![]() |
| Copacul depresiv, pictura facuta cu cafea |
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
miercuri, 28 martie 2012
Copac depresiv pictat cu cafea
sâmbătă, 9 iulie 2011
Singurătate si depresie
Tot azi am desenat si acest al doilea copac depresiv la care am adăugat si un om singur si trist ca o stafie ce sta fara speranța langa trunchiul copacului aproape uscat si plânge. Trist e copacul trist e si omul de langa el. Copacul negru si trist se agata de trecut cu rădăcinile sale iar ramurile descoperite in vânt lipsite de frunze si cocsate de viitorul nesigur se lasa in jos in timp ce ultimele frunze cad precum lacrimile in timp ce ființa umana isi acoperă fata neputând sa privească spre viitor si plânge. Singur e copacul, singur este si omul de langa el. Stau omul si copacul ca doua umbre negre singure si triste, cocosate de durere si fara curajul de a mai privi înainte.
miercuri, 30 martie 2011
Copacul depresiv
Acesta este un copac pe care l-am realizat ieri, un copac singuratic aplecat de vânt cu ramurile dezgolite si aplecate de pe care cad si ultimele frunze, un copac negru ca o umbra ce e pe cale sa se usuce, un copac cu dezrădăcinat si cu trunchiul strâmbat de vânt si cu o coroana ce refuza sa se inalte spre cerul plumburiu, tomnatic, plin de nori, lipsit de soare.
Acesta este copacul depresiv ce se agata cu rădăcinile lui de trecut caci e singur aproape mort si bătut de vant in ploaia rece iar frunzele batrane ii cad lasand ramurile negre descoperite sub un cer cenușiu fara nici-un orizont, fara nici-o perspectiva, fara nici-o urma de speranța.
