Am facut acest desen azio folosind doar un pix negru
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta fantezie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fantezie. Afișați toate postările
vineri, 16 martie 2018
miercuri, 6 decembrie 2017
O pictura fantezie cu doua femei intr-un decor oniric
Am facut aceasta pictura pornind de la o idee veche, de pe vremea cand aveam 15 ani si prin creatiile mele dadeam forma si culoare unei lumi de vis .
![]() |
| O pictura pe care am facut-o in 2001 |
Am o serie de creatii pe aceasta tema. Prima dateaza din anul 2001 si o puteti vedea mai sus. In 2002 am reluat tema introducand in peisaj si un oras
![]() |
| Pictura din 2002 |
Acum cateva zile am pictat cea mai noua creatie din serie si in filmuletele de mai jos ma puteti vedea pictand
joi, 1 decembrie 2016
O fantezie subacvatica
Am creat acest desen in culori reci gandindu-ma la toate fetele si femeile frumoase dar reci si indiferente pe care le-am cunoscut pana acum, de cate ori am plans din cauza indiferentei lor, de cate ori mi-am dorit sa simt caldura soarelui iubirii dar nu mi-a fost permis
vineri, 23 mai 2014
Inca un desen de primavara facut cu pixul
Am facut acest desen fantezie de primavara acum cateva zile folosind 3 pixuri, unul albastru, unul rosu si unul verde
sâmbătă, 5 aprilie 2014
Inaltare spre galaxia eclipsata de o gaura neagra, desen in pix
Ea s-a nascut dintr-o floare de lumina si se inalta spre galaxia eclipsata de o gaura neagra. Am facut acest desen fantezie azi folosind in un banal pix albastru si unul rosu
sâmbătă, 20 iulie 2013
Printesa cu sceptrul electric, un desen fantezie rupt din basme
Azi am creat deseul de mai sus pornind de la o idee veche de mai mult de 10 ani, o printesa superba tinand in mana un sceptru avand in varf o sfera de energie stralucitoare ca un fulger globular, o stapana a fulgerelor, atat de frumoasa, atat de puternica. Mai jos sunt desenele mai vechi, toate pornind de la aceeasi poveste a unei printese ce poate stapani energia electrica depasindu-si vremea, o printesa ce detine un sceptru electric ce produce lumina dar in acelasi timp poate trasni fiind si o arma
marți, 9 iulie 2013
Istoria unui tablou
Acesta este tabloul pe care l-am intitulat "O fantezie". Despre acest tablou si mai ales despre gandurile si trairile care m-au determinat sa-l fac am mai scris de nenumrate ori pana acum. Pana sa fac tabloul de mai sus am facut destul de multe schite si chiar si o alta pictura pornind de la aceeasi idee: doua fete intr-un decor oniric, cosmic, de o frumusete nereala, stand goale in lumina galaxiilor, departe de Pamant, printre sfere, una dintre ele avand aripi albastre de fluture si o floare in par. Trecand peste latura artistica aceste desene si picturi au o inestimabila valoare sentimentala pentru mine, chiar daca nu sunt niste capodopere si altii nu le-ar aprecia. Pentru mine cel mai mult conteaza sentimentul, emotia pe care am trait-o cand le-am creat si mai ales atunci nu-mi pasa ca am facut ceva care nu respecta anatomia sau regulile de compozitie. Tot ce conta pentru mine atunci era sa ma exprim, sa ma eliberez, asa cum alte fete care scriau poezii sau jurnale nu le scriau visand sa scoata carti care vor ajunge best seller si sa ramana in istorie ca mari poete sau scriitoare, ci doar ca sa-si exprime trairile ascunse, toate lucrurile despre care nu puteau discuta cu altii pentru ca ar fi fost judecate.
Pana acum am facut peste 3880 de desene si picturi si nu pentru a deveni celebra, pentru a ma umple de bani sau pentru a face o cariera din arta ci pentru a ma elibera, pentru a da viata viselor mele de iubire si nu pot renunta la desenele si picturile mele vechi asa cum altii nu ar putea renunta la iubirea vietii lor. Da, in aceste desene si picturi este ea, iubirea pe care nu am avut-o niciodata pentru ca nu mi-a fost permis sa o am, pentru ca societatea m-ar fi judecat ca pe o criminala daca as fi incercat macar sa o caut.
In 2003 am facut cele doua desene de mai sus. Au fost primele pe aceasta tema dupa care a urmat pictura de mai jos. Si acum imi amintesc cat de singura ma simteam si cat de mult imi doream ca femeile pe care le desenez sa fie reale. Initial m-am desenat pe mine (femeia blonda intoarsa cu spatele) in fata unei zeite a primaverii cu aripi de fluture si o floare albastra in par dupa care am schimbat personajele, blonda fiind inlocuita de o bruneta care seamana cu fata cu parul lung si negru care aparea in visele mele din adolescenta desi nu am intalnit-o niciodata.Tebuie sa recunosc ca m-a inspirat putin si Boris Vallejo cu Gemenii lui. Am fost indragostita de femeile atletice din picturile lui Boris Vallejo si de amazoanele lui Luis Royo in adolescenta si stilul lor m-a influentat putin.
marți, 30 aprilie 2013
O fantezie, o pictura expusa la Cercul Militar National

Am facut acest tablou acum cativa ani pornind de la o idee mai veche, o imagine pe care o aveam in minte de la 16 ani cand visam mereu o fata cu parul lung si negru si pielea alba precum cea pe care am pictat-o in acest tablou, un vis cosmic de iubire, o imagine plina de gingasie si frumusete. Acest tablou imbina cele doua teme la care nu voi renunta niciodata: cosmosul si femeia. Puteti admira acest tablou la Cercul Militar National, sala ronda, pana pe 12 mai
duminică, 26 august 2012
Pictura fantezie de primavara
Desi se apropie toamna eu azi am mai realizat o pictura de primavara, o tanara fata cu parul de aur moale, frumoasa ca o primavara cu o floare alvastra in parul ei si cu aripi de fluture inconjurata de flori
duminică, 27 noiembrie 2011
O noua fantezie de iarna
Acesta este un desen in pix pe care l-am facut acum, o noua fantezie de iarna, o craiasa a zăpezilor, o personificare a iernii cu chip de femeie frumoasa dar rece.
O noua craiasa a zapezilor, o noua pictura de iarna
Ea este craiasa zapezilor, regina iernii, o zeita a nordului si a frigului ce transforma in gheata tot ce atinge. Ea aduce fulgii albi de zapada cu ea si privirea ei rece si patrunzatoare ar ingheta inima oricui. Ea atrage cu magia ei dar este rece si rea ca o iarna siberiana. Ea este o personificare a ierni.
In imaginea de mai sus este o pictura reprezentand-o pe aceasta craiasa a zapezilor intr-un peisaj polar cu aurore boreale, stele albastre si pesteri de gheata, o pictura in ulei pe panza pe care am facut-o acum cateva zile pentru expozitia Culori de sarbatori de la galeria Elite Prof Art din Cotroceni.
In imaginea de mai sus este o pictura reprezentand-o pe aceasta craiasa a zapezilor intr-un peisaj polar cu aurore boreale, stele albastre si pesteri de gheata, o pictura in ulei pe panza pe care am facut-o acum cateva zile pentru expozitia Culori de sarbatori de la galeria Elite Prof Art din Cotroceni.
sâmbătă, 6 iunie 2009
O fantezie
Abonați-vă la:
Postări (Atom)















