Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
duminică, 17 septembrie 2017
O zeita din Grecia antica
duminică, 22 ianuarie 2017
Sappho cu lira ei magica, desen facut cu pixul
vineri, 20 noiembrie 2015
Statuia de pe un meteorit
sâmbătă, 11 iulie 2015
Una dintre muzele poetei Sappho
miercuri, 16 mai 2012
O Kore, o zeita sau o simpla adolescenta din Grecia antica?
Pornind de la una dintre aceste statui am facut desenul de mai jos reprezentand o Kore, o adolescenta din acele timpuri, plina de viata tinand in mana cateva spice de grau, asa cum era reprezentata si fiica Demetrei. Prin acest desen am reconstruit imaginea unei fete care probabil ca a existat, o adolescenta din Grecia antica care a inspirat artistii acelor timpuri
luni, 9 aprilie 2012
Sappho, o varianta mai luminoasa
![]() |
| Sappho, pictura ulei pe panza |
Asa arata pictura inainte
luni, 26 martie 2012
Sappho si fata cu diadema violet
Ieri, gandindu-ma la poeziile scrise de Sappho mi-am adus aminte de niște versuri dintr-o poezie dedicata unei fete care urma sa paraseasca insula in care aceasta descria imaginea fetei purtând o diadema violet (probabil cu cristale de ametist) si cu flori de trandafir si șofran in jurul gatului ei. Inspirata de aceste versuri si folosind câteva creioane colorate am făcut desenul de mai sus reprezentând-o pe Sappho alături de muza ei. Poezia este trista deoarece fata trebuia sa plece si sa se mărite împotriva voinței ei, împotriva sentimentelor ei, despărțirea de Sappho si de celelalte fete fiind una dureroasa. “Trebuie sa induram aceasta despărțire Sappho. Plec împotriva voinței mele.” Acestea sunt versurile din care reiese clar ca fata era forțata sa plece si nu isi dorea asta si in sufletul ei era o durere sfâșietoare din aceasta cauza, o suferința care ii rupea sufletul in doua. O sa fac si o varianta cu ele triste, in ziua despărțirii, plângând amândouă una in brațele celeilalte. Fata a plecat si de atunci Sappho nu a mai primit nici o veste de la ea
De aici mi-a venit ideea si pentru tabloul cu mireasa trista pe care il știți din postările anterioare. Este o poveste trista si din păcate adevărata care s-a repetat de nenumărate ori in istorie si au fost milioane de femei care au fost forțate intr-un fel sau altul sa se mărite cu un bărbat pe care nu-l iubeau deloc si sa lase iubirea in urma lor. Din păcate au fost perioade lungi in istorie când femeile nu au avut niciun cuvânt de spus, niciun pic de libertate, niciun drept si nu puteau sa decidă nici măcar in ceea ce privea propria lor viața si mai trist este ca si in ziua de azi exista locuri in lume unde se întâmpla la fel si acum.
vineri, 23 martie 2012
Poeta Sappho pictata cu cafea
luni, 19 martie 2012
O statuie din Grecia antica reprodusa de strabunica mea, Olga Chirila
Aceasta statueta din iposos a fost facuta de strabunica mea dupa o statuie din Grecia antica. La fel ca si mine aceasta strabunica era pasionata de istorie, de mitologia greaca si nu in ultimul rand de arta.
sâmbătă, 21 ianuarie 2012
Sappho si Gongyla, un nou desen in pix si cate ceva despre misoginismul abrahamic si pierderea operei poetei din Grecia antica
Mai jos este poezia pe care Sappho a scris-o gandindu-se la aceasta femeie si simtind un dor imens, o poezie foarte sensibila si incarcata de emotie care m-a inspirat, la fel ca si poeziile lui Eminescu.
Te rog
Vino inapoi la mine , Gongila , in aceasta noapte ,
Tu , trandafirul meu , cu lira ta lidiana ,
Deliciul pluteste de-a pururi in juru-ti ,
O dorita frumusete.
Chiar si simplele tale straie imi fura privirea .
Sunt vrajita , eu cea care odata
Am fost parata zeitei nascute in Cipru ,
Dar pe care o implor acum
Sa nu lase vreodata ca vraja sa imi rapeasca gratia ,
Ci , mai curand, sa te aduca inapoi la mine ,
Pe tine doar din muritoarele femei ,
Aceea ce-mi doresc mai mult s-o vad.
Din pacate multe texte s-au pierdut si nu se stie cine a fost Gongyla si care a fost soarta ei dar Sappho a avut un destin tragic ajungand sa se sinucida aruncandu-se de pe stanci. E pacat ca foarte multe poezii scrise de aceasta poeta geniala s-au pierdut, in mare parte din cauza clericilor incuiati si misogini care le-au distrus pentru ca erau scrise de o femeie si nu le convenea sa ramana dovezi ca si femeile pot crea si pot lasa o mostenire culturala omenirii, ei fiind crescuti in spiritul misogin intolerant si retrograd al religiilor abrahamice. Putin a lipsit ca acesti salbatici care cred si nu cerceteaza si dau ci piatra cand e vorba de orice sa nu distruga si statuile Afroditei si ale lui Apollo. Si asa "marele sfant" Kiril din Alexandria a omorat-o pe Hepatia, o mare femeie de stiinta si filosoafa din acele timpuri si a contribuit si la distrugerea bibliotecii din Alexandria dupa care au venit musulmanii si au distrus ce a mai ramas. Toti cei care au tupeul sa zica ca vezi doamne nu au existat femei inteligente, femei care faceau filosofie, femei care scriau poezii sau femei om de stiinta ar trebui sa stie ca NU AU DELOC DREPATE si ca au existat femei care au creat, femei care au inventat, femei care au ridicat civilizatia dar ele au fost uitate, sterse cu buretele din istorie din cauza unor misogini care le-au distrus creatiile sau le-au pus pe numele lor (Cum a fost cazul Shakespeare ale carui opere erau scrise, de fapt, de o femeie al carei nume nu a ramas in istorie). Nu mai vorbesc de faimoasele covoare arabesti care erau toate confectionate de femei, barbatii ocupandu-se doar cu comercializarea lor.
Dupa parerea mea crestinarea Greciei a tras foarte mult aceasta tara in jos si a influentat-o negativ. Din cauza ortodoxiei grecii din ziua de azi sunt extrem de misogini homofobi si intoleranti. Religiile abrahamice sunt ca niste virusi mentali care invrajbesc oamenii intre ei si impiedica progresul societatii, fiind in ultima instanta incompatibile cu civilizatia.
Sappho a fost o feminista si o poeta de geniu ca si Mihai Eminescu, o poeta care stia foarte bine sa transpuna in versuri emotiile unei femei si incerca sa le invete si pe tinerele fete sa citeasca, sa scrie poezii, sa cante si sa iubeasca frumosul si arta, detestand femeile needucate care acceptau un statut inferior si luptand pentru promovarea valorilor feminine si acest lucru nu le-a placut pitecantropilor misogini care au distrus o mare parte din ceea ce a lasat ea in urma. Mai jos este o poezie in care poeta spune clar ca o femeie needucata va muri in anonimat, uitata, deci Sappho aprecia femeia inteligenta ceea ce ii enerveaza la culme pe masculii dominanti care se simt raniti in orgoliul lor de mari barbati daca o femeie face ceva mai bine decat ei sau da dovada de inteligenta.
Unei femei needucate
fără ca cineva să-şi aducă aminte de tine;
tu n-ai avut niciodată parte de trandafirii Pieirii;
fără renume aici, tot aşa vei rămâne şi în Hades,
rătăcind încolo şi încoace printre morţii necunoscuţi.
miercuri, 2 februarie 2011
Desene si picturi inspirate din viața si din opera poetei Sappho
Sappho (Psappha) a fost cea mai cunoscuta poeta lirica din Grecia antica si prima care a scris versuri in care vorbea despre propriile sentimente si nu despre zei. Sappho a trăit in jurul anului 600 înainte de Hristos pe insula Lesbos din Marea Egee. Sappho provenea dintr-o familie bogata din Mytilene si mai avea doi frați. Poeta a avut o fetița pe care o chema Cleis care apare si in una dintre poezii.
Sappho le iniția si pe tinerele fete in tainele artei, ale frumuseții, ale feminității, ale poeziei, ale muzicii si ale dansului si datorita faptului ca unele dintre poezii exprimau sentimente de dragoste fata unele dintre aceste fete (Cum ar fi Attis si Gongyla) au început sa apară tot felul de zvonuri si legende referitoare la homosexualitatea/bisexualitatea acesteia, de aici provenind termenii de lesbianism si safism. Sappho avea o școala de poezie si arta unde fetele rămâneau pana când trebuiau sa plece pentru a se mărita, poeta fiind cea care le scria cântecele de nunta înainte de a pleca. Sappho era cea care le pregătea pentru casatorie si pentru viața de femeie. Nu știu in ce măsura e adevărat ce se spune despre Sappho si insula Lesbos dar se știe ca acela era unul dintre putinele locuri din Grecia antica unde feminitatea era celebrata si nu călcata in picioare si femeile aveau drepturi pe care in alte parți nu le-ar fi avut, valorile feminine fiind prețuite, nu devalorizate, un mediu feminist in care calitatile tinerelor fete erau cultivate, nu zdrobite. Spre deosebire de anumite curente feministe din ziua de azi care promovează masculinizarea femeilor, feminitatea fiind văzuta ca o slăbiciune in insula Lesbos feminitatea era venerata, tinerele fete fiind invatate sa fie mandre de faptul ca sunt femei si sa-si pună in valoare sensibilitatea, simțul estetic, frumusețea si alte calitati feminine. Sappho nu le invata pe fete sa fie puternice si independente sa facă sport, sa lupte ca barbatii (cum era cazul amazoanelor) si sa intre in competiție cu aceștia ci le invata sa fie frumoase, stilate, elegante, sensibile, educate, iubitoare de arta si tot ce înseamnă frumos si pline de feminitate. Pot spune chiar ca societatea din insula Lesbos era la polul opus fata de cea a amazoanelor, deși ambele erau formate din femei si aveau in centru femeia.
Având in vedere faptul ca a fost măritata, a scris si poezii dedicate barbatilor in care mirele este comparat cu zeul Ares (Marte la romani), spunea intr-o poezie de “bărbatul care te asculta si te privește in ochi si e alături de tine” si se pare ca s-a sinucis din dragoste pentru un bărbat care nu simțea nimic pentru ea, Sappho nu ar fi putut fi decât cel mult bisexuala.
Mai jos sunt desenele si picturile mele reprezentând-o pe Sappho
Pictura in ulei pe pânza si tabloul de mai jos (tablou care s-a furat in 2008) o reprezintă pe Sappho (bruneta, se zice ca Sappho era mica de statura si bruneta) alături de Gongyla, o fata căreia poeta i-a dedicat o poezie prin care isi exprima dorul pe care il simțea după ce aceasta a plecat.
Aceasta este pictura mea in acuarela intitulata “Cultul Afroditei” pictura in care am imortalizat o scena in care Sappho si câteva dintre fecioarele de pe insula se aduna la templu, recita poezii si cânta invocând-o pe Afrodita, iar zeița vine la ele.
Acestea sunt câteva desene reprezentând-o pe Sappho alături de fecioarele pe care le invata ce este arta, poezia si frumusețea.
Aceste sunt doua desene in creion reprezentând-o pe Sappho cu lira ei
Pictura de mai jos o reprezintă pe Sappho alături de Korinna si Erinna, alte doua mari poete ale Greciei antice. In timp ce Korinna a trăit in Tanagra in alte timpuri, prezenta ei alături de Sappho fiind creația mea, Erinna a fost una dintre ucenicele poetei Sappho, una dintre cele mai talentate si se spune ca si pe ea a iubit-o Sappho dar a murit la doar 19 ani.
joi, 18 noiembrie 2010
Un desen inspirat din statuia din Auxerre
marți, 16 martie 2010
O poeta
Acesta este unul dintre desenele mele ce o reprezintă pe o poeta din Grecia antica, o poeta cum a fost si Sappho, o poeta care cânta despre feminitate si iubire in timp ce degetele ei fine mângâiau corzile lirei.
joi, 4 februarie 2010
Sappho
Am realizat acest tablou in ulei saptamana trecuta. Tabloul o reprezintă pe poeta Sappho alături de una dintre tinerele fete pe care le invata ce înseamnă arta, poezia frumusețea, feminitatea. Sappho a fost cea mai mare poeta a Greciei antice. Poeziile ei erau incarcate de iubire, frumusețe si feminitate.Sappho a scris si multe cântece nupțiale pentru fecioarele care urmau sa se mărite. Poeziile compuse de Sappho erau insolite de muzica, muzica punând si mai mult in valoare frumusețea lor si sensibilitatea din fiecare vers. Sappho era o feminista, poeziile ei fiind adevărate omagii aduse feminității.
duminică, 26 august 2007
Corinna












