
vineri, 14 decembrie 2012
Planeta inghetata si un peisaj la salonul de iarna din Herastrau, galeria AAPB
Acest peisaj de pe o planeta inghetata va fi expus la galeria AAPB din Herastrau pana pe 10 ianuarie, la fel ca si tabloul de mai jos. Vernisajul va avea loc maine la ora 13. Va astept sa vizitati expozitia oraganizata de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti
joi, 25 octombrie 2012
Picturile mele facute cu cafea pot fi vazute la cafeneaua Cafe Lis in acest weekend
Aceste picturi pe care le-am realizat folosind doar cafea si zahar, numai bune pentru a decora peretii unei cafenele si a fi admirate la io cafea vor fi expuse la cafeneaua Cafe Lis, fosta Harley Cafe din piata Timpuri Noi de langa Universitatea Dimitrie Cantemir in acest weekend
























