Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta cristina Eremia. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta cristina Eremia. Afișați toate postările
luni, 22 februarie 2016
Afrodita cu perla, pictura de Cristina Eremia
Aceasta pictura semnata Daor Art poate fi admirata la sala ronda a cercului Militar National pana duminica, 28 februarie. Lucrarea reprezentând-o pe zeița alchimica Afrodita face parte din expoziția Casa Muzelor. Jean Shinoda Bolen, psihoterapeut analist jungian a numit-o pe Afrodita zeița alchimica datorita capacității acestea de a transforma suferința prin puterea iubirii, iar perla este si ea un simbol al transformării, transformarea nisipului în patra prețioasa.
luni, 15 februarie 2016
Expozitia Casa Muzelor de la Cercul Militar National
Lucrările sunt inspirate de mitologia greacă, de povestea inițiatoarei în poezie, frumusete si feminitate - Sappho - și de atmosfera mitică a creațiilor geniului românesc Eminescu. Creația pictorului Vincent van Gogh devine alchimia singurătății pe obiecte de porțelan realizate de Adina Ispas, iar muzica rock se transformă în linii grafice conturând trupul Muzei.
Vernisajul va avea loc joi, 18 februarie, la ora 17.
vineri, 12 februarie 2016
Sarutul Yin-Yang sau antisimetria iubirii in doua viziuni artistice, eu si Cristina Eremia
Acestea sunt doua viziuni asupra iubirii, diferite dar pronind de la o esenta comuna, sarutul si antisimetria iubirii dintre doua suflete pereche, doua jumatati ce par gemene dar se completeaza precum yin si yang. Desenul de mai sus a fost realizat de Cristina Eremia iar in imaginile de mai jos sunt creatiile mele, un tablou pe care a trebuit sa-l refac de 3 ori datorita succesului pe care l-a avut. Nu o cunosteam pe Cristina Eremia atunci cand a realizat creatia de mai sus, asa cum nici ea nu ma cunostea cand am pictat prima data sarutul. Cele doua creatii s-au nascut independent uma de alta, fara sa exista influente intr-un sens sau altul, izvorand dintr-o sursa din adancurile subconstientului, unde toti avem intiparite esentele sub forma de imagini, zona la nivelul careia suntem interconectati si rezonam unii cu altii.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






