Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
sâmbătă, 12 aprilie 2014
Fiecare fulg de nea e o lacrima de a mea
miercuri, 11 mai 2011
Flori, stele, fulgi de zăpada si figuri geometrice realizate in pix in timp ce ma plictiseam de moarte
Aceasta este o figura geometrica pe care am realizat-o cu ajutorul unui banal pix albastru azi in timp ce audiam un discurs foarte plictisitor pornind de la un hexagon si mai multe parabole. Figura seamănă foarte mult cu o floare cu 6 petale 6 sepale si 6 stamine.
Mai jos sunt doua “stele” pe care le-am realizat tot in timpul acestui discurs plictisitor folosind același pix si aceleași foi albe pe care îmi luam si notite, precum si doi fulgi de zapada pe care i-am construit tot pornind de la hexagon, respectiv hexagrama (steaua cu 6 colturi) si teoria fractalilor.
