Se afișează postările cu eticheta sali de expozitie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sali de expozitie. Afișați toate postările

joi, 13 martie 2014

Fostele galerii AAP de la Rosetti si Teatrul Mic

Fostul sediu AAP din Piata C.A. Rosetti
Despre galeria AAP din Herastrau am tot scris si am facut si o petitie pentru redeschiderea acesteia dar putini bucuresteni stiu caacum mai bine de 10 ani, in afara de pavilioanele A si B din Herastrau, membrii AAP mai aveau sali de expozitie si in centru, sediul de la C.A. Rosetti si galeria de la Teatrul Mic. Imi aduc aminte cum vizitam aceste galerii pe vremea cand aveam 16 ani. Si acum imi pare rau ca nu am expus si eu acolo pe vremea aceea. In imaginea de mai sus este fostul sediu al Asociatiei Artistilor Plastici din Bucuresti din Piata C.A. Rosetti. Aici membrii AAP isi expuneau creatiile pana in 2004 cand cladirea a fost retrocedata si a intrat pe mana unui om de afaceri dubios, mai bine zis a unui mafiot, artistii fiind dati afara cu tot cu tablourile expuse. Ar fi trebuit sa se dea o lege care sa le interzica proprietarilor sa schimbe destinatia cladirilor sau a terenurilor retrocedate.
Si galeria de arta de la Teatrul mic a fost desfiintata la scurt timp dupa pierderea sediului de la Rosetti.
Teatrul mic

marți, 9 aprilie 2013

Pictam, pictam dar nimeni nu ne vede

Nici azi dupa atata timp problema salilor de expozitie din Bucuresti nu a fost rezolvata si artistii nu mai pot expune nicaieri, nici macar la galeria de arta din Herastrau, pentru ca nu exista vointa politica, ba chiar se face o politica anticulturala, antiartistica si in ultima instanta antipopulara ce are ca scop final limitarea libertatii de exprimare, asta implicand si limitarea libertatii de exprimare prin arta si a vizibilitatii publice a artistilor. Pe zi ce trece ne indepartam de democratie indreptandu-ne spre dictatura iar a pune punmul in gura artei, ceea ce se face acum, este doar unul dintre pasii facuti in aceasta directie. Din aceeasi politica face parte si limitarea internetului sub diverse pretexte cum ar fi protejarea minorilor de pornografie. Trist este ca si internetul merge in aceeasi directie, siturile unde oamenii pot posta diverse lucruri gratuit astfel incat continutul postat pe site sa poata fi gasit si vazut de oricine fiind din ce in ce mai putine. Eu in ultimul timp am constatat ca numarul de vizitatori de pe siturile mele scade vertiginos, iar multe situri pe care imi publicam in trecut picturile(cum ar fi yahoo 360 si yahoo Geocities) au disparut.
Nici macar pe vremea lui Ceausescu nu era asa, ba chiar atunci cu tot "comunismul" activitatea culturala din Bucuresti era destul de infloritoare, cu multe sali de expozitie si pictori precum Sabin Balasa care puteau trai din pictura si nimeni nu le rapea dreptul de a crea si de a expune cum se intampla acum.
Eu am cateva mii de tablouri si abia mai am loc sa ma misc prin casa printre ele dar nu am dreptul de a expune pentru ca salile de expozitie au fost inchise in mod abuziv una dupa alta si multi alti artisti din Bucuresti sunt in situatia mea, fiind lasati sa moara de foame ingropati in picturi pe care nimeni nu le vede pentru ca nu au unde sa fie expuse. Nu e corect ca artistii sa ajunga sa-si vanda tablourile in strada cot la cot cu cersetorii, pe 100 RON bucata in timp ce salile de expozitie sunt transformate in cazinouri sau baruri infecte.

miercuri, 27 martie 2013

Artistii plastici din Bucuresti nu au unde sa expuna

 In conditiile in care galeria de arta din Herastrau, ultima sala de expozitie in car mai puteau sa expuna membrii AAP Bucuresti, la fel ca si multe dintre galeriile uniunii, a fost inchisa in mod abuziv si cel mai probabil va fi scoasa la licitatie si transformata in altceva putem spune in momentul de fata in Romania se duce un adevarat razboi impotriva artei si a culturii, si nu numai si alte domenii cum ar fi cercetarea stiintifica fiind lovite prin taierea finantarii.
Traim intr-o tara condusa de oameni care sufera de microcefalie si retard mintal si din acest motiv au copiat la teza de doctorat, nefiind in stare sa duca la bun sfarsit o asemenea lucrare de cercetare si calca in picioare tot ce le depaseste nivelul intelectual. Nu dau nume dar cred ca stiti despre cine vorbesc.
Imi aduc aminte anul trecut si acum doi ani prin cate locuri se organizau expozitii de pictura pe cand acum artistii mor cu lucrarile in brate pentru ca nu au nici macar unde sa le expuna, chiar si acest drept le-a fost rapit. Nu mai vorbesc de perioada apusa a a nilor 2000 - 2004 cand erau multe sali de expozitie in centru, la Teatrul Foarte Mic, la fostul sediu AAP de la Rosetti, la Primaria Sectorului 5 si in multe alte locatii centrale accesibile, cu multi vizitatori, sali inchise in mod abuziv ca si cea din Herastrau.
Si acum imi aduc aminte de sala de la Primaria Sectorului 5 unde expunea Nicolae Ambrozie, sala de expozitie defiintata imediat dupa venirea primarului Vanghelie.
De atunci pana acum salile au fost inchise una dupa alta limitand posibilitatile de exprimare ale artistilor.
In 2004 AAP a pierdut sediul de la Rosetti pentru ca respectiva cladire a intrat pe mana unui om de afaceri dubios si rau intentionat, cum s-a intamplat si cu alte spatii din Bucuresti unde au existat biblioteci, librarii sau sali de expozitie care au fost desfiintate si transformate in cazinouri. Stau si ma gandesc cu ce ajuta aceste cazinouri infecte societatea atata timp cat de fapt nu produc absolut nimic,nu dau nimanui de mancare, nu asigura materie prima si nici hrana spirituala pentru nimeni. Revenind la cladirea de la Rosetti aceasta a fost transformata intr-un hotel dar se vorbea la vremea respectiva ca s-ar face si prostitutie in acea cladire si e posibil avand in vedere ce caracter infect au multi oameni de afaceri care prospera in tara asta si in tot estul Europei calcand totul in picioare, legi, angajati (sau mai bine zis sclavi caci in domeniul privat munca e sclavie), femei (pe ca le hartuiesc sexual si le umilesc in toate felurile si cica tot ele sunt "curve"), mediu inconjurator etc.
In ultimii ani artistii membrii AAP Bucuresti aveau un singur loc unde puteau sa expuna: galeria de arta din Herastrau dar de mai bine de o luna si aceasta a fost inchisa in mod abuziv la ordinul cuiva care nu iubeste arta si cultura si tot ce-i depaseste nivelul intelectual de pietcantrop dar din pacate a ajuns undeva sus, intr-o pozitie de conducere.
Acum dupa inchiderea galeriei Herastau artistii din Bucuresti chiar nu mai au nicio sansa de afirmare si sunt condamnati sa moara cu lucrarile in brate in mocirla anonimatului, in saracie si mizerie. Ce nedreapta e societatea in care traim. Este revoltator faptul ca se merge intr-o directe opusa democratiei fiind ingradit chiar dreptul la exprimare al artistului si accesul la cultura al cetatenilor.
Related Posts with Thumbnails