Se afișează postările cu eticheta grecia antica. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta grecia antica. Afișați toate postările

duminică, 17 septembrie 2017

O zeita din Grecia antica

Am favut acest desen in creion fiind inspirata de statuia pe care Nikandre a dedicat-o zeitei Artemis

duminică, 22 ianuarie 2017

Sappho cu lira ei magica, desen facut cu pixul

Poeta Sappho cu lira ei, Pleiadele si luna, desen facut cu pixul

Versurile de mai jos, scrise cu 2600 de ani in urma de Sappho m-au inspirat
Luna a apus
Pleiadele si ele s-au dus
Este miezul noptii acum
Si timpul trece
Si eu dorm singura

vineri, 20 noiembrie 2015

Statuia de pe un meteorit

Cu ceva timp in urma am visat ca o statuie de tipul celor din Grecia antica a fost descoperita pe un meteorit. In timpul visului ma intrebam cum a ajuns statuia acolo. Ieri am pictat aceasta statuie exact cum am visat-o

sâmbătă, 11 iulie 2015

Una dintre muzele poetei Sappho

Am facut aceasta pictura fiind inspirata de poezia de mai jos, scrisa de poeta Sappho, o poezie trista despre o despartire inevitabila. Poezia exprima tristetea fara margini izvorata din neputinta celor doua femei. Fata trebuia sa plece impotriva vointei ei, neputand sa se opuna, iar Sappho isi dorea sa moara in acele momente cand nu putea decat sa accepte soarta impusa de societate.

Nu am mai primit niciun cuvant de la ea

Sincer as fi vrut sa mor
Când a plecat, ea a plâns
o treaba buna; ea mi-a spus, "Aceasta despărțire trebuie să fie
îndurata, Sappho. Merg impotriva vointei mele. "

I-am spus, "Du-te, și să fie fericita
dar nu uita (stii
bine) pe cine lasi încătușata de dragoste

"Dacă vei uita, gandeste-te
la darurile noastre catre Aphrodita
și toate frumusețea pe care am împărtășit-o

"toate diademele violet,
bobocii de trandafir împletiti, mărarul și
sofranul încolăcite în jurul gâtului tineri

"mir turnat pe cap
și rogozini moi pe care fetele au
tot ce si-au dorit alături de ele

"în timp ce nicio voce nu a cantat
in coruri ca ale noastre,
niciun copac inflorea primăvara fără cântec ...

miercuri, 16 mai 2012

O Kore, o zeita sau o simpla adolescenta din Grecia antica?

Aceasta este o Kore (in limba greaca fata, fecioara), o statuie reprezentand o adolescenta, o tanara fata din Grecia antica. Aceste statui dateaza din perioada arhaica si se caracterizeaza prin faptul ca niciodata nu sunt nude si par sa tina ceva in mana. Statuile au si un corespondent masculin: Kouroi Nu se stie sigur daca daca aceste statui reprezentau niste fete obisnuite sau niste zeitati. Se presupune ca statuile o reprezinta pe zeita Persephona, fiica Demetrei, numita si Kore.
Pornind de la una dintre aceste statui am facut desenul de mai jos reprezentand o Kore, o adolescenta din acele timpuri, plina de viata tinand in mana cateva spice de grau, asa cum era reprezentata si fiica Demetrei. Prin acest desen am reconstruit imaginea unei fete care probabil ca a existat, o adolescenta din Grecia antica care a inspirat artistii acelor timpuri

luni, 9 aprilie 2012

Sappho, o varianta mai luminoasa

Sappho, pictura ulei pe panza


Ieri am modificat tabloul reprezentand-o pe poeta Sappho alaturi de Gongyla, una dintre muzele ei, pentru ca din cauza unui vernis itlian, care m-a si costat o gramada de bani, pictura s-a ingalbenit si a capatat un aspect prea intunecat. De data asta nu voi mai da cu vernis
Asa arata pictura inainte

luni, 26 martie 2012

Sappho si fata cu diadema violet

Sappho and the girl with a violet tiara
Ieri, gandindu-ma la poeziile scrise de Sappho mi-am adus aminte de niște versuri dintr-o poezie dedicata unei fete care urma sa paraseasca insula in care aceasta descria imaginea fetei purtând o diadema violet (probabil cu cristale de ametist) si cu flori de trandafir si șofran in jurul gatului ei. Inspirata de aceste versuri si folosind câteva creioane colorate am făcut desenul de mai sus reprezentând-o pe Sappho alături de muza ei. Poezia este trista deoarece fata trebuia sa plece si sa se mărite împotriva voinței ei, împotriva sentimentelor ei, despărțirea de Sappho si de celelalte fete fiind una dureroasa. “Trebuie sa induram aceasta despărțire Sappho. Plec împotriva voinței mele.” Acestea sunt versurile din care reiese clar ca fata era forțata sa plece si nu isi dorea asta si in sufletul ei era o durere sfâșietoare din aceasta cauza, o suferința care ii rupea sufletul in doua.  O sa fac si o varianta cu ele triste, in ziua despărțirii, plângând amândouă una in brațele celeilalte. Fata a plecat si de atunci Sappho nu a mai primit nici o veste de la ea
De aici mi-a venit ideea si pentru tabloul cu mireasa trista pe care il știți din postările anterioare. Este o poveste trista si din păcate adevărata care s-a repetat de nenumărate ori in istorie si au fost milioane de femei care au fost forțate intr-un fel sau altul sa se mărite cu un bărbat pe care nu-l iubeau deloc si sa lase iubirea in urma lor. Din păcate au fost perioade lungi in istorie când femeile nu au avut niciun cuvânt de spus, niciun pic de libertate, niciun drept si nu puteau sa decidă nici măcar in ceea ce privea propria lor viața si mai trist este ca si in ziua de azi exista locuri in lume unde se întâmpla la fel si acum.

vineri, 23 martie 2012

Poeta Sappho pictata cu cafea

Sappho, coffee painting
Am facut azi aceasta pictura reprezentand-o pe poeta Sappho din Grecia antica alaturi de una dintre fetele pe care aceasta le initia in tainele poeziei si al artei in general folosind doar cafea Lavazza.

luni, 19 martie 2012

O statuie din Grecia antica reprodusa de strabunica mea, Olga Chirila

Statueta grecia antica facuta de Olga Chirila Statueta grecia antica

Aceasta statueta din iposos a fost facuta de strabunica mea dupa o statuie din Grecia antica. La fel ca si mine aceasta strabunica era pasionata de istorie, de mitologia greaca si nu in ultimul rand de arta.

sâmbătă, 21 ianuarie 2012

Sappho si Gongyla, un nou desen in pix si cate ceva despre misoginismul abrahamic si pierderea operei poetei din Grecia antica

Azi am mai facut un desen in pix reprezentand-o pe poeta Sappho alaturi de Gongyla, una dintre muzele ei.
Mai jos este poezia pe care Sappho a scris-o gandindu-se la aceasta femeie si simtind un dor imens, o poezie foarte sensibila si incarcata de emotie care m-a inspirat, la fel ca si poeziile lui Eminescu.

Te rog


Vino inapoi la mine , Gongila , in aceasta noapte ,
Tu , trandafirul meu , cu lira ta lidiana ,
Deliciul pluteste de-a pururi in juru-ti ,
O dorita frumusete.
Chiar si simplele tale straie imi fura privirea .
Sunt vrajita , eu cea care odata
Am fost parata zeitei nascute in Cipru ,
Dar pe care o implor acum
Sa nu lase vreodata ca vraja sa imi rapeasca gratia ,
Ci , mai curand, sa te aduca inapoi la mine ,
Pe tine doar din muritoarele femei ,
Aceea ce-mi doresc mai mult s-o vad.




Din pacate multe texte s-au pierdut si nu se stie cine a fost Gongyla si care a fost soarta ei dar Sappho a avut un destin tragic ajungand sa se sinucida aruncandu-se de pe stanci. E pacat ca foarte multe poezii scrise de aceasta poeta geniala s-au pierdut, in mare parte din cauza clericilor incuiati si misogini care le-au distrus pentru ca erau scrise de o femeie si nu le convenea sa ramana dovezi ca si femeile pot crea si pot lasa o mostenire culturala omenirii, ei fiind crescuti in spiritul misogin intolerant si retrograd al religiilor abrahamice. Putin a lipsit ca acesti salbatici care cred si nu cerceteaza si dau ci piatra cand e vorba de orice sa nu distruga si statuile Afroditei si ale lui Apollo. Si asa "marele sfant" Kiril din Alexandria a omorat-o pe Hepatia, o mare femeie de stiinta si filosoafa din acele timpuri si a contribuit si la distrugerea bibliotecii din Alexandria dupa care au venit musulmanii si au distrus ce a mai ramas. Toti cei care au tupeul sa zica ca vezi doamne nu au existat femei inteligente, femei care faceau filosofie, femei care scriau poezii sau femei om de stiinta ar trebui sa stie ca NU AU DELOC DREPATE si ca au existat femei care au creat, femei care au inventat, femei care au ridicat civilizatia dar ele au fost uitate, sterse cu buretele din istorie din cauza unor misogini care le-au distrus creatiile sau le-au pus pe numele lor (Cum a fost cazul Shakespeare ale carui opere erau scrise, de fapt, de o femeie al carei nume nu a ramas in istorie). Nu mai vorbesc de faimoasele covoare arabesti care erau toate confectionate de femei, barbatii ocupandu-se doar cu comercializarea lor.
Dupa parerea mea crestinarea Greciei a tras foarte mult aceasta tara in jos si a influentat-o negativ. Din cauza ortodoxiei grecii din ziua de azi sunt extrem de misogini homofobi si intoleranti. Religiile abrahamice sunt ca niste virusi mentali care invrajbesc oamenii intre ei si impiedica progresul societatii, fiind in ultima instanta incompatibile cu civilizatia.
Sappho a fost o feminista si o poeta de geniu ca si Mihai Eminescu, o poeta care stia foarte bine sa transpuna in versuri emotiile unei femei si incerca sa le invete si pe tinerele fete sa citeasca, sa scrie poezii, sa cante si sa iubeasca frumosul si arta, detestand femeile needucate care acceptau un statut inferior si luptand pentru promovarea valorilor feminine si acest lucru nu le-a placut pitecantropilor misogini care au distrus o mare parte din ceea ce a lasat ea in urma. Mai jos este o poezie in care poeta spune clar ca o femeie needucata va muri in anonimat, uitata, deci Sappho aprecia femeia inteligenta ceea ce ii enerveaza la culme pe masculii dominanti care se simt raniti in orgoliul lor de mari barbati daca o femeie face ceva mai bine decat ei sau da dovada de inteligenta.

Unei femei needucate

Când vei fi murit, vei zace pe veci,
fără ca cineva să-şi aducă aminte de tine;
tu n-ai avut niciodată parte de trandafirii Pieirii;
fără renume aici, tot aşa vei rămâne şi în Hades,
rătăcind încolo şi încoace printre morţii necunoscuţi.


Este trist ca si multe femei valoroase, talentate inteligente au ajuns sa fie ingropate in uitare din cauza misoginismului pe care atat islamul cat si crestinismul l-au sadit adanc in mentalitatea generala. Nu dumnezeu a venit sa le spuna oamenilor ca femia este inferioara ci oamenii care au inventat religia, au scris biblia si au numit preotii au cultivat aceasta mentalitate.Constrar teoriei biblice primul impuls al naturii este acela de a crea o femela. In natura toti embrionii sunt femele inainte sa intervina masculinizarea la unii dintre ei deci femeia este "default"si biblia ar fi fost mult mai corecta daca in geneza in loc sa fie Adam primul creat ar fi aparut intai Eva si din coasta ei Adam. Ceea ce scrie in biblie e exact invers fata de adevarul stiintific. In natura femelele fiind mult mai importante decat masculii si indispensabile pentru supravietuirea speciei, in timp ce masculii sunt utili doar pentru pastrarea diversitatii genetice si a adaptabilitatii speciei, evolutia a facut ca starea initiala, planul de baza al dezvoltarii, calea default sa fie nu masculinizarea ca in biblie, care de fapt nu e mai mult decat o adunatura de texte scrise diversi oameni inapoiati si fara cunostiinte stiintifice, unii dintre ei scizofrenici care auzeau voci in cap si aveau impresia ca Dumnezeu le dicteaza ce sa scrie, ci feminizarea. Primitivii salbatici si misogini care au pus bazele religiilor abrahamice nu stiau ca in natura exista specii ale caror femele se pot inmultii prin partenogeneza dar nu exista absolut nici-o specie ai carei masculi se pot inmulti in lipsa femelelor, deci fara femele viata nu ar putea exista.
Una peste alta, desi au trait cu mii de ani in urma, Sappho si alti filosofi si poeti din Grecia antica erau mult mai evoluati, mai destupati la minte si mai civilizati decat crestinii din ziua de azi, care degeaba au facut scoala ca continua sa creada ineptiile din biblie la care ar rade in hohote si un absolvent de 7 clase care a mai dat din cand in cand pe la scoala si stie ca lumea nu a fost facuta in 6 zile si omul nu a fost facut din lut.

miercuri, 2 februarie 2011

Desene si picturi inspirate din viața si din opera poetei Sappho

Sappho (Psappha) a fost cea mai cunoscuta poeta lirica din Grecia antica si prima care a scris versuri in care vorbea despre propriile sentimente si nu despre zei. Sappho a trăit in jurul anului 600 înainte de Hristos pe insula Lesbos din Marea Egee. Sappho provenea dintr-o familie bogata din Mytilene si mai avea doi frați. Poeta a avut o fetița pe care o chema Cleis care apare si in una dintre poezii.

Sappho le iniția si pe tinerele fete in tainele artei, ale frumuseții, ale feminității, ale poeziei, ale muzicii si ale dansului si datorita faptului ca unele dintre poezii exprimau sentimente de dragoste fata unele dintre aceste fete (Cum ar fi Attis si Gongyla) au început sa apară tot felul de zvonuri si legende referitoare la homosexualitatea/bisexualitatea acesteia, de aici provenind termenii de lesbianism si safism. Sappho avea o școala de poezie si arta unde fetele rămâneau pana când trebuiau sa plece pentru a se mărita, poeta fiind cea care le scria cântecele de nunta înainte de a pleca. Sappho era cea care le pregătea pentru casatorie si pentru viața de femeie. Nu știu in ce măsura e adevărat ce se spune despre Sappho si insula Lesbos dar se știe ca acela era unul dintre putinele locuri din Grecia antica unde feminitatea era celebrata si nu călcata in picioare si femeile aveau drepturi pe care in alte parți nu le-ar fi avut, valorile feminine fiind prețuite, nu devalorizate, un mediu feminist in care calitatile tinerelor fete erau cultivate, nu zdrobite. Spre deosebire de anumite curente feministe din ziua de azi care promovează masculinizarea femeilor, feminitatea fiind văzuta ca o slăbiciune in insula Lesbos feminitatea era venerata, tinerele fete fiind invatate sa fie mandre de faptul ca sunt femei si sa-si pună in valoare sensibilitatea, simțul estetic, frumusețea si alte calitati feminine. Sappho nu le invata pe fete sa fie puternice si independente sa facă sport, sa lupte ca barbatii (cum era cazul amazoanelor) si sa intre in competiție cu aceștia ci le invata sa fie frumoase, stilate, elegante, sensibile, educate, iubitoare de arta si tot ce înseamnă frumos si pline de feminitate. Pot spune chiar ca societatea din insula Lesbos era la polul opus fata de cea a amazoanelor, deși ambele erau formate din femei si aveau in centru femeia.

Având in vedere faptul ca a fost măritata, a scris si poezii dedicate barbatilor in care mirele este comparat cu zeul Ares (Marte la romani), spunea intr-o poezie de “bărbatul care te asculta si te privește in ochi si e alături de tine” si se pare ca s-a sinucis din dragoste pentru un bărbat care nu simțea nimic pentru ea, Sappho nu ar fi putut fi decât cel mult bisexuala.

Mai jos sunt desenele si picturile mele reprezentând-o pe Sappho

Sappho - Oil on canvas painting

Pictura in ulei pe pânza si tabloul de mai jos (tablou care s-a furat in 2008) o reprezintă pe Sappho (bruneta, se zice ca Sappho era mica de statura si bruneta) alături de Gongyla, o fata căreia poeta i-a dedicat o poezie prin care isi exprima dorul pe care il simțea după ce aceasta a plecat.

Aceasta este pictura mea in acuarela intitulata “Cultul Afroditei” pictura in care am imortalizat o scena in care Sappho si câteva dintre fecioarele de pe insula se aduna la templu, recita poezii si cânta invocând-o pe Afrodita, iar zeița vine la ele.

Sappho-03 SapphoSiErinna SapphoSiUnaDintreFete

Acestea sunt câteva desene reprezentând-o pe Sappho alături de fecioarele pe care le invata ce este arta, poezia si frumusețea.

SapphoPortret SapphoCuLira

Aceste sunt doua desene in creion reprezentând-o pe Sappho cu lira ei

3089522480_be4878dd5a_o Pictura de mai jos o reprezintă pe Sappho alături de Korinna si Erinna, alte doua mari poete ale Greciei antice. In timp ce Korinna a trăit in Tanagra in alte timpuri, prezenta ei alături de Sappho fiind creația mea, Erinna a fost una dintre ucenicele poetei Sappho, una dintre cele mai talentate si se spune ca si pe ea a iubit-o Sappho dar a murit la doar 19 ani.

Korinna Erinna si Sappho

joi, 18 noiembrie 2010

Un desen inspirat din statuia din Auxerre

Acest desen a fost inspirat de statuia din Auxerre, statuie ce reprezenta o tanara fecioara (Kore) din Grecia antica. Asa mi-o imaginez eu pe cea care a fost model pentru acea statuie.

marți, 16 martie 2010

O poeta

O poeta

Acesta este unul dintre desenele mele ce o reprezintă pe o poeta din Grecia antica, o poeta cum a fost si Sappho, o poeta care cânta despre feminitate si iubire in timp ce degetele ei fine mângâiau corzile lirei.

joi, 4 februarie 2010

Sappho

Sapphoi-0008

Am realizat acest tablou in ulei saptamana trecuta. Tabloul o reprezintă pe poeta Sappho alături de una dintre tinerele fete pe care le invata ce înseamnă arta, poezia frumusețea, feminitatea. Sappho a fost cea mai mare poeta a Greciei antice. Poeziile ei erau incarcate de iubire, frumusețe si feminitate.Sappho a scris si multe cântece nupțiale pentru fecioarele care urmau sa se mărite. Poeziile compuse de Sappho erau insolite de muzica, muzica punând si mai mult in valoare frumusețea lor si sensibilitatea din fiecare vers. Sappho era o feminista, poeziile ei fiind adevărate omagii aduse feminității.

duminică, 26 august 2007

Corinna



La fel ca si Sappho, Corinna a fost una dintre cele mai mari poete ale Greciei antice.Ea a trait in jurul anului 500 i.e.n in Boetia si a fost mentorul lui Pindar pe care l-a si invins in cinci concursuri de poezie.Poezia ei era inspirata de legendele locale.Din pacate doar o parte foare mica din opera ei a supravietuit pana in zilele noastre.Sunt mandra sa port numele aceste mari poete si am realizat pictura de mai sus cu gandul la ea, fiind inspirata de statuia ei
Related Posts with Thumbnails