Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta big bang. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta big bang. Afișați toate postările
miercuri, 10 septembrie 2014
Big Bangul si universul
Aceasta pictura pe care am facut-o duminica in fata Palatului Bursei din centrul vechi (str Doamnei), in cadrul evenimnetului Expo Bazar Art are ca subiect aparitia universului dintr-o singularitate primordiala, ceea ce noi in ziua de azi numim Big Bang
duminică, 7 septembrie 2014
Viziunea cosmogonica a lui Eminescu din Scrisoarea 1 intr-o pictura despre Big Bang si univers
Desi in 1881 se cunosteau foarte putine lucruri despre univers iar de Big Bang ms-a vorbit prima data in anul 1949, in scrisoarea 1 a lui Mihai Eminescu exista cateva versuri care descriu foarte bine aparitia universului dintr-un singur punct, moment inainte de care nu exista nimic, nici spatiul nici timpul, exact ca in teoria Big Bangului enuntata cu zeci de ani mai tarziu. Acestea sunt versurile de care vorbesc.
La-nceput, pe când ființă nu era, nici neființă,
Pe când totul era lipsă de viață și voință,
Când nu s-ascundea nimica, deși tot era ascuns...
Când pătruns de sine însuși odihnea cel nepătruns.
Fu prăpastie? genune? Fu noian întins de apă?
N-a fost lume pricepută și nici minte s-o priceapă,
Căci era un întuneric ca o mare făr-o rază,
Dar nici de văzut nu fuse și nici ochi care s-o vază.
Umbra celor nefăcute nu-ncepuse-a se desface,
Și în sine împăcată stăpânea eterna pace!...
Dar deodat-un punct se mișcă... cel întâi și singur. Iată-l
Cum din chaos face mumă, iară el devine Tatăl!...
Punctu-acela de mișcare, mult mai slab ca boaba spumii,
E stăpânul fără margini peste marginile lumii...
De-atunci negura eternă se desface în fășii,
De atunci răsare lumea, lună, soare și stihii...
De atunci și până astăzi colonii de lumi pierdute
Vin din sure văi de chaos pe cărări necunoscute
Și în roiuri luminoase izvorând din infinit,
Sunt atrase în viață de un dor nemărginit.
Citind aceste versuri am incercat sa transpun pe panza imaginea nasterii universului.
Aceasta este prima mea reprezentare pictura a Big Bangului.
Privind acest tablou am stiut mereu ca ceva lipseste din aceasta imagine si ca reprezentarea mea este schematica si nu e chiar Big Bangul. M-am gandit foarte mult incercand sa gasesc o modalitate de a reprezenta singulariatea primordiala din care a aparut universul nostru pana acum cateva zile cand am citit un articol despre Laniakea, structura filmantoasa, ramificata,din care face parte si galaxia noastra alaturi de mmii si mii de alte galaxii. Universul este compus din asemenea structuri formate din siruri de galaxii ce alcatuiesc o retea ce seamana intre altele cu tesutul nervos si alte structuri biologice. Citind despre structura universului mi-a venit ideea de care aveam atata nevoie si am pictat tabloul de mai sus cu universul sub forma unor structuri filamentoare, ramificate iesind dintr-o singularitate primordiala. Intai aparaceste structuri macrocosmice apoi, datorita dilatarii spatiului pot fi vazute si galaxiile din care sunt compuse, iar in cele din urma apar, departe de punctul in care tot universul a fost comprimat pot fi vazute stelele si planetele.
La-nceput, pe când ființă nu era, nici neființă,
Pe când totul era lipsă de viață și voință,
Când nu s-ascundea nimica, deși tot era ascuns...
Când pătruns de sine însuși odihnea cel nepătruns.
Fu prăpastie? genune? Fu noian întins de apă?
N-a fost lume pricepută și nici minte s-o priceapă,
Căci era un întuneric ca o mare făr-o rază,
Dar nici de văzut nu fuse și nici ochi care s-o vază.
Umbra celor nefăcute nu-ncepuse-a se desface,
Și în sine împăcată stăpânea eterna pace!...
Dar deodat-un punct se mișcă... cel întâi și singur. Iată-l
Cum din chaos face mumă, iară el devine Tatăl!...
Punctu-acela de mișcare, mult mai slab ca boaba spumii,
E stăpânul fără margini peste marginile lumii...
De-atunci negura eternă se desface în fășii,
De atunci răsare lumea, lună, soare și stihii...
De atunci și până astăzi colonii de lumi pierdute
Vin din sure văi de chaos pe cărări necunoscute
Și în roiuri luminoase izvorând din infinit,
Sunt atrase în viață de un dor nemărginit.
Citind aceste versuri am incercat sa transpun pe panza imaginea nasterii universului.
Aceasta este prima mea reprezentare pictura a Big Bangului.
Privind acest tablou am stiut mereu ca ceva lipseste din aceasta imagine si ca reprezentarea mea este schematica si nu e chiar Big Bangul. M-am gandit foarte mult incercand sa gasesc o modalitate de a reprezenta singulariatea primordiala din care a aparut universul nostru pana acum cateva zile cand am citit un articol despre Laniakea, structura filmantoasa, ramificata,din care face parte si galaxia noastra alaturi de mmii si mii de alte galaxii. Universul este compus din asemenea structuri formate din siruri de galaxii ce alcatuiesc o retea ce seamana intre altele cu tesutul nervos si alte structuri biologice. Citind despre structura universului mi-a venit ideea de care aveam atata nevoie si am pictat tabloul de mai sus cu universul sub forma unor structuri filamentoare, ramificate iesind dintr-o singularitate primordiala. Intai aparaceste structuri macrocosmice apoi, datorita dilatarii spatiului pot fi vazute si galaxiile din care sunt compuse, iar in cele din urma apar, departe de punctul in care tot universul a fost comprimat pot fi vazute stelele si planetele.
vineri, 27 iunie 2014
Big Bang
Pare o pictura abstracta dar nu este, este modul in care am reprezentat eu big bangul in tabloul avand ca tema viziunea cosmica a lui Eminescu din scrosiarea 1. Tabloul mai este expus la Galeria T din Drumul taberei nr 4 (blocul cu restaurantul casa Myt) pana luni
miercuri, 7 mai 2014
Big bang si gaura de vierme, elemente cosmologice la Galeria T din Drumul Taberei
![]() |
| Gaura de vierme, pictura in ulei pe panza de Ioana Dascalu |
In imaginea de mai sus este o gaura de vierme pictata de Ioana Dascalu, iar mai jos este tabloul meu care prezinta viziunea cosmologica a lui Mihai Eminescu din Scrisoarea 1, felul cum poetul vorbea despre univers, de la big bang si formare primelor galaxii pana la noi oamenii si evolutia civilizatiilor noastre pe planeta Pamant
![]() |
| Viziunea cosmica a lui Eminescu din scrisoarea 1, pictura ulei pe panza |
marți, 30 aprilie 2013
Viziunea cosmica a lui Eminescu din scrisoarea 1 la Cercul Militar National
Acest tablou reprezentand viziunea cosmica a lui Eminescu din scrisoarea 1 cu tot cu Big-Bangul (reprezentat sub forma sferei de culoare rosie) este expus la Cercul Militar National, sala ronda
Etichete:
big bang,
cercul militar national,
eminescu,
viziune cosmica
Abonați-vă la:
Postări (Atom)






