Inca de cand eram foarte mica am fost fascinata de sirene. Cu nostalgia copilariei in gand am pictat aceasta sirena imbratisand un delfin
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta sirena. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sirena. Afișați toate postările
luni, 24 iulie 2017
joi, 30 ianuarie 2014
Sirena lui Chris Achilleos si pictura unei fete de 14 ani
Aceasta este sirena realizata de artistul Chris Archilleos...
... iar aceasta este o pictura facuta de o fata de 14 ani fascinata si inspirata de creatia lui Archilleos.
Acea fata care prin anul 2001 picta sirene, peisaje din alte lumi, zeite si amazoane eram eu. Stilul meu de atunci era foarte diferit de cel de acum. Desenele si picturile erau facute intr-un mod stangaci, nerespectand anatomia si perspectiva dar le pastrez nu pentru forma ci pentru continut, pentru ideile care au ramas incapsulate in aceste creatii ca intr-un jurnal. Am observat si in creatiile altora faptul ca cu cat un desen este mai simplu, mai rudimentar si mai putin corect dupa criteriile profesorilor de la Tonita sau de la UNARTE cu atat este mai bogat in idei, unele dintre aceste desene si picturi fiind mult mai interesante decat creatiile unor mari pictori sau alte tablouri muncite ca la carte, cu perspectiva si umbre puse in mod fotografic, care de fapt nu spun nimic, prezentand mereu aceleasi vaze cu flori, peisaje sau in cel mai bun caz portrete, aceleasi subiecte reluate de atatea ori de nenumarati pictori pana acum. Probabil ca tot incercand sa realizeze ceva "corect" in ceea ce priveste forma artistul pierde din vedere esenta, iar scolile, liceele si facultatile de arta nu fac decat sa strice talentele zdrobind creativitatea si obligand artistii sa se concentreze pe forma mai mult decat pe continut.
Cheris Archiileos m-a inspirat asa cum m-au inspirat si Luis Royo, Boris Vallejo, Julie Bell si Dorian Clevenger.
... iar aceasta este o pictura facuta de o fata de 14 ani fascinata si inspirata de creatia lui Archilleos.
Acea fata care prin anul 2001 picta sirene, peisaje din alte lumi, zeite si amazoane eram eu. Stilul meu de atunci era foarte diferit de cel de acum. Desenele si picturile erau facute intr-un mod stangaci, nerespectand anatomia si perspectiva dar le pastrez nu pentru forma ci pentru continut, pentru ideile care au ramas incapsulate in aceste creatii ca intr-un jurnal. Am observat si in creatiile altora faptul ca cu cat un desen este mai simplu, mai rudimentar si mai putin corect dupa criteriile profesorilor de la Tonita sau de la UNARTE cu atat este mai bogat in idei, unele dintre aceste desene si picturi fiind mult mai interesante decat creatiile unor mari pictori sau alte tablouri muncite ca la carte, cu perspectiva si umbre puse in mod fotografic, care de fapt nu spun nimic, prezentand mereu aceleasi vaze cu flori, peisaje sau in cel mai bun caz portrete, aceleasi subiecte reluate de atatea ori de nenumarati pictori pana acum. Probabil ca tot incercand sa realizeze ceva "corect" in ceea ce priveste forma artistul pierde din vedere esenta, iar scolile, liceele si facultatile de arta nu fac decat sa strice talentele zdrobind creativitatea si obligand artistii sa se concentreze pe forma mai mult decat pe continut.
Cheris Archiileos m-a inspirat asa cum m-au inspirat si Luis Royo, Boris Vallejo, Julie Bell si Dorian Clevenger.
duminică, 18 iulie 2010
Vis de vara
E vara si mă gândesc la o vacanta de vis pe o insula însorita alături de sirene. Când privesc aceste desene pe care le-am realizat acum ceva timp îmi imaginez ca sunt eu pe malul marii albastre langa o sirena, suntem doar noi pe nisipul fierbinte si ne sărutăm. Inca din frageda copilărie am fost fascinata de sirene si mi-am dorit sa pot vedea una in carne si oase. Am fost foarte dezamăgita când am aflat ca aceste creaturi care ii fascinau pe marinari erau doar niște cetacee care emiteau niște sunete asemănătoare cu vocea feminina
joi, 4 iunie 2009
Inca o sirena
Abonați-vă la:
Postări (Atom)



