![]() |
| Ochiul, desen facut cu un pix negru si un creion |
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta desen in creion. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta desen in creion. Afișați toate postările
joi, 23 mai 2019
luni, 10 iulie 2017
joi, 19 ianuarie 2017
vineri, 17 iunie 2016
marți, 12 aprilie 2016
marți, 5 ianuarie 2016
marți, 18 august 2015
duminică, 26 aprilie 2015
Legenda Cascadei Valul Miresei sau sinuciderea unei mirese
Cascada Calul Miresei este una dintre cele mai spectaculoase din Apuseni. Numele cascadei este dat de o legenda foarte trista conform careia in acest loc o mireasa nefericita s-a sinucis si nu este singura mireasa care a ajuns sa se sinucida fiind obligata sa se marite cu un barbat pe care nu-l iubea. Ea nu l-a iubit niciodata, nici macar nu l-a suportat langa ea si a ajuns sa fuga de una singura in padure si sa se arunce de pe stanci neputand sa accepte sa traiasca tot restul vietii alaturi de el. Pentru ea noptile petrecute alaturi de el ar fi fost numai chin si durere iar zilele pline de nefericire ar fi insemnat doar obligatii. Ea nu a suportat ideea de a fi data ca un simplu obiect, o masina de facut copii in slujba celui care i-a fost bagat pe gat ca sot, nu l-a ales ea. Situatia ei era fara iesire.
In trecut o fata nu avea de ales, fiind maritata impotriva vointei ei. Ce putea ea sa faca? Sa fuga in padure printre animale si haiduci avand doar hainele de pe ea? O fata singura nu ar fi avut nicio sansa in acea societate. Azi am facut desenul de mai sus pornind de la aceasta legenda. Desenul prezinta mireasa cu lacrimi in ochi privind in jos, inainte de a se arunca.
In trecut o fata nu avea de ales, fiind maritata impotriva vointei ei. Ce putea ea sa faca? Sa fuga in padure printre animale si haiduci avand doar hainele de pe ea? O fata singura nu ar fi avut nicio sansa in acea societate. Azi am facut desenul de mai sus pornind de la aceasta legenda. Desenul prezinta mireasa cu lacrimi in ochi privind in jos, inainte de a se arunca.
luni, 20 aprilie 2015
joi, 26 martie 2015
vineri, 20 martie 2015
Eclipsa partiala de soare
Plafonul gros de nori nu mi-a permis sa vad eclipsa de soare de azi dar am facut acest desen in creion
duminică, 15 martie 2015
duminică, 11 ianuarie 2015
Inca o ploaie in luna lui Marte
Continuand seria "Ploaie in luna lui Marte" am mai facut un desen incarcat de erotism. Mi-a luat doar cateva minute sa-l termin. Sper ca va place
Misterioasa femeie cu palarie, desen in creion
Oare cine e ea? Ea este o enigma ce poate fi perceputa doar ca prezenta feminina. Ea se ascunde in intuneric, sub palaria ce-i acopera ochii.
joi, 8 ianuarie 2015
Inocenta
Ea este inocenta intruchipata, atat pura, atat de frumoasa, stralucind ca un inger intr-o lume intunecata dar puritatea ei rara atrage toate creaturile intunericului ce vor sa pangareasca tot ce e curat si neatins. Ea este pura ca un inger ce incearca sa se inalte spre cer dar toate creaturile demonice o vor si prinzand-o cu maini si tentacule negre precum smoala incearca sa o traga in lumea lor. Ea e singura si in zadar spera ca undeva exista ceva la fel de pur si de frumos cum e sufletul ei, iar ei sunt multi si chiar inocenta care nu mai exista in ei ii atrage si intinzand brate de bestie si tentacule ce se icolacesc precum serpii spre ea ar vrea sa muste macar o bucata din trupul ei de fecioara. Ei vor sa-i franga aripile si sa o traga in infern, intinand-o, devorandu-i cu sadism inocenta. Ea intinde mana spre cer crezand ca acolo va intalni o fiinta la fel de pura si de angelica dar mana cu gheare lungi a unui demon degizat in inger o apuca. Ei ies din toate cotloanele in care au stat ascunsi precum serpii, intind brate puternice, mint, se prefac, se deghizeaza in ingeri, fac orice ca sa o aiba, sa o stapaneasca, sa o consume. Ei sunt fiarele ce vaneaza inocenta cautand mereu sa atinga ce nu a fost atins, sa pateze ce a fost napatat si sa perverteasca tot ce e pur, angelic.
duminică, 4 ianuarie 2015
Viziuni morbide induse de droguri
Cei care nu au consumat droguri si nici nu au avut nesansa sa aiba langa ei pe cineva care se drogheaza nu stiu ca consumatorii de droguri nu vad peisaje de vis, nu ajung intr-o lume paradisiaca in care totul e minunat si nu au halucinatii frumoase, ba chiar au niste viziuni morbide, ingrozitoare, datorita faptului ca organismul transmite semnale ca ceva nu este in regula. Singura senzatie placuta pe care o simte consumatorul de opiacee e una pur fizica asemanatoare cu orgasmul care apare din cauza ca aceste substante blocheaza receptorii pentru oxitocina si endorfine. Acum cativa ani am vazut la televizor un baiat care consuma heroina si desena monstrii si am mai cunoscut oameni care s-au drogat si imi povesteau ca vedeau fantome, oameni facuti bucati, cadavre in putrefactie, sange, viermi si alte lucruri ingrozitoare. Desenul de mai sus prezinta mana unui consumator de heroina cazut mort in spatele blocului dupra o supradoza iar fantomele sunt inspirate din ceea ce desena consumatorul de droguri pe care l-am vazut la televizor si din ceea ce mi-au povestit si alti fosti dependenti de opiacee. O sa fac si cateva tablouri pe aceasta tema si imi doresc sa organizez o expozitie care sa faca parte dintr-o campanie anti-drog
luni, 30 iunie 2014
miercuri, 23 aprilie 2014
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

















