Se afișează postările cu eticheta credinta. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta credinta. Afișați toate postările

marți, 28 iunie 2016

Ce face religia din mintea umana?

Ieri m-am gandit sa pictez si sa vorbesc despre religie. Religia nu vine de la Dumnezeu, manifestarile acestuia fiind doar subiective, pentru cine crede in el, ci tot de la oameni, de la alti oameni care au avut ca unic scop inrobirea populatiei si anihilarea elementelor rebel care gandeau mai mult decat le era permis. Dumnezeul a tot puternic din religiile abrahamice, monoteiste, reflecta imaginea unui dictator.
Oamenii au scris biblia, oamenii au construit bisericile, oamenii au numit preotii si s-ar putea spune ca omul l-a creat pe Dumnezeu, nu invers. Omul a inventat religia pentru a manipula masele, profitand de cele mai mari slabiciuni ale mintii umane, frica de moarte, setea de iubire pe care o simtim inca de cand suntem in uterul mamei, sentimentele de neputinta pe care le avem cateodata etc.  Ne place sa credem ca o parte din noi nu va muri niciodata si ca exista o fiinta suprema plina de iubire, o iubire mult mai mare decat iubirea oricarei fiinte umane de pe lumea asta, mai mare decat iubirea materna, mai mare decat iubirea partenerului sau a partenerei de viata, o iubire infinita. Ne place sa ne luam dorintele drept realitati si religia ne perverteste sentimentele facandu-ne sa cautam la un Dumnezeu care exista doar in mintea noastra ceea ce am fost programati genetic sa cautam la alti oameni.
Religia ne bate cuie in ochii mintii lasandu-ne orbi psihic in fata adevarului si a relaitatii in timp ce vorbeste in mod fals despre adevar si intelepciune, asa cum instiga la ura vorbind despre iubire si sta la baza a nenumrate razboaie in timp ce vorbeste despre pace.
Credinta ne crucifica creierul, incatusand ratiunea. Credinta nu ne lasa sa gandim liber si rational, mergand  dupa principiul "Crede si nu cerceta". Hypatia, Giordano Bruno si multi alti oameni de stiinta au fost ucisi de cre(s)tini, doar pentru ca au indraznit sa zica ca planeta noastra e rotunda si sa contrazica nonsensurile din biblie.
Ieri am facut o pictura care reda ceea ce se intampla cu mintea unui credincios.

miercuri, 22 mai 2013

Ce face religia din mintea umana

Acest desen spune totul despre ceea ce face religia cre(s)tina din om, o religie a iubirii care a ucis atatia oameni in evul mediu, o religie a intelepciunii care are la baza principiul "Crede si nu cerceta" si vede cunoasterea ca pe un pacat. Acesta este portretul interior al unui credincios, orb psihic mai ales cand e vorba de realitati care contrazic credinta lui (nu intamplator cuilele din desenul meu sunt batute in ochi) si cu creierul crucificat, asa cum a fost crucificat si Iisus Hrtistos, neputand sa mai paraseasca crucea, crucea acel instrument de tortura pe care romanii il foloseau ca sa ucida oameni in chinuri groaznice si crestinii il venereaza, ceea ce arata cat de sadici sunt ei de fapt.  Din pacate de multe ori indoctrinarea religioasa este atat de puternica incat creierul refuza sa mai gandeasca si se atrofiaza. Religia tot de oameni a fost inventata pentru a transforma masele in turme de sclavi si de prosti usor de manevrat. Din cate stiu eu nu a venit Dumnezeu sa ne dea biblia, sa ne construiasca bisericile, sa ne numeasca preotii si sa ne spuna ce sa facem si ce sa nu facem, toate acestea tot de oameni au fost facute, unii dintre ei scizofrenici care auzeau voci in cap si crezand ca le vorbeste Dumnezeu scriau texte din care a fost compusa biblia. Existenta lui Dumnezeu nu poate fi dovedita in schimb e plina biblia de texte absurde contrazise de datele stiintei elementare cum ar fi teoria geocentrica, omul facut din lut in cateva zile sau omenirea care a pornit doar de la doi indivizi.

joi, 10 decembrie 2009

Icoana pacatului


Acest desen in creion ilstreaza foarte bine ipocrizia religioasa a multor credinciosi care fac pe sfintii si ii judeca pe altii in numele lui Dumnezeu pentru lucruri care fac parte din natura umana si pe care si ei le fac in spatele minciunii si al unei imagini false de "om cu frica de Dumnezeu" si de ingeras. Nu exista sfinti si degeaba isi neaga credinciosii natura umana si conditia biologica. Nu ne putem nega conditia biologica asa cum pretind credinciosii si atata timp cat au existat si preoti care au incalcat principiile religioase pe care le propavaduiau este absurd sa credem ca poate exista pe lumea asta un om fara de pacat si sa-i judecam pe altii pentru lucruri care tin de conditia lor biologica
Related Posts with Thumbnails