Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
luni, 9 decembrie 2019
Povestea unicornului si a inghetatei de caca(o)
Prognozez ca dupa aceasta poveste o sa ninga ca in povesti, o sa ninga cu fulgi de zapada ofensati de ceea ce am scris si am desenat, dar nu ma tem de avalansa de comentarii care va urma asa ca imi dau drumul... la poveste.
A fost odată un unicorn troian spalator de creiere care a făcut un cacat si acel cacat se se identifica ca înghețată de cacao. Au venit oamenii de știință si l-au analizat, iar in urma analizelor organoleptice si de laborator au descoperit ca este un căcat dar căcatul s-a simtit ofensat pentru ca el se credea înghețată, iar marele unicorn troian a pus in gura oamenilor de știință un căluș mare pe scria political correctnes si a zis.
- Sunteti fascisti daca numiti inghetata mea "căcat". Atata timp cat se identifica ca înghețată este o înghețată si trebuie tratată ca o înghețată adica mancata, chiar daca e maro si pute. Înghețata mea se simte ofensata cand cineva o numeste "cacat". Daca se identifica ca inghetata trebuie linsa asa cum este lisa oricare alta inghetata, fara discriminare.
Si toata lumea a ascultat de calul troian, pardon unicornul troian si au facut toti inghetata praf ( nici eu nu pot sa-i spun pe nume pentru ca imediat m-as alege cu eticheta de hater) si au manjit tot ce misca pana au venit altii si au zis:
-Jos cu inghetata, la gunoi cu ea jos cu totul, tot noi am avut dreptate, prea multa libertate.
Si incalecai pe o păsărică
Si va spuusei o poveste frumusica
P. S. Povestea de mai sus este um pamflet si trebuie inghitatia ca atare, doar daca poate fi digerata
marți, 17 noiembrie 2015
O poveste romantica cu doua printese
marți, 28 ianuarie 2014
Printesa vesela
joi, 4 iulie 2013
duminică, 2 iunie 2013
luni, 27 mai 2013
Atingerea unei dimineti de primavara, un vis sau o poveste cu doua printese
sâmbătă, 3 martie 2012
O atingere ca in vis, o poveste de primăvara cu doua zâne
Un vis de primăvara, o poveste cu doua zane, un desen in creion pe care l-am făcut azi imaginandu-mi o dimineața însorita de primăvara cu copaci înfloriți si pasări cantand si doua fete tinere si frumoase ca niste zâne, una dormind si visand, iar cealaltă privind-o cum doarme si atingând-o ușor.
marți, 24 mai 2011
Cenușăreasa… in noaptea nuntii ei
Aceasta este Cenușăreasa din povestea cu același nume in viziunea mea, mult mai indrazneata decât prințesele cu rochii lungi pana in pamant si exagerat de largi pe care le desenează multe fete. Aceasta este cenușăreasa din poveste in noaptea nuntii ei. Daca ma intrbati unde e printul motivul pentru care nu l-am desenat e faptul ca vreau ca orice privitor sa se simtă el ca si printul când admira acest desen, deci printul este in afara desenului, in fata lui.
vineri, 20 mai 2011
O zâna si un spiriduș in pădurea fermecata, intr-un decor de poveste
Am realizat acest desen azi pornind de la o idee veche de 8 ani: o femeie frumoasa ca o zana cu flori in par tinand in mana o sfera transparenta in care se afla un fel de spiriduș, o femeie superba cu aripi de fluture, mica si grațioasa, totul intr-un decor de basm, intr-o padure fermecata din povesti. Mai jos e varianta de acum 8 ani, un desen in pix pe care l-am realizat intr-o pauza (atunci eram in clasa a 10a la liceu).
vineri, 6 mai 2011
Povestea Dianei si a Silviei o alta creatie a mintii mele de adolescenta
Aceasta este o pictura pe care am realizat-o azi reluând tema unui desen din liceu. Desenul din liceu e in imaginea de mai jos. Desenul e o catastrofa din punct de vedere artistic nerespectând anatomia si proporțiile corpului uman dar nu l-am aruncat la gunoi pentru ca reflecta o trăire, fiind ca o foaie de jurnal pentru mine.
Acestea sunt personajele pe care am ales sa le denumesc Diana si Silvia desi ar putea si poetele din Grecia antica Sappho si Erinna. Diana este fata tanara, fecioara cu aspect de copil, care deși este trecuta de 20 de ani arata ca o adolescenta, cu parul roșu, arămiu, fata rotunda de copila si ochii mari verzi plini de inocenta. Silvia este femeia matura, puternica, plina de inițiativa care stie mereu ce vrea. Silvia seamănă cu Xena printesa războinica si Julie Strain, cu pletele ei lungi negre si rebele. Silvia e mai mare decat Diana. Langa Silvia Diana se simte iubita si protejata.
In acest desen am surprins un moment plin de emoție. Diana sta goala si superba langa Silvia iar aceasta din urma ii privește chipul angelic si trupul tanar. In ochii ei se poate citi dorința. Si-ar dori sa o stranga in brațe, sa sărute trupul ei fin care nu a fost atins de nimeni pana acum dar ceva din interiorul ei inca o oprește. Privirea plina de dorința a Silviei o umple pe Diana de emoție. E pentru prima data când o simte pe Silvia atât de aproape, dorind-o atât de mult.
Am realizat desenul dorindu-mi foarte mult sa fiu eu Diana.
Acest desen face parte dintr-o serie de desene in care apar aceste doua personaje si as vrea sa pun aceste desene cap la cap si sa scriu o mica povestioara pe baza lor, povestea Dianei si a Silviei, desenele din aceasta serie mergând foarte bine ca ilustrații pentru proza mea
luni, 3 ianuarie 2011
Visul printesei
Acest desen este putin inspirat si din poezia "Luceafarul" dar in varianta mea numita "Visul printesei" in locul luceafarului este o femeie frumoasa ca zeita Venus ce se naste din apa marii si din albastrul cerului
O poveste cu doua printese
Acestea sunt alte desene din adolescenta, niste desene desprinse dintr-o poveste, o poveste cu doua printese, una tanara, blonda, cu flori albastre in par, cealalta putin mai matura, cu parul lung, ondulat si castaniu, dansand amadoua imbracate in rochii albe elegante ornate cu perle, dansand atat de aproape una de alta, trupurile lor unindu-se intr-un dans.
marți, 6 aprilie 2010
Eu cu prințesa mea
Am realizat acest desen in liceu când visam la o prințesa. Asta era povestea din visul meu de adolescenta.Cat de visătoare eram eu in sufletul meu de copil. Au trecut niște ani de atunci. Si acum când răsfoiesc desenele din liceu mă reîntâlnesc cu trăirile si visele mele adolescentine de atunci.










