Se afișează postările cu eticheta floarea vietii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta floarea vietii. Afișați toate postările

joi, 21 aprilie 2016

Triunghiul roz, curcubeul si floarea vietii, pictura fluorescenta



joi, 5 decembrie 2013

Lupul dacic si floarea vietii

Azi, folosind un pix negru si unul rosu am desenat acest lup dacic. L-am desenat foarte repede intr-un scurt moment de respiro intre sarcinile de serviciu. In acest desen pe langa lupul dacic apare si floarea vietii, un alt simbol dacic ce s-a patrat pana in ziua de azi in arta populara.

joi, 6 iunie 2013

Flacara vietii

In aceasta noapte pentru ca nu am putut sa dorm am pictat aceasta flacara a vietii, am facut-o automat, fara schita si fara sa ma gandesc pre mult la ceea ce vreau sa pictez, pur si simplu am pictat repede, cum mi-a venit si in 30 de minute am terminat

joi, 9 august 2012

Fata din vis poate fi vazuta la Palatul Parlamentului

Fata din vis si floarea vietii, pictura ulei pe panza
Tabloul meu in ulei pe panza reprezentand-o pe fata bruneta care aparea in multe dintre visele mele inaltandu-se spre galaxie va putea fi vazut la sala Constantin Brancusi de la Palatul Parlamentului incepand cu 13 august

duminică, 17 iunie 2012

"Fata din vis" se pregateste pentru expozitia din Herastrau

Floarea vietii, pictura ulei pe panza dimensiuni 50x100 cm
Acest tablou in ulei pe panza intitulat "Floarea vietii" in care apaer fata pe care o tot visam acum 10 ani desi nu am intalnit-o niciodata va fi expus in Herastrau incepand cu data de 29 Iunie. Azi am facut ultimele modificari la floar si la galaxie.

luni, 11 iunie 2012

Simona, fata din vis in tabloul “Floarea vietii”


Floarea vietii si a feminitatii pictura ulei pe panza, dimensiuni 50×100
La o saptamana dupa ce l-am pictat chipul fetei din tabloul de mai sus a inceput sa se intunece capatand o culoare gri-albastruie mortuara, o culoare ce amintea de un cadavru care s-a invinetit si intra in putrefactie, probabil din cauza ca albul pe care l-am folosit continea alb de zinc. De cand am inceput sa lucrez la tabloul asta ceva ciudat se tot intampla cu chipul fetei. Initial am incercat sa o fac cu capul putin dat pe spate, privind in sus, spre galaxie, dar mi-a iesit foarte grosolana si vanata in jurul ochilor si am sters totul si am luat-o de la capat cu chipul. Pe cat incercam eu sa o fac de draguta pe atat de sinistra imi iesea ca si cum colurile ar fi avut o inteligenta a lor. Prima data culorile s-au amestecat pe panza in asa fel incat privita de la distanta fata mea semana mai mult cu o femeie foarte batrana iar cand am incercat sa o corectez capul a inceput sa semene tot mai mult cu un cap de mort.

Floarea vietii, tablou in ulei pe panza in lucru, fotografie facuta pe 2 iunie, cand tabloul inca nu se uscase
Fata din aceasta pictura parea sa aiba personalitatea ei si ca si desenele automate facute in timpul sedintelor de spiritism, parea sa vina din strafundurile subconstientului si sa se contureze singura ca si cum o fantoma sau o alta entitate si-ar fi lasat amprenta asupra ei. Imi aduc aminte ca eram extraordinar de nervoasa si fierbeam in suc propriu in ziua aceea cand lucram la pictura aceasta. De foarte mult timp nu am mai pictat cu o asemenea furie, cu asemenea nervi. Pana la urma am lasat chipul neclar si am folosit mult alb de zinc dand un aspect fantomatic piucturii. La inceput chipul amintea putin de Eminescu desi nu am urmarit asta si era foarte alb parand chiar angelic dar dupa un timp a inceput sa se intunece capatand iar aspectul acela sinistru de cadavru in putrefactie. Albul pielii ei fine a devenit cenusiu iar rozul din obrajii ei a devenit vanat. Muza mea era vanata la fata ca si cum ar fi fost moarta. Ca o ironie a sortii exact tabloul acesta prin care am incercat sa reprezint viata, fiind intitulat chiar “Floarea vietii” avea mereu tendinta de a capata un aspect sinistru, mortuar, in contradictie cu mesajul lucrarii.

Fata din vis, dupa ce am refacut chipul care se invinteise, probabil din cauza albului de zimnc
Azi am refacut chipul fetei din tabloul meu si in sfarsit mi-a iesit mai draguta ca oricand si, mai mult de atat, seamana cu o fata pe care o visam mereu acum 10 ani desi nu am intalnit-o niciodata, o fata finuta si inalta, in jur de 1, 70, cu parul lung negru si drept pielea alba si fina si ochii albastrii care prefera hainele in culori deschise: alb, roz lila si mov. In visele mele de cele mai multe ori eu eram in spatele ei si o urmaream dar ea se departa mereu de mine si parea ca nici macar nu ma observa fiind foarte rece cu mine in timp ce eu tot speram sa se intoarca, sa vorbeasca cu mine, sa-i aud vocea subtire si suava, sa pot sa o iau de mana si sa o simt aproape dar au mai fost si vise in care ea era alaturi de mine, calda, apropiata si iubitoare iar prezenta ei era una foarte placuta, mai placuta decat a oricarei persoane din viata mea de zi cu zi. Si acum imi aduca aminte ca intr-o noapte, cand aveam 15 ani am visat ca a venit la mine. Puteam discuta cu ea orice, cunostea multe, incepand cu problemele de zi cu zi si terminand cu subiecte legate de astronomie si astrofizica. Era langa mine si m-a sarutat pe frunte si m-a atins usor. Atunci am simtit ceva foarte placut revarsandu-se asupra mea ca o apa calduta, ca o ploaie de vara.  Imi aduc aminte ca in seara aia ma culcasem cu o durere cumplita de cap. Dupa ce am visat-o pe ea m-am trezit si nu ma mai durea deloc capul.  In visele mele aceasta fata aparea cu numele Simona. Nu stiu cine era acea fata si daca exista si in realitate dar in visele mele din acea perioada aparea foarte des  iar eu eram indragostita de ea si imi doream sa pot sa fiu alaturi de ea caci nimeni nu era ca ea.

Fata din visul meu din adolescenta, portretul ei in tabloul meu in ulei pe panza intitulat “Floarea vietii”
Nu am tinut mortis sa o pictez pe ea dar cand am vazut cat de mult seamana fata din pictura cu ea am inceput sa tremur de emotie. Era chiar ea, cu parul ei lung si negru, cu ochii ei albastrii, foarte deschisi la culoare, cu pielea ei alba, cu trsaturile ei fine, inalta cu mainile si picioarele subtiri si lungi, atat de tanara si de frumoasa, aceasta fata de care eram indragostita in adolescenta desi nu am avut niciodata ocazia sa o intalnesc in carne si oase.
Pictura masoara 50×100 cm fiind cea mai mare pictura in ulei pe panza din toate pe care le-am facut pana acum si va fi expusa la Pavilionul B din Herastrau incepand cu 30 iunie

luni, 4 iunie 2012

Floarea vieti, o noua pictura in ulei pe panza

Floarea vietii, pictura ulei pe panza, dimensiuni 50x100
 Acum cateva zile am cumparat o panza mare de 50x100 si am facut un nou tablou in ulei pe panza pornind de la unul dintre desenele mele in pix reprezentand un ideal de feminitate, o zeita ce se inalta spre galaxie ditr-o floare purtand cu ea spirala cosmica a vietii, este aceeasi fata cu parul negru si lung care apare si in tabloul "lotus girl", fata pe care o visam mereu in adolescenta.
Floarea vietii, desen in pix si creioane colorate

Floarea vietii desen facut cu pixul

vineri, 25 mai 2012

Floarea vietii si a feminitatii

Floarea vietii si a feminitatii, desen in pix si creioane colorate
Ieri am mai facut un desen reprezentand eternul feminin, o Eva ancestrala, o zeita ce se inalta dintr-o floare a vietii si zboara spre galaxie, inconjurata de o lumina de forma spiralei vieti.

duminică, 5 iunie 2011

Floare vietii, desen facut cu pixul

Floarea vietii - The flower of life

Aceasta este floare vietii cu cu cele 6 petale lungi ca niste raze a căror forma amintește de dublul helix al moleculei de ADN

Related Posts with Thumbnails