Am desenat-o asa cum am visat-o tanara, inalta, foarte feminina, cu parul lung si negru si pielea alba si fina. Am folosit doar un banal pix casa fac acest desen
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta fata din vis. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fata din vis. Afișați toate postările
vineri, 20 octombrie 2017
duminică, 10 mai 2015
Sfanta fecioara sau mireasa divina
Am facut aceasta pictura ieri pornind de la niste lucrari mai vechi si de la visele mele din adolescenta in care aparea o tanara fata cu parul lung si negru si pielea alba. Pictura prezinta imaginea unei tinere fecioare purtand pe cap voalul alb de mireasa, o imagine ce emana puritate si gingasie. Aureola o pune intr-o lumina sfanta facand-o sa semene cu sfanta fecioara in timp ce lumina violet ii da o nota spirituala. Acesta este un tablou despre eternul feminin si despre iubire, iubirea pura la care toti aspiram, iubirea ce poate dura o viata.
marți, 14 octombrie 2014
O imagine a feminitatii intre teluric si cosmic
Am inceput sa lucrez la aceasta pictura in acrilice pe panza vineri, 3 octombrie, chiar de ziua mea cand am implinit 28 de ani, in fata Palatului Bursei din centrul vechi, la targul Expo Bazar Art. Reluand o tema mai veche pe care am valorificat-o in 2012 cand un tablou asemanator cu lucrarea de mai sus s-a vandut la parlament cu 1000 RON. Despre tabloul vechi am tot scris in postarile anterioare si nu vreau sa ma repet.
Ambele tablouri prezinta un ieal de frumusete si de feminitate, o Eva ancestrala ce se inalta dintr-o floare, purtand dupa ea spirala vietii ce oglindeste spirala galactica. Ea e inalta si supla, cu pielea alba si fina precum petalele florii si ochii albastrii precum cerul, iar parul ei lung si negru se contopeste cu galaxia. Ea este fata pe care o visam mereu cu ani in urma desi nu am intalnit-o niciodata, iar in visele mele, de cele mai multe ori, o priveam mereu din spate, cum se departeaza de mine.
![]() |
| Fata din vis si floarea vietii, tablou vandut in 2012 |
miercuri, 26 martie 2014
Fata din vis, un nou desen in pix
Acum cativa ani tot visam o fata mai inalta decat mine, bruneta dar cu pielea alba. Acesta este cel mai nou dintre desenele prin care i-am redat imaginea. Maine voi face si o pictura pe sticla dupa acest desen
joi, 30 ianuarie 2014
Fata din vis
Continuand o lunga serie de desene si picturi, azi am facut desenuld e mai sus. Ideea dateaza din anul 2001 cand am ascultat o melodie care mi-a amintit de Simona, fata bruneta pe care o visam mereu atunci si m-a facut sa mi-o imaginez pe luna, cu pamatul undeva departe in spatele ei. Aceasta este melodia de care vorbesc.
... iar acestea sunt desenele si picturile mai vechi reprezentand-o pe EA pe luna, un etern feminin, un simbol al feminitatii la fel ca si luna
luni, 26 august 2013
Lacrimi pentru o iubire neimpartasita
Acest desen prezinta un sentiment pe care l-am trait de nenumarate ori pana acum.
Ea trece nepasatoare pe langa mine si pleaca fara a privi inapoi in timp ce eu o privesc cu lacrimi in ochi si as vrea sa simta si ea ce simt eu. Ea este frumoasa si rece si ma doare raceala ei. Fata din desenul de mai sus este o fata pe care o visam mereu in adolescenta si in aproape toate visele mele eu o priveam din spate in timp ce mergea prin oras fara sa priveasca inapoi.
Ea trece nepasatoare pe langa mine si pleaca fara a privi inapoi in timp ce eu o privesc cu lacrimi in ochi si as vrea sa simta si ea ce simt eu. Ea este frumoasa si rece si ma doare raceala ei. Fata din desenul de mai sus este o fata pe care o visam mereu in adolescenta si in aproape toate visele mele eu o priveam din spate in timp ce mergea prin oras fara sa priveasca inapoi.
joi, 4 iulie 2013
Surorile gemene Chirila si Simona, fata din vis, desen in creion din 2002
Azi, rasfoind desenele vechi am dat peste acest desen in creion pe care l-am facut cand aveam 16 ani, desenandu-ma pe mine alaturi de sora geamana pe care mi-as fi dorit sa o am si Simona, fata inalta si subtire cu parul lung si negru si ochii albastrii care aparea foarte des in visele mele. Mereu mi-am dorit sa am o sora geamana care sa gandeasca la fel ca mine, sa avem preocupari comune, sa fim mereu unite, sa functionam ca o echipa sustinandu-ne una pe alta in tot ce facem. In acest desen noi surorile o iubim amandoua pe Simona fara sa fim geloase, pentru ca noi doua formamun intreg, nimic nu ne poate separa. Despre Simona am mai scris, era o fata cam de varsta mea care aparea in multe dintre visele mele din adolescenta dar deobicei mergea pe strada iar eu o priveam din spate in timp ce pentru ea eu nu existam, nu intorcea capul, nu-mi vorbea, era rece si distanta cu mine. Nu am cunoscut-o niciodata in viata mea de zi cu zi
marți, 14 mai 2013
Fata din vis, pictura, muzica, vise si sentimente din 2001
Azi am facut acest desen in creion pornind de la o pictura mai veche datand din anul 2002 pe
care o mai am si acum si o pastrez pentru ca imi trezeste niste amintiri
si niste sentimente de atunci si desi nu are cine stie ce valoare artistica pentru mine are
o puternica incarcatura sentimentala.
Am facut aceasta pictura in anul 2002 dupa ce am ascultat melodia
Schiller – Dream of you care m-a facut sa-mi imaginez o fata tanara si
frumoasa cu pielea alba, ochii mari si albastrii si parul lung si glas melodios pe varful unui
munte de pe luna, cu Pamantul in spate. Melodia mi-a amintit de fata cu
parul lung si negru pe care o visam mereu prin anul 2001.
marți, 28 august 2012
Inca un tablou vandut
Restul lucrarilor inca mai sunt expuse in sala Constantin Brancusi de la Palatul parlamentului, unde pot fi vazute pana joi
joi, 9 august 2012
Fata din vis poate fi vazuta la Palatul Parlamentului
![]() |
| Fata din vis si floarea vietii, pictura ulei pe panza |
duminică, 17 iunie 2012
"Fata din vis" se pregateste pentru expozitia din Herastrau
![]() |
| Floarea vietii, pictura ulei pe panza dimensiuni 50x100 cm |
luni, 11 iunie 2012
Simona, fata din vis in tabloul “Floarea vietii”
Floarea vietii si a feminitatii pictura ulei pe panza, dimensiuni 50×100
La o saptamana dupa ce l-am pictat chipul fetei din tabloul de mai sus a inceput sa se intunece capatand o culoare gri-albastruie mortuara, o culoare ce amintea de un cadavru care s-a invinetit si intra in putrefactie, probabil din cauza ca albul pe care l-am folosit continea alb de zinc. De cand am inceput sa lucrez la tabloul asta ceva ciudat se tot intampla cu chipul fetei. Initial am incercat sa o fac cu capul putin dat pe spate, privind in sus, spre galaxie, dar mi-a iesit foarte grosolana si vanata in jurul ochilor si am sters totul si am luat-o de la capat cu chipul. Pe cat incercam eu sa o fac de draguta pe atat de sinistra imi iesea ca si cum colurile ar fi avut o inteligenta a lor. Prima data culorile s-au amestecat pe panza in asa fel incat privita de la distanta fata mea semana mai mult cu o femeie foarte batrana iar cand am incercat sa o corectez capul a inceput sa semene tot mai mult cu un cap de mort.
Floarea vietii, tablou in ulei pe panza in lucru, fotografie facuta pe 2 iunie, cand tabloul inca nu se uscase
Fata din aceasta pictura parea sa aiba personalitatea ei si ca si desenele automate facute in timpul sedintelor de spiritism, parea sa vina din strafundurile subconstientului si sa se contureze singura ca si cum o fantoma sau o alta entitate si-ar fi lasat amprenta asupra ei. Imi aduc aminte ca eram extraordinar de nervoasa si fierbeam in suc propriu in ziua aceea cand lucram la pictura aceasta. De foarte mult timp nu am mai pictat cu o asemenea furie, cu asemenea nervi. Pana la urma am lasat chipul neclar si am folosit mult alb de zinc dand un aspect fantomatic piucturii. La inceput chipul amintea putin de Eminescu desi nu am urmarit asta si era foarte alb parand chiar angelic dar dupa un timp a inceput sa se intunece capatand iar aspectul acela sinistru de cadavru in putrefactie. Albul pielii ei fine a devenit cenusiu iar rozul din obrajii ei a devenit vanat. Muza mea era vanata la fata ca si cum ar fi fost moarta. Ca o ironie a sortii exact tabloul acesta prin care am incercat sa reprezint viata, fiind intitulat chiar “Floarea vietii” avea mereu tendinta de a capata un aspect sinistru, mortuar, in contradictie cu mesajul lucrarii.
Fata din vis, dupa ce am refacut chipul care se invinteise, probabil din cauza albului de zimnc
Azi am refacut chipul fetei din tabloul meu si in sfarsit mi-a iesit mai draguta ca oricand si, mai mult de atat, seamana cu o fata pe care o visam mereu acum 10 ani desi nu am intalnit-o niciodata, o fata finuta si inalta, in jur de 1, 70, cu parul lung negru si drept pielea alba si fina si ochii albastrii care prefera hainele in culori deschise: alb, roz lila si mov. In visele mele de cele mai multe ori eu eram in spatele ei si o urmaream dar ea se departa mereu de mine si parea ca nici macar nu ma observa fiind foarte rece cu mine in timp ce eu tot speram sa se intoarca, sa vorbeasca cu mine, sa-i aud vocea subtire si suava, sa pot sa o iau de mana si sa o simt aproape dar au mai fost si vise in care ea era alaturi de mine, calda, apropiata si iubitoare iar prezenta ei era una foarte placuta, mai placuta decat a oricarei persoane din viata mea de zi cu zi. Si acum imi aduca aminte ca intr-o noapte, cand aveam 15 ani am visat ca a venit la mine. Puteam discuta cu ea orice, cunostea multe, incepand cu problemele de zi cu zi si terminand cu subiecte legate de astronomie si astrofizica. Era langa mine si m-a sarutat pe frunte si m-a atins usor. Atunci am simtit ceva foarte placut revarsandu-se asupra mea ca o apa calduta, ca o ploaie de vara. Imi aduc aminte ca in seara aia ma culcasem cu o durere cumplita de cap. Dupa ce am visat-o pe ea m-am trezit si nu ma mai durea deloc capul. In visele mele aceasta fata aparea cu numele Simona. Nu stiu cine era acea fata si daca exista si in realitate dar in visele mele din acea perioada aparea foarte des iar eu eram indragostita de ea si imi doream sa pot sa fiu alaturi de ea caci nimeni nu era ca ea.
Fata din visul meu din adolescenta, portretul ei in tabloul meu in ulei pe panza intitulat “Floarea vietii”
Nu am tinut mortis sa o pictez pe ea dar cand am vazut cat de mult seamana fata din pictura cu ea am inceput sa tremur de emotie. Era chiar ea, cu parul ei lung si negru, cu ochii ei albastrii, foarte deschisi la culoare, cu pielea ei alba, cu trsaturile ei fine, inalta cu mainile si picioarele subtiri si lungi, atat de tanara si de frumoasa, aceasta fata de care eram indragostita in adolescenta desi nu am avut niciodata ocazia sa o intalnesc in carne si oase.
Pictura masoara 50×100 cm fiind cea mai mare pictura in ulei pe panza din toate pe care le-am facut pana acum si va fi expusa la Pavilionul B din Herastrau incepand cu 30 iunie
marți, 3 mai 2011
Fata din vis si copacul cu flori albe
Acestea sunt doua desene pe care le-am realizat acum cativa ani, doua desene prin care am asternut pe hartie imaginea fetei care aparea foarte des in visele mele cand aveam 15 ani, fata aceea cu parul lung drept si negru si ochii albastrii. Am realizat aceste desene imaginandu-mi ca o vad in fata mea, goala superba, cu flori albe in parul ei negru stand in fata unui copac cu flori albe ca floare de cires ale caror petale cad sub forma de ploaie in parul ei negru. Si acum privesc un superb copac cu flori din gradina. Cat de mult mi-as dori ca sa fie si ea in preajma acestui copac.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

















