Se afișează postările cu eticheta vis de iubire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta vis de iubire. Afișați toate postările

duminică, 30 martie 2014

Inca un vis de iubire

In aceasta dimineata am avut impresia ca m-am trezit si langa mine este o femeie precum cea din desenul de mai sus (pe care l-am facut azi incercand sa pun pe hartie visul) si m-am intors sa vad cine este dupa care am simtit nevoia sa o tin in brate, sa o ating. Abia dupa ce m-am trezit mi-am dat seama ca a fost doar un vis.

luni, 24 iunie 2013

O plimbare prin ploaie si un vis de iubire

Samabata dimineata am visat ca eram cu iubita mea intr-un oras care semana cu Bucurestiul dar parca nu era. Ne plimbam amandoua prin ploaie tinandu-ne de mana pe o strada care imi amintea de bulevardul Kiseleff dar era mai mare. Eram atat de fericita ca sunt cu ea incat nu-mi mai pasa de ploaie. Un singur lucru nu mi-a ramas in memorie din visul meu, chipul ei. Nu stiu cum se face ca de mulet ori uit exact ceea ce este mai important din visele mele. Tin minte doar ca era putin mai inalta decat mine si o percepeam ca pe o prezenta foarte placuta. Azi, simtindu-ma iar singura mi-am adus aminte de acest vis si am facut pictura de mai sus in care apar eu (in dreapta) tinandu-ma de mana cu ea, doua umbre pline de mister pierdute pe strazile ude precum doua fantome. Oare cine o fi ea? Oare cand o sa apara curcubeul mult asteptat dupa ploaia lunga si rece din viata mea? Azi, intr-o mizerabila zi de concediu obligatoriu conform noului cod al muncii, in care ar fi trebuit sa ma distrez, sa ma simt bine, sa ma plimb, sa calatoresc, am stat numai in casa am fost plouata toata ziua si am si plans gandindu-ma la iubire pe caer nu imi este permis sa o am si la singuratatea in care ma afund ca in nisipurile miscarore, ca intr-o mocirla, si in care probabil ca ma voi afunda si mai rau in concediu, motiv pentru care nici nu vreau sa-mi iau concediu cel putin un an de acum inainte si as fi in stare sa muncesc si de Craciun doar ca sa uit.

luni, 27 mai 2013

Atingerea unei dimineti de primavara, un vis sau o poveste cu doua printese

Am facut acest desen in creion cu ceva timpin urma. Acest desen spune o poveste, o poveste cu doua printese, o poveste despre un vis de tinerete prospetime si iubire suav si placut ca atingerea unei dimineti de primavara cu parfum de flori

duminică, 7 aprilie 2013

Un desen plin de emotie si un vis de iubire

In aceasta dimineata am visat ca langa mine in pat era o superba femeie bruneta cu ochii albastrii si eram atat de fericita in bratele ei. Am visat ca ma tinea in brate si ne sarutam, iar atingerile ei pareau atat de reale incat nu as fi crezut ca e doar un vis. Desi as fi vrut sa raman mereu in bratele ei pana la urma am plecat de langa ea dupa care m-am trezit iar singura si trista in lumina cenusie a unei dimineti mohorate si cu gandul la femeia din visul meu am facut desenul de mai sus. E ciudat cum imi revin in minte si mai ales in vise anumite lucruri la care nici macar nu am mai indraznit sa ma gandesc de atata amar de vreme, cum scot ele capul din adancul subconstientului desi in viata mea de zi cu am cu totul alte prioritati si am ajuns sa nu mai am timp sa ma mai gandesc la ele. Privind acest desen incarcat de emotie stau si ma gandesc cine o fi femeia care ma insoteste in majoritatea vislor mele. Oare ea existe undeva in lumea asta mare sau este doar un produs al mintii mele?

duminică, 17 iunie 2012

Campuri aurii sau vis de iubire in galben solar, o pictura de vara datand din anul 2002

Vis auriu de iubire, pictura din 2002
Am facut aceasta pictura in 2002 dar azi am modificat-o dand un plus de volum si de spatialitate personajelor facandu-le sa para mult mai vii. Acesta este un tablou plin de lumina, in culori calde, solare, un tablou de vara prin care am incercat sa redau caldura unui vis auriu de iubire pe un camp plin cu spice de grau, in lumina soarelui estival.

vineri, 20 mai 2011

Un vis frumos de iubire

Un vis frumos de iubire - Eu cu o fata la munte Un vis frumos de iubire - Eu cu o fata la munte Un vis frumos de iubire - Eu cu o fata la munte

In aceasta dimineața am visat ca eram undeva la munte intr-o excursie. Eram eu cu un grup de persoane, grup din care mai făcea parte si o fata de vârsta mea. La un moment dat când mergeam pe munte după ce am trecut de o peștera si de un castel vechi, parasit, ea a venit in spatele meu si m-a imbratisat. Mă simțeam atât de bine in brațele ei. M-am întors si m-a sărutat după care m-am trezit trista pentru ca a fost doar un vis.

Am transpus in acest desen in creion acel moment din vis.

duminică, 13 februarie 2011

Inca un desen pentru o duminica de 13 Februarie

Azi uitandu-ma pe creatiile mele nascute din dor si nevoia de a iubi si de a fi iubita am mai gasit un desen potrivit pentru ziua de maine pe care o voi petrece singura rasfoind miile de desene ca in fiecare an pentru ca acesta este singurul lucru pe care pot sa-l fac de sfantul Valentin: sa privesc aceste creatii, sa-mi las imaginatia sa zburde si sa ma gandesc la ceea ce nu am dreptul sa am.
Aceasta este una dintre scenele de iubire din mintea mea, o imagine care poate umple o duminica trista pestrecuta in singuratate si o zi a indragostitilor si mai trista.

duminică, 12 decembrie 2010

De 10 ani visez la un univers in care sunt doar eu cu EA in lumina galaxiilor

Univers Univers2
Acestea sunt doua desene pe care le-am realizat acum 10 ani, când aveam doar 14 ani si începeam sa visez la un univers de vis in care sunt doar eu cu EA, Eva ancestrala a mintii mele, cea pe care mereu mi-am dorit-o langa mine, dar atunci, in anul 2000, când aveam 14 ani dorința a devenit atât de arzătoare incat am început sa redau imaginea ei prin pictura.
Si acum, ca si atunci visez la aceleași lucruri, visez la același univers minunat, la lumina albastra a corpurilor ceresti si a planetelor pline de viața ca Pamantul, la stelele, la nebuloase, la galaxii si la o planeta pe care sa fiu doar eu cu EA.
Mai jos sunt creațiile mai noi pe care le-am realizat reluând aceasta tema veche de 10 ani: doua desene in pix si un filmuleț in care vorbesc despre povestea tabloului “O fantezie”, tablou care a avut la baza aceeași fantezie.
EvaCosmica-01 EvaCosmica[7]
Acestea sunt desenele noi pe care le-am realizat pornind de la ideea mea din anul 2000: o femeie frumoasa, un etern feminin, o Eva cosmica ce sta in lumina galaxiei si tine in palmele ei flacăra vieții, o sfera de lumina albastru-violet si o trimite spre o planeta albastra cum e Pamantul, o planeta unde poate exista viața. De 10 ani îmi place sa îmi imaginez ca sunt eu acolo cu ea, ca îmi oferă mie flacăra vieții si iubirea ei fara de margini, iubirea ei pura iar cand creez aceste desene sau când le privesc îmi imaginez ca e real, ca sunt cu ea in lumina stelelor si a galaxiei iar acest vis de iubire îmi da putere deși e doar un  vis, unul din lucrurile pe care le pot atinge doar cu imaginația mea si la care nu pot ajunge niciodată. Cat de mult mi-as dori ca măcar o farama din visul acesta sa fie real, sa-mi dea aripi sa zbor spre galaxii

vineri, 19 noiembrie 2010

Impact vs. Moving Elements – LIKE A CHILD – o melodie care rezoneaza cu ceea ce simt doar in visele mele

WarmEmbrace-05

Desi nu o cunosc in viata mea de zi cu zi in visele mele EA e mereu cu mine si ma face sa ma simt iubita si protejata. Iubirea are ceva matern, atat de cald, iar de fiecare data cand ma trezesc imi doresc sa nu fie doar un vis si sa fie langa mine deoarece am nevoie de afectiunea ei ca un copil.

 

Aceasta melodie rezoneaza foarte bine cu ceea ce simt. Mi-as fi dorit atat de mult sa fie real, sa fiu in bratele ei acum.  Daca EA ar fi fost reala i-as fi oferit totul, toata iubirea mea, tot ce am mai bun in mine. Daca nu ar fi fost decat o creatie a mintii mele EA ar fi fost centrul universului meu.Desenele sin acest filmulet sunt creatiile mele prin care am incercat sa astern pe hartie imaginea ei asa cum apare ea in visele mele.

Mai jos sunt versurile melodiei Impact vs. Moving Elements – LIKE A CHILD, melodie care descrie foarte bine ceea ce simt eu, din pacate doar in visele mele.

Impact vs. Moving Elements – LIKE A CHILD

I gave you my love
I gave you my all
There is nobody else
I know who you are
Why don’t you stay
I night and a day
I wanna dive into your arms

I keep holdin’ on to your love
Like a child
Craving, burning, yearning for your love
Promise me you’ll always be there
When i need you, when i’m calling for your love

Touch my heart
Hold my hand
Make love to me
I need your love

marți, 16 martie 2010

Un alt desen, un alt vis de iubire

DouaFete-01

Acesta este cel mai nou dintre miile de desene pe care le-am realizat in momentele mele de singurătate. Aceasta este una dintre viziunile mele de iubire: o tanara fata frumoasa si gingașa ca o primăvara si o femeie matura, puternica, o amazoana

Related Posts with Thumbnails