Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
miercuri, 28 ianuarie 2015
De-as avea...
Mai jos este poezia tanarului Eminovici.
De-aș avea și eu o floare
Mindră, dulce, răpitoare
Ca și florile din mai,
Fiice dulce a unui plai,
Plai rîzînd cu iarbă verde,
Ce se leagănă, se pierde
Undoind încetișor,
Șoptind șoapte de amor;
De-aș avea o floricică
Gingașă și tinerică,
Ca și floarea crinului,
Alb ca neaua sînului,
Amalgam de-o roz-albie
Și de una purpurie,
Cîntind vesel și ușor,
Șoptind șoapte de amor;
De-aș avea o porumbiță
Cu chip alb de copiliță,
Copiliță blîndișoară,
Ca o zi de primăvară,
Cîtu-ti ține ziulița
I-aș cînta doina, doinița,
I-aș cînta-o-ncetișor,
Șoptind șoapte de amor.
luni, 20 ianuarie 2014
In cautarea muzei lui Eminescu - De as avea
De-aş avea şi eu o floare
Mândră, dulce, răpitoare,
Ca şi florile din mai,
Fiice dulce-a unui plai,
Plai râzând cu iarbă verde,
Ce se leagănă, se pierde,
Undoind încetişor,
Şoptind şoapte de amor;
De-aş avea o floricică
Gingaşă şi tinerică,
Ca şi floarea crinului,
Alb ca neaua sânului,
Amalgam de-o roz-albie
Şi de una purpurie,
Cântând vesel şi uşor,
Şoptind şoapte de amor;
De-aş avea o porumbiţă
Cu chip alb de copiliţă,
Copiliţă blândişoară
Ca o zi de primăvară,
Câtu-ţi ţine ziuliţa
I-aş cânta doina, doiniţa,
I-aş cânta-o-ncetişor,
Şoptind şoapte de amor.
marți, 14 ianuarie 2014
duminică, 23 mai 2010
Un nou portret al fetei din poeziile lui Eminescu
Acesta este cel mai nou portret al fetei căreia Mihai Eminescu i-a dedicat atâtea poezii, acea copila inocenta din Ipotești care i-a marcat poetului toata creația, acea fata care a murit la doar 19 ani. Am desenat-o așa cum era descrisa in poezia “De as avea”, tanara si suava ca o floare de crin, gingașa ca o porumbița alba, frumoasa ca o primăvara. Aceasta este fătuca blonda cu pielea alba si fina ca o floare de crin de care Eminescu a fost atât de îndrăgostit si de care m-am îndrăgostit si eu după ce i-am citit poeziile.
De as avea si eu o floare cum a fost ea…
sâmbătă, 9 ianuarie 2010
De as avea


De-aş avea şi eu o floare


