![]() |
| O regina de gheata ocrotind doua suflete indragostite, pictura din anul 2000 |
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
marți, 30 iunie 2015
Inca o pictura de iarna: O regina de gheata ocrotind doua suflete pereche
vineri, 20 februarie 2015
Salonul de iarna organizat de Cenaclul Tuculescu poate fi vizitat pana pe 1 martie
miercuri, 2 octombrie 2013
Frig polar
marți, 26 martie 2013
Picturi de iarna pentru o zi de iarna tardiva
| Craiasa zapezilor, pictura ulei pe panza 2011 |
Inspirata de aceasta vreme neobisnuita m-am gandit sa postez cateva dintre picturile mele de iarna,
![]() |
| Privirea rece a iernii, pictura ulei pe panza 2011 |
| Peisaj lacustru de iarna, pictura tempera 2003 |
| Peisaj de iarna, pictura tempera 2012 |
![]() |
| Peisaj de iarna cu lup, pictura tempera foarte veche, din anul 2000, una dintre primele mele picturi |
![]() |
| Pestera de gheata, pictura tempera 2010 |
miercuri, 26 decembrie 2012
duminică, 2 decembrie 2012
Pictura de iarna cu mireasa si rasarit de soare
Si acum imi aduc aminte cat de mult le placea colegelor mele sa deseneze mirese pe vremea cand eram in scoala. Tot ieri am facut si acest tablou in tempera pe carton, o mireasa intr-un decor de iarna, in lumina rasaritului de soare o imagine in care predomina albul
Un peisaj de iarna
Am pictat acest peisaj de iarna ieri folosind culori tempera si o bucata de cartonsi mi-a luat destul de putin timp sa-l realizez
sâmbătă, 17 martie 2012
sâmbătă, 7 ianuarie 2012
Inca un portret de iarna desenat cu pixul
Acesta este un alt portret al iernii personificate pe care l-am facut azi cu pixul, portretul unei femei de o frumusețe fermecătoare dar rece ca o iarna.
vineri, 9 decembrie 2011
Doua dintre tablourile mele de iarna sunt expuse la galeria Elite Prof Art din Cotroceni in cadrul expoziției Culori de sărbători
Azi la ora 18 a avut loc vernisajul expoziției Culori de sărbători de la galeria Elite Prof Art din Cotroceni la care particip si eu cu cele doua tablouri de iarna despre care am tot scris pe acest blog: Crăiasa zăpezilor si Privirea rece a iernii. Nu am mai anunțat acest eveniment pe blog pentru ca galeria nu permitea accesul persoanelor străine la vernisaj.
Acestea sunt câteva imagini de la expoziție.
Daca vreți sa vedeți tablourile puteți sa treceți când aveți timp pe la galeria Elite Prof Art din Cotroceni (situata pe str Nanu Muscel nr 14, langa Medsana). Galera este deschisa si va așteaptă in fiecare zi intre orele 11 si 19. Tablourile sunt de vânzare
luni, 5 decembrie 2011
miercuri, 30 noiembrie 2011
Regina mea de gheata
Am desenat-o in mii de chipuri pana acum. Ea este regina mea de gheata, atât de frumoasa, atat de rece. Ea este o personificare a iernii si tot ce atinge ea se transforma in gheata. Ea este o crăiasa a zăpezilor, o zeița a nordului ce va ramane mereu in mintea mea deși nu o pot atinge.
Ea e frumoasa ca o zâna din povesti ce atrage cu magia ei si rece precum un munte de gheata.
Ea este rece ca iarna si rea ca o felina iar privirea ei albastra ma face sa tremur de emoție. Pielea ei este alba ca zăpada, ochii ei sunt albaștrii ca cerul senin, parul ei este negru ca o noapte lunga cu stele si aurore boreale.
Ea este atât de rece si de distanta si o simt departe, departe precum stelele albastre.
Acestea sunt doar câteva desene si picturi reprezentând-o pe aceasta femeie frumoasa si rece a mintii mele, câteva desene care exprima un sentiment pe care l-am simțit de atâtea ori si oglindesc răceala pe care am simțit-o la atâtea fete pe care le-am cunoscut, frumoase si reci ca niște regine de gheata.


















