Intorcandu-ma la vechile mele lucrari am descoperit acest inger caruia ii lipseste piciorul stang de la genunchi in jos. Pictura dateaza din toamna anului 2000. Pe vremea aceea aveam mereu tendinta de a picta personaje cu piciorul stang ascuns sau deviat spre exterior.
La sfarsitul anului 2000 am inceput sa simt o durere pe os sub genunchiul stang si am descoperit ca am o tumora cu celule gigant pe tibie. M-am operat pe 4 ianuarie 2001 si am facut si radioterapie , iar de atunci piciorul meu a ramas putin mai scurt si deviat spre exterior.
Reluand tema ingerului care imi semana izbitor de mult (desi nu am vrut asta), am facut desenul de mai jos
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta anul 2000. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta anul 2000. Afișați toate postările
miercuri, 11 mai 2016
joi, 27 noiembrie 2014
Primele mele creatii - desene si picturi de pe vremea cand aveam 13 ani
Pentru ca cineva m-a intrebat cum pictam pe vremea cand aveam 13 ani am repostat cateva dintre creatiile mele din acea perioada, primele mele picturi si desene.
![]() |
| O amazoana |
![]() |
| Adăugaţi o legendă |
![]() |
| Dorinta, pictura inspirata din poezia lui Mihai Eminescu |
![]() |
| Seria "Anotimpuri" |
![]() |
| Cele 3 gratii |
![]() |
| Pictura inspirata din poezia "Din parul tau" de Lucian Blaga |
![]() |
| Femeie intre stele si stea intre femei |
![]() |
| O stea gigant albastra |
marți, 18 februarie 2014
O zana a iernii, o craiasa a zapezilor atunci si acum
Prin anul 2000 am pictat pe sticla o craiasa a zapezilor, o superba zana cu parul lung de aur si o cununa de raze. Ieri, dupa atatia ani, am desenat iar aceasta zana. Mai jos este pictura din anul 2000
luni, 17 februarie 2014
O reproducere dupa Luis Royo de pe vremea cand aveam 13 ani
Prin anul 2000, cand aveam 13 ani eram fascinata de creatiile lui Luis Royo, iar femeile senzuale din creatiile sale, mai ales cea de mai jos, erau muze si pentru mine. Pictura de mai sus este o reproducere dupa imaginea de mai jos pe care am creat-o in acea perioada imaginandu-mi ca deseneul lui Royo nu este doar un desen si ca aceasta femeie superba este chiar in fata mea, cu aura ei indigo stralucind in noapte si ca pot sa o privesc, sa o ating, sa o tin in brate, sa simt buzele ei carnoase, sarutul ei pasional.
duminică, 21 octombrie 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)















































.jpg)





















