Aceste tablouri sunt un omagiu adus operei lui Constantin Brancusi si pot fi vazute pana pe 30 august la Palatul Parlamentului in sala care poarta numele sculptorului
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta domnisoara Pogany. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta domnisoara Pogany. Afișați toate postările
miercuri, 20 august 2014
luni, 28 iulie 2014
Domnisoara Pogany sau portretul unui extraterestru
Am facut aceasta pictura ieri incercand sa pun in evidenta asemanarea dintre Domnisoara Pogany a lui Constantin Brancusi si un extraterestru mic, cenusiu , cu capul mare si lipsit de par si cu ochii mari si negrii, cel mai mediatizat si cel mai cunoscut tip de extraterestru. Oare Brancusi a avut ca muza un extraterestru cu care a intrat in contact sau cei de la Hollywood au fost inspirati de creatiile sale cand au creat acest tip de extraterestru prezent si in Dosarele X si in multe alte filme SF?
vineri, 30 martie 2012
Domnisoara Pogany
Uitandu-ma la busturile domnisoarei Pogany sculptate de Constantin Brancusi primul lucru care mi-a sarit in ochi este asemanarea dintre aceste sculpturi si extraterestrii cenusii cu capul mare si lipsit de par, ochii mari si negrii si gura mica prezenti in aproape toate filmele SF.
Oare cei care au creat aceste reprezentari ale extraterestrilor mici si cenusii cu capul mare si ochii enormi s-au inspirat din sculpturile lui Brancusi sau a fost Brancusi martorul unei intalniri de gradul 3 care l-a marcat, imaginea extraterestrilor fiind prezenta in creatiile sale?
Nu stiu daca Brancusi a vazut un extraterestru sau a preluat modelul din alte surse sau americatii au fost cei care s-au inspirat din operele lui dar pornind de la bustul domnisoarei Pogany am facut acest portret de extraterestru in creion.
Oare cei care au creat aceste reprezentari ale extraterestrilor mici si cenusii cu capul mare si ochii enormi s-au inspirat din sculpturile lui Brancusi sau a fost Brancusi martorul unei intalniri de gradul 3 care l-a marcat, imaginea extraterestrilor fiind prezenta in creatiile sale?
Nu stiu daca Brancusi a vazut un extraterestru sau a preluat modelul din alte surse sau americatii au fost cei care s-au inspirat din operele lui dar pornind de la bustul domnisoarei Pogany am facut acest portret de extraterestru in creion.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




