Azi, pornind de la unul dintre tablourile lui Paul Gauguin am făcut desenul de mai sus, o superba Eva exotica, bruneta si foarte grațioasa stand goala intr-un decor tropical si ținând in mana o floare. In imaginea de mai jos este tabloul lui Gauguin. Va las pe voi sa decideți care dintre cele doua Eve exotice este mai grațioasa, mai finuța si mai corect realizata din punct de vedere anatomic.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
joi, 5 ianuarie 2012
miercuri, 17 februarie 2010
Modelele lui Gauguin
Azi a plouat si acum e din ce in ce mai frig. Iarna isi arata iar colții si tot ce îmi doresc acuma sa fiu pe o insula însorita alături de modele lui Gauguin, sa le pot admira trupurile negre ca de ciocolata ce lucesc in lumina calda a soarelui, sa mă bucur de frumusețea naturii pe care mana omului nu a apucat sa o strice si de prezenta acestor superbe Eve sălbatice precum Adam in gradina paradisului.
Acesta este felul in care îmi imaginez eu ca arătau modelele lui Gauguin. Viziunea mea diferă destul de mult fata de cea a pictorului, desenul meu punând in evidenta strălucirea formelor. Eu am încercat sa fac o reprezentare mai apropiata de felul in care arătau acele femei superbe decât picturile stilizate ale lui Gauguin. Eu am încercat in primul rând sa pun in evidenta forma, sa le dau viața, sa le fac in așa fel incat privitorul sa isi dorească sa fie acolo, in paradisul lui Gauguin cu ele, sa le poată atinge, sa le poată strânge in brațe