Se afișează postările cu eticheta sfintii petru si pavel. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta sfintii petru si pavel. Afișați toate postările

luni, 16 aprilie 2012

Sfintii apostoli Petru si Pavel

Sfintii apostoli Petru si Pavel
Azi nu am avut ce face si am dus lipsa de inspiratie si m-am apucat de desenat icoane ca toti pictorii de icoane care nu fac altceva decat sa copieze la indigo icoanele bizantine, aceleasi icoane, toate la fel, copiate in mod robotic, mecanic de mii si mii de ori si am ales sa fac o icoana a sfintilor Petru si Pavel, asa cum stau ei imbratisati, cu obrajii lipiti si cu buzele aproape contopindu-se intr-un sarut. Este vorba despre icoana in care cei doi sfinti sunt prezentati in ipostaze mult prea tandre pentru doi barbati heterosexuali, imbratisati, atingandu-se si privindu-se in ochi ca doi indragostiti.

Despre faptele care ar indica homosexualitatea reprimata a sfantului  Pavel am mai vorbit in postarile anterioare si se pare ca si Petru, pe langa faptul ca era extrem de misogin, avea niste tendinte bisexuale pentru ca in ciuda faptului ca a fost casatorit, devenea extrem de gelos cand o femeie se apropia de Iisus Hristos zicand ca femeile sunt inferioare, nedemne de viata si nu au ce cauta in preajma apostolilor, fapte consemnate in Evanghelia dupa Toma:  "Mariham (n.r. - personajul a fost identificat de specialişti drept Maria Magdalena) să plece dintre noi, căci femeile nu sunt demne de viaţă" la care Iisus Hristos a raspuns: "Eu însumi o voi conduce spre a o face bărbat, pentru ca şi ea să devină un spirit viu asemenea vouă, bărbaţilor. Căci orice femeie care va deveni bărbat va intra în Împărăţia Cerurilor".
Atat sfantul Petru cat si Pavel erau de un misoginism extrem considerand ca femeia este murdara, inferioara si nedemna de viata si pe deasupra erau si extrem de homofobi, toate astea din cauza ca chiar ei aveau niste tendinte homosexuale reprimate si nu se acceptau asa cum erau si ii urau de moarte pe cei care faceau ce simteau si erau fericiti asa, fiind in acelasi timp imvidiosi si gelosi pe femei, pe care la nivel instinctiv le percepeau ca pe niste concurente, ei avand creiere mai mult sau mai putin feminizate.
Daca punem cap la cap icoanele bizantine de mai sus in care sfintii Petru si Pavel sunt mult prea apropiati si intimi pentru doi barbati heterosexuali, pasajele din biblie in care Pavel spune ca "pe toti ne ispiteste satana spre pacatul sodomiei", fraza prin care se da singur de gol si da dovada de o foarte mare ignoranta ajungem la concluzia ca Petru si Pavel erau homosexuali, aveau chiar o relatie homosexuala care mergea in virtutea instinctelor desi ei fie nu acceptau nici ruptul capului acest lucru fie o ascundeau cu grija fata de altii pentru a nu pata imaginea lor pura, neprihanita de sfinti. Pavel era homosexual sau bisexual si depunea mereu un efort autodistructiv de infranare a pornirilor sexuale si credea ca toata lumea este ca el si ca toti trebuie sa procedeze ca el.
Este trist ca un asemenea om frustrat, agresiv si extrem de misogin care vorbea mereu in mod fals despre iubire in timp ce nu era in stare sa se iubeasca nici macar pe el si ii dusmanea si ii ura pe cei care erau in armonie cu propriul corp si cu propria persoana asa cum isi ura si propriul corp (el a inventat expresia "mintea carnii") a putut face atata rau influentand miliarde de oameni naivi si needucati care i-au citit textele nascute din propriile frustrari si framantari interioare crezand ca sunt insuflate de Dumnezeu si le-au luat drept litera de lege. Acest personaj odios, misogin si homofob care era in stare sa dea cu piatra cum vedea o femeie care incearca sa ridice apul putin mai sus decat statutul sub uman in care era bagata sau un om fericit car chiar stia sa iubeasca si sa fie in armonie cu propria persoana si cu cei din jur a fost unul dintre primitivii care au scris biblia, si din pacate cel mai influenti.
Toti cei care iau biblia drept litera de lege si nu stiu decat sa judece si sa arunce cu piatra ar trebui intai sa stie cine a fost Pavel, unul dintre oamenii din spatele cartii cartilor care in niciun caz nu a fost data de Dumnezeu ci a fost scrisa de niste oameni agrsivi si intoleranti de pe urma carora are de tras o omenire intreaga si in primul rand femeile care se duc la biserica ar trebui sa stie ce gandeau sfintii apostoli Petru si Pavel despre femei pe care le considerau inferioare, murdare, pacatoase, nedemne de viata, pentru ei o femeie valorand mai putin decat un animal, iar tot sfantul Pavel a fost cel care a zis ca femeiea trebuie sa aiba capul acoperit si sa fie supusa barbatului, sa stea sub papucul lui, sa nu aiba niciun cuvant de spus si sa nu cumva sa-i invete pe altii ceva (dupa mintea lui Pavel nicio femeie nu ar fi trebuit sa fie profesoara) sau sa fie sefa peste un barbat. Dupa mintea misogina alui Pavel femeia trebuia sa fie un fel de sclava a barbatului ca femeile musulmane. Acesti oameni care au scris biblia inspirati de propriile framantari interioare, deliruri si voci pe care le auzeau in cap (multi dintre ei sufereau de scizofrenie), in niciun caz nu inspirati de Dumnezeu au facut un imens rau omenirii pentru ca din cauza lor au aparut religiile abrahamice, niste religii agresive care in timp ce vorbesc in mod ipocrit despre iubire pentru a capta si a controla masele instiga la ura si la razboi, de la vanatoarea de vrajitoare din evul mediu, oprimarea femeilor si vesnica vanatoare de "sodomiti" care in religiile abrahamice sunt vanati mai rau decat criminalii uitandu-se ca chiar in sanul bisericii incepand cu Petru si Pavel este plin de persoane cu alte orientari sexuale, dar care nu recunosc, pana la jihadul pe care il fac musulmanii si in ziua de azi. Realigiile abrahamice s-au impus nu pentru ca asa a vrut Dumnezeu ci datorita agresivitatii lor, Am fi trait intr-o lume mai buna daca nu ar fi existat religiile abrahamice cu tot misoginismul si cu toata intoleranta lor.

vineri, 13 aprilie 2012

Ipocrizie bizantina

Sfintii pestru si pavel in ipostaze mult prea tandre pentru doia barbati heterosexuali intr-o icoana clasica in stil bizantin

Inainte de sfanta sarbatoare de Pasti m-am apucat sa fac putin pe criticul de arta bisericeasca de origine bizantina.
Stau si ma uit la icoanele bizantine cat de nenaturale, false si pline de misoginism si ipocrizie sunt, cat de imbracata este Maica domnului, ca o femeie musulmana care poarta burqa, si cat de bine sunt acoperite capetele personajelor de sex feminin astfel incat sa nu se vada nici macar un fir de par, cat de infofolit este pruncul din bratele sfintei fecioare, cat de ridicole si nenaturale sunt pozitiile sfintilor si mai ales cum prezinta icoanele lucruri pe care biserica le condamna si le judeca aspru pe nedrept, cum ar fi relatia foarte stransa, chiar intima dintre sfintii Petru si Pavel si sarutul dintre Iuda si Iisus.
Iuda il saruta pe Iisus Hristos PE BUZE intr-o icoana veche bizantina

In aceste icoane se vede in primul rand misoginismul abrahamic, intalnit intr-o forma putin mai accentuata si la musulmani. La fel ca si musulmanii crestinii considera ca femeia este inferioara si murdara si frumusetea ei trebuie sa fie ascunsa in spatele hainelor largi. In reprezentarile bizantine femeia este mereu acoperita din cap pana in picioare si hainele ei nu lasa sa se vada decat fata si mainile. Mai uit la o icoana a Maicii Domnului cu pruncul si ma mir cum de nu curgeau apele pe ea si cum nu murea de cald infofolita in halul asta in caldura din Israel. Cei care au conceput aceste icoane au fost atat de misogini si ipocriti incat au facut pieptul fecioarei plat, fara sani si acoperit de 3 straturi de haine. P:robabil ca micutul Iisus era alptat prin haine sau nu avea nevoie de lapte hranindu-se doar cu iubirea divina si cu energiile necreate ale lui Dumnezeu.
Crestinii in loc sa iubeasca femeia asa cum a fost ea lasata de natura sau de Dumnezeu sau de cine vreti voi, o dispretuiau si o considerau o ispita si o sursa a pacaturului, incepand cu Eva care in credinta lor a fost cea care l-a indemnat pe Adam sa cada in pacat. Crestinii in loc sa vada corpul femeii ca pe ceva natural si frumos, nimic mai mult, il pervertesc, il asociaza cu imoralitatea si desfraul, asa cum fac si cei care confunda nuditatea artistica cu pornografia si obscenitatea. Crestinii deformeaza gandirea oamenilor si mai ales a femeilor facandu-i sa-si dispretuiasca propriul corp, propria natura.
Fecioara Maria nud, o altfel de icoan a Maicii Domnului care a scandalizat foarte multi crestini puritani

Dupa parerea mea o icoana cu fecioara Maria nud fara conotatii sexuale nu o face pe aceasta mai putin sfanta si mai putin curata decat una cu ea imbracata ca o araboaica, doar o arata in toata splendoarea si naturaletea ei. Murdar nu este nudul feminin ci gandurile celor care il privesc intr-o maniera sexuala pervertindu-l. Nudul nu este pervers. Nudul este pervertit de unii dintre noi.
Mai jos este o icoana a Maicii Domnului care o prezinta pe aceasta in timp ce alapteaza pruncul, intr-un mod cat mai realist si natural posibil, asa cum alapteaza toate femeile. Am facut desenul in iarna si bineinteles ca pana acum a adunat foarte multe critici si reactii negative de la crestini.
O icoana a Maicii Domnului in timp ce alapteaza, desen in pix
Desi sanii unei femei care alapteaza sau un copil mic asa cum l-a facut mama lui nu are trebui sa aiba o semnificatie erotica (cel putin pentru oamenii normali, nu vorbim aici de pedofili care din cauza unor anomalii cerebrale CONGENITALE au erectii cand vad copii mici, instinctul sexual amestecandu-se cu cel matern ) multi crestini se scandalizeaza cand vad desenul de mai sus, uitand ca si ei au fost alaptati de mamele lor in acelasi mod si ca alaptarea copilului este un lucru cat se poate de normal.
Revenind la bizantini acestia nu au facut altceva decat sa traga inapoi Grecia, care fusese mult mai civilizata si mai deschisa la minte in antichitate, cand existau tot felul de filosofi poeti si oameni de stiinta.
Sappho, o poeta din Grecia antica ale carei creatii au fost distruse de crestini

Crestinii au fost cei care au ucis-o cu sange rece pe Hypatia, o mare matematiciana, o femeie cu o minte de geniu, au ars biblioteca din Alexandria, au distrus operele poetei Sappho pentru ca au fost scrise de o femeie, ceea ce lor, la cat de misogini erau, nu le convenea, au ingropat descoperiri stiintifice si au cufundat lumea  in ignoranta.
Sappho, pictura ulei pe panza

Bizantinii au ars si au distrus mai cea mai mare parte a poeziilor poetei Sappho din Grecia antica dar in acelasi timp pictau icoane cu sfinti in ipostaze mult prea tandre pentru doi barbati heterosexuali, ceea ce arata cat de ipocriti sunt crestinii. Pentru ei erau imorale poeziile in care Sappho canta femeia si ridica in slavi feminitatea dar nu era imoral ca o femeie sa fie considerata o fiinta inferioara si tratata ca un simplu accesoriu al barbatului util doar pentru reproducere, valorand mai putin decat o camila. Sappho a fost in primul rand o feminista si asta i-a infuriat la culme pe crestinii din Bizant care urau femeile, pur si simplu le dispretuiau, calcau in picioare tot ce era feminin. Cine stie cate alte femei valoroase impreuna cu realizarile lor au fost sterse din istorie de acesti cres(s)tini misogini.

Crestinismul a schimbat istoria Greciei si a schimbat-o in rau, nu in bine, chiar si grecii din ziua de azi fiind trasi inapoi de ortodoxia lor rigida. Ei au muntele Athos, unde accesul femeilor este strict interzis si desi nu o recunosc este plin de calugari homosexuali care in acelasi timp ii judeca pe altii, insiga la urma impotriva homosexualilor declarati si impacati cu propria orientare sexuala care au si ei un partener stabil pe care il iubesc, si pun umarul la interzicerea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, ei au atatea biserici ortodoxe, ei sunt cei care trag toata Europa in jos din cauza asta. Nu intamplator criza economica din Europa a luat forma cea mai urata in Grecia si Romania, doua tari puternic marcate de ortodoxia aceasta care nu este departe de talibanismul din Afganistan ca ideologie. In aceste tari ortodoxe biserica inghite foarte multi bani contribuind la subminarea economiei. Am ajuns de nu avem bani ca sa dam pensii dar avem bani ca sa construim catedrala mantuirii nemului si preotii au salarii mai mari decat doctorii. Daca nu se face ceva pentru a scapa tara ce acest flagel o sa ajungem ca Afganistanul, Iranul si alte republici islamiste conduse dupa reguli religioase irationale, misogine, nestiintifice si in ultima instanita impotriva progresului civilizatiei. Ortodoxia nu este departe de islam.

sâmbătă, 17 martie 2012

Daca considerati ca tabloul meu cu Iisus si Iuda este o blasfemie uitati-va la icoanele clasice

Acest tablou reprezentandu-l pe Iuda stand in genunchi in fata lui Hristos si cernadu-si iertare, asa cum sta orice crestin cand se spovedeste, a iritat si irita in continuare ochii si creierele crestinilor puritani si ipocriti.
Ceea ce nu vor sa vada si sa stie crestinii este ca si unele icoane vechi de sute de ani ar putea fi considerate la fel de ofensatoare daca ar fi sa judecam dupa principiile lor rigide. Dovada este in imaginile de mai jos.

 Acestea sunt doua picturi bisericesti avand acelasi subiect, Iuda cerandu-si iertare. In aceste picturi este evident ca Iuda il saruta pe buze pe IIsus Hristos, scena fiind aproape la fel de incarcata de erotism ca si icoana cu sfintii Petru si Pavel imbratisati ca un cuplu de indragostiti despre care am vorbit intr-o postare anterioara. Probabil ca la fel ca si multi alti crestini sfintii Petru si Pavel instigau la ura impotriva homosexualilor prin textele lor pentru ca chiar ei aveau tendinte homosexuale reprimate si in loc sa se accepte asa cum sunt ii judecau pe altii, cum din pacate fac multi si in ziua de azi, incepand cu preotii si calugarii homosexuali care vorbesc mereu despre "cat de grav este pacatul sodomiei". Este plina biserica de preoti si calugari care fac sex cu alti barbati in chilii si in acelasi timp latra contra homosexualitatii.
 Dragi credinciosi mai lasati si voi prejudecatile si priviti aceste icoane care nu au fost facute de mine sau de alt artist contemporan si respecta cu sfintenie canoanele bisericesti, aceste icoane pline de iubire... intre doi barbati, iubirea pe care voi o considerati impotriva naturii si o condamnati ca pe o crima. Uitati-va si voi cata dragoste exista intre sfantul Petru si sfantul Pavel, cat de bine se simt ei, unul in bratele altuia, cat de mult se doresc, cum se privesc in ochi dorindu-si sa se sarute, cat de tandru se ating, cata iubire, cata tandrete. Acum sincer, daca voi ati vedea doi barbati exact in postura in care sunt reprezentati Petru si Pavel sau Hristos si Iuda ce ati gandi si ce ati crede despre ei? Credinta va invata sa judecati si sa aruncati cu pietre fara sa cunoasteti si probabil ca foarte multi dintre voi, credinciosi care vorbesc mereu in mod fals si ipocrit despre iubire si in acelasi timp instiga la ura, asa ar reactiona.
La fel ca si sfantul Pavel care scria texte homofobe care din pacate au ramas litera de lege pentru multi crestini multi credinciosi in loc sa se accepte intai pe ei asa cum sunt pentru a putea fi in armonie si cu restul lumii judeca aspru si cu dubla masura nelasandu-i nici pe altii sa triasca fericiti.

vineri, 11 noiembrie 2011

Sfintii Petru si Pavel in ipostaze tandre

 Ca urmare a unor critici la adresa desenelor mele cu Iisus Hristos m-am hotarat sa scriu aceasta minunata postare.
Cautand pe google imagini cu sfinti am dat si peste foarte multe icoane care il prezinta pe sfantul Petru alaturi de sfantul Pavel in ipostaze tandre, imbratisati, aproape sarutandu-se. 
 Oricine priveste aceste icoane ar putea spune ca cei doi erau homosexuali dar pana acum nu s-a gasit nimeni sa zica asta pentru ca biserica e ipocrita si condamna homosexualitatea ca si cum ar fi un pacat de moarte instigand la ura si in acelasi timp sunt pline bisericile si manastirile de preoti si calugari homosexuali care nu ar admite ca sunt ceea ce sunt pentru ca au fost invatati sa creada ca a fi homosexual e un mare pacat impotriva naturii in loc sa stie ca homosexualitatea este o conditie biologica innascuta si nepatologica si din acest motiv ajung sa-i urasca pe altii care gandesc liber si se accepta asa cum sunt.
In aceste imagini cei doi sfinti par foarte apropiati, chiar intimi, stand ca doi indragostiti unul in bratele celuilalt. In aceste picturi bisericesti sfintii Petru si Pavel se privesc cu iubire, mai mult decat iubire sufleteasca, unul pe altul si par sa-si doreasca sa se sarute.
Cat de ipocriti sunt oamenii astia din care e compusa biserica crestina(Pana acum nu am auzit sa vina Dumnezeu din cer sa intervina, sa construiasca biserici si sa le spuna preotilor ce sa faca, oamenii fiind cei care au inventat religia, au scris biblia au construit biserici si au numit preoti). La fel ca si cei din evul mediu care ardeau pe rug oameni pentru ca indrazneau sa zica ca Pamantul e rotund oamenii bisericii din ziua de azi nu au alta treaba decat sa-i judece pe altii si sa intige la ura facand pe sfintii si pe puritanii. Dupa teoria lor fetele trebuie sa se marite virgine (ceea ce foarte rar se intampla si pe vremea cand se intampla fetele respective se maritau in adolescenta cele trecute de 18 ani fiind considerate fete batrane) femeia trebuie sa nu se imbrace provocator si sa-si acopere capul cand intra in biserica (ceea ce ii face sa semene cu musulmanii care obliga femeile sa poarte burqa) si iubirea intre doua persoane de acelasi sex este aspru condamnata.
Biserica este nedreapta pentru ca condamna oamenii pentru lucruri pe care le fac foarte multi oameni din sanul ei in loc sa le accepte.
In ceea ce priveste desenul de mai jos pacatosul meu sta cu capul sub hainele lui Hristos exact cum se sta la spovedanie dar fiecare e liber sa interpreteze cum vrea, ca si in cazul icoanelor de mai sus.
Related Posts with Thumbnails