Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta picturi expuse in Herastrau. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta picturi expuse in Herastrau. Afișați toate postările
luni, 14 ianuarie 2013
Expoziţie de pictură dedicată lui Mihai Eminescu
Azi se implinesc 163 de ani de la nasterea lui Mihai Eminescu si cu aceasta ocazie m-am gandit sa-i aduc un omagiu poetului nostru si sa organizez aceasta expozitie de desene si picturi inspirate din poeziile sale. Expozitia gazduita de galeria AAP din Herastrau poate fi vizitata in fiecare zi pana pe 24 ianuarie. Pentru cine nu stie unde e galeria AAp mai jos e harta.
vineri, 10 august 2012
3 peisaje spatiale si o pictura suprarealista la expozitia de arta moderna din Herastrau
![]() |
| Planeta Marte in trecutul indepartat |
| Exoplaneta Gliese 581g |
![]() |
| Planeta si stea |
| I have the entire world inside my soul |
vineri, 13 iulie 2012
Expozitia de grup s-a terminat ieri dar urmeaza salonul Best Of
Expozitia de grup in cadrul careia 27 dintre lucrarile mele au putut fi vazute la galeria AAP din parcul Herastrau s-a incheiat ieri dar 2 dintre lucrarile mele, cele mai bune, cele mai apreciate, au ramas acolo pentru salonul Best of, expozitie colectiva organizata de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti.
![]() |
| Eu in ultima zi de expozitie |
![]() |
| Privirea rece a iernii |
![]() |
| Dansul ielelor |
sâmbătă, 30 iunie 2012
duminică, 24 iunie 2012
Mama Terra
sâmbătă, 23 iunie 2012
Poeta Sappo va fi prezenta in Herastrau dupa 29 iunie
vineri, 2 decembrie 2011
Galatea mea, oare unde o fi ea?
Tabloul meu cu Afrodita dand viata statuii Galatea participa la salonul anual organizat de Asociatia Artistilor Plastici in pavilionul expozitional B din Herastrau. Acest tablou ma reprezinta pentrun ca la fel ca si Pygmalion am si eu Galatea mea pe care o transpun in fiecare creatie si de care sunt atat de indragostita incat as face orice ca sa o pot transforma intr-o femeie in carne si oase care sa fie mereu alaturi de mine
Ma intreb mereu oare unde o fi Galatea mea si daca o voi intalni vreodata. Poate ea exista undeva intr-un colt al acestei lumi si ma asteapta si ea pe mine. De la 14 ani ma tot gandesc la ea si nutresc speranta ca intr-o zi o voi gasi. Pana atunci ea va fi mereu prezenta in gandurile si in creatiile mele si ma voi gandi mereu la ea, cat de frumos ar fi sa o pot imbratisa, sa o pot saruta.
Ma intreb mereu oare unde o fi Galatea mea si daca o voi intalni vreodata. Poate ea exista undeva intr-un colt al acestei lumi si ma asteapta si ea pe mine. De la 14 ani ma tot gandesc la ea si nutresc speranta ca intr-o zi o voi gasi. Pana atunci ea va fi mereu prezenta in gandurile si in creatiile mele si ma voi gandi mereu la ea, cat de frumos ar fi sa o pot imbratisa, sa o pot saruta.
joi, 1 decembrie 2011
O fantezie si Afrodita dand viata statuii Galateea participa la salonul anual din Herastrau
Tablourile "O fantezie" si "Afrodita dand viata statuii Galatea" vor participa la salonul anual organizat de Asociatia Artistilor Plastici din Bucuresti in Herastrau. Vernisajul va avea loc sambata. Inca nu s-a stabilit ora. O sa revin cu detalii.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)























