Se afișează postările cu eticheta pegas. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta pegas. Afișați toate postările

marți, 28 ianuarie 2014

Pegas in lumina lunii

Pegasul si luna, desen in pix

vineri, 1 martie 2013

Cal inaripat pictat cu acrilice pe sticla

Pegas pictura pe sticla

In urma scandulului carnii de cal m-am gandit sa pictez si eu un cal, si nu orice fel de cal ci un cal inaripat, un Pegas sau sufletul unui cal inaltandu-se spre cer.
Oare cati cai or fi fost sacrificati pana acum? Se tot vorbeste despre carnea de cal ca si cum ar fi toxica, scarboasa si necomestibila dar e ciudat cum de iubitorii de animale, care sar in sus imediat daca cineva incearca sa ia masuri contra cainilor de pe strazi, care sunt cel putin la fel de daunatori ca si sobolanii, mustele, tantarii si gandacii si umplu orasul de excremente si mizerie fiind un adevarat focar de infectie si mai si musca trecatorii, nu au fost impresionati de numarul mare de cai ucisi cu sange rece pentru ca apoi carnea lor sa fie vanduta in loc de carne de vita si nu au reactionat deloc pentru a stopa exterminarea cailor.
Eu consider ca problema nu e carnea de cal care se poate manca la fel ca si carnea de vita si nu ar avea de ce sa puna sanatatea in pericol ci faptul ca la fel ca si in anii '50 cand au fost sacrificati si bagati in mezeluri cai de curse, cai valorosi obtinuti prin munca indelungata de amelioarare si selectie, exemplare unice de o frumusete rara sau cu performante deosebite, sunt ucise cu sange rece niste animale foarte prietenoase si utile omului. Cat de mult seamana situatia actuala cu ce se intampla in perioada intunecata si de trista amintirea a anilor '50 cand rusii pentru a distruge tot ce mai exista aici ne exterminau caii, asa cum distrugeau tot ce nu puteau lua si folosi pentru ei.



miercuri, 27 februarie 2013

Lucrez la o pictura cu un pegas pe sticla

Pegasus - Acrylic on glass painting work in progress - Pegas pictura pe sticla in lucru

Azi am pictat un pegas pe sticla folosind culori metalizate si sidefate (acrilice cumparate de la Lidl). Maine voi termina aceasta lucrare.

luni, 31 ianuarie 2011

Unicornul in creatiile mele

Am realizat unicornul de mai sus acum doi ani pentru o prietena de atunci iar mai jos este un alt inorog, de data aceasta unul cu aripi, un Pegas pe care l-am pictat cand aveam 14 ani. Aceste fiinte sunt fascinante prin gratia lor dar daca ar fi reale mi-ar fi frica de ele pentru ca caii sunt destul de imprevizibili si daca ar avea si un corn in frunte ar putea sa impunga oricand.
Related Posts with Thumbnails