Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta picturi facute de copii. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta picturi facute de copii. Afișați toate postările
luni, 6 iunie 2016
O pictura vesela despre vacanta facuta de o eleva de 12 ani
Penea Ioana de la scoala 309 din Militari a facut aceasta pictura. Este o pictura in culori vesele despre o zi de relaxare intr-o poeinita, langa un parau, o pictura facuta cu gandul la o frumoasa zi de vacanta.
Oare acest copil crede ca l-a adus barza?
Aceasta este o barza in cuib pictata de un elev al scolii gimnaziale 309 din cartierul Militari. Privind aceasta pictura ma intreb oare ce reprezinta barza pentru acest copil. Oare acest copil crede ca a fost adus de barza?
duminică, 5 iunie 2016
Picturi facute de Miruna, o fetita de 7 ani
Aceasta casuta umanizata, situata central, cu ferestrele precum doi ochi si usa ca o gura deschisa prin care se poate comunica, a fost pictata de Miruna, eleva in clasa 1 la scoala 309 din cartierul Militari.
Din pictura reiese ca pentru acest copil familia este foarte importanta, casa aflandu-se in centrul compozitiei. Cosul fumegand este un simbol al caldurii parentale, iar prezenta acestuia indica faptul ca aceasta fetita se simte iubita in familie. Ferestrele nu sunt foarte mari ceea ce indica faptul ca acest copil nu este foarte extrovertit, preferand sa se simta in siguranta in interiorul caminului. Faptul ca doar casa este colorata in portocaliu, o culoare calda, arata ca acest copil se deschide mult mai usor in fata celor din familie, doar acestia fiind perceputi ca fiind calzi.
Soarele pozitionat in partea stanga arata ca exista o legatura stransa intre aceasta fetita si mama ei.
Albastrul preferat de Miruna pentru flori si pentru cer arata ca aceasta este calma, visatoare, putin introvertita.
Nu lipsesc nici florile si copacul.
Tot Miruna a pictat si vaza cu flori de mai jos
sâmbătă, 4 iunie 2016
Familia de copaci in pictura unui copil
Privind cu un ochi superficial aceasta pictura facuta de un elev de la scoala gimnaziala 309 din cartierul Militari vedem doar 3 copaci dar pentru acest copil cei 3 copaci reprezinta o familie, copacul matur, plin de fructe coapte, parintele, alaturi de doi copaci foarte tineri, plini de flori primavaratice, doi copaci mici ca doi copii aflati la inceputul primaverii vietii pe langa o mama sau un tata. Este posibil ca acest copil sa aiba sau sa-si doreasca un fratior sau o surioara.
Soare si natura intr-o pictura facuta de un copil de la scoala gimnaziala 309 din Militari
Acest drum montan spre soarele verii a fost pictat de Achi din clasa 7b de la scoala gimnaziala 309 din cartierul Militari. Este o pictura vesela si luminoasa despre atmosfera vacantei de vara la munte
luni, 1 iunie 2015
Desene si picturi facute de copii
vineri, 22 august 2014
marți, 8 iulie 2014
O pictura tenebroasa cu o fantoma facuta de un copil de 5 ani
Voi ce vedeti in aceasta pictura? Copilul care a creat-o, o fetita de 5 ani zicea ca a pictat o fantoma dar eu tot analizez pictura si desi imi sugereaza ceva tenebros ce aminteste de lumea umbrelor, nu vad fantoma. Eu vad in aceasta pictura un vartej de foc, o calamitate, un fenomen care absoarbe si distruge tot ce e in jurul sau precum o gaura neagra, o turbulenta ce rupe lumea in fasii, destabilizeaza si destructureaza, un tunel de lumini si umbre precum cel pe care il vad oamenii atunci cand sunt in moarte clinica. Nu vad un spirit in aceasta imagine ci ceva care absoarbe spiritele asa cum o gaura neagra absorbe chiar si fotonii, avand o forta atat de puternica incat razele de lumina sunt deviate.Tabloul copilului transmite o stare de teama si neliniste fiind in acelasi timp o compozitie dinamica marcata de contrastul dintre intunericul ce absoarbe totul si culorile focului.
Pictura a fost facuta saptamana trecuta in cadrul Expo Bazar Art si ajustata putin de mine deoarece in ceea ce facuse initial fetita de 5 ani era o dezordine mult prea mare si un contrast obositor de puternic intre liniile trasate in mare viteza cu pensula si fundalul portocaliu deschis
Pictura a fost facuta saptamana trecuta in cadrul Expo Bazar Art si ajustata putin de mine deoarece in ceea ce facuse initial fetita de 5 ani era o dezordine mult prea mare si un contrast obositor de puternic intre liniile trasate in mare viteza cu pensula si fundalul portocaliu deschis
vineri, 4 iulie 2014
Animismul si umanizarea caselor in picturile copiilor
Sapatamana trecuta cateva fetite prezente la Expo zar art au pictat casele florile si copacii din aceste imagini. Casa, copacul, floarea, soarele si norii se repeta in picturile copiilor si cu cat varsta acestora este mai mica cu atat subiectele si modul de a picta tind sa se incadreze intr-un anumit tipar ca si cum acesti copii ar fi programati de natura sa prefere anumite forme, culori si imagini.
Privind aceste picturi am vazut chipuri umane in case. Casele din imaginile de mai sus au ochii si gura si seamana izbitor de mult cu un portret stilizat.
In desenele si picturile copiilor casa nu este doar o constructie inerta din piatra, lemn sau alte materiale, ci ceva viu, uman. Casele pictate de copii chiar au fata umana pentru ca copilul nu vede casa ca pe o constructie ci ca pe ceva cald, primitor, uman, in pictura copilului casa fiind un simbol al familiei. Copilul nu picteaza ziduri, usi ferestre si tigle. Copilul picteaza sufletul casei, un portret al celor care locuiesc in casa, nu constructia ci ideea de "acasa". Copilul umanizeaza casa asa cum tinde sa umanizeze si soarele sau florile pictand ochi si guri zambitoare pentru ca noi toti facand parte dintr-o specie de mamifere avem tendinta sa vedem natura ca pe o mama si obiectele ca pe semenii nostri. Asta ne face o specie gregara, asta a contribuit la dezoltarea noastra ca si civilizatie umana dar reversul medaliei este ca aceasta tendinta innascuta pe care o avem aproape toti intr-o masura mai mare sau mai mica ne face sa fim mai putin rationali si sa credem intr-un dumnezeu inventat de mintea noastra.
Privind aceste picturi am vazut chipuri umane in case. Casele din imaginile de mai sus au ochii si gura si seamana izbitor de mult cu un portret stilizat.
In desenele si picturile copiilor casa nu este doar o constructie inerta din piatra, lemn sau alte materiale, ci ceva viu, uman. Casele pictate de copii chiar au fata umana pentru ca copilul nu vede casa ca pe o constructie ci ca pe ceva cald, primitor, uman, in pictura copilului casa fiind un simbol al familiei. Copilul nu picteaza ziduri, usi ferestre si tigle. Copilul picteaza sufletul casei, un portret al celor care locuiesc in casa, nu constructia ci ideea de "acasa". Copilul umanizeaza casa asa cum tinde sa umanizeze si soarele sau florile pictand ochi si guri zambitoare pentru ca noi toti facand parte dintr-o specie de mamifere avem tendinta sa vedem natura ca pe o mama si obiectele ca pe semenii nostri. Asta ne face o specie gregara, asta a contribuit la dezoltarea noastra ca si civilizatie umana dar reversul medaliei este ca aceasta tendinta innascuta pe care o avem aproape toti intr-o masura mai mare sau mai mica ne face sa fim mai putin rationali si sa credem intr-un dumnezeu inventat de mintea noastra.
luni, 30 iunie 2014
Sigillaria, eclipsa de soare si insecta din carbonifer in pictura unui copil
Am observat tendinta copiilor de varste mici de a picta copaci cu trunchiuri drepte si inalte ce se termina cu o coroana verde, fara ramificatii si am remarcat asemanarea dintre acesti copaci pictati de copii si sigillaria si lepidodendron, arbori care cresteau in carbonifer. Ei mai au tendita de a desena si fluturi imensi care seamana cu insectele gigantice din acea perioada asa cum deseneaza mereu si flori oameni cu bratele in sus alte forme care pornesc de la acelasi patern, tridentul. Fetita care a facut pictura de mai sus mi-a zis ca initial a vrut sa faca trunchiul copacului verde, asa cum erau trunchiurile arborilor din carbonifer. In desenele copiilor se repeta acest tip de copac ca si cum undeva in strafundurile subconstientului ne-am aminti toti de acea perioada. Imi aduc aminte ca si eu am cand aveam vreo 5 ani am vazut cum aratau acesti arbori din carbonifer si am avut un sentiment foarte ciudat, parca am mai fost acolo.
Pictura de mai sus, facuta initial de un copil a fost modificata in asa fel incat sa semene si mai mult cu un peisaj din carbonifer cu eclipsa de soare. Pictura a fost facuta in cadrul atelierelor de pictura pentru copii din cadrul Expo Bazar Art si poate fi vazuta la fostul palat al bursei din centrul vechi
Pictura de mai sus, facuta initial de un copil a fost modificata in asa fel incat sa semene si mai mult cu un peisaj din carbonifer cu eclipsa de soare. Pictura a fost facuta in cadrul atelierelor de pictura pentru copii din cadrul Expo Bazar Art si poate fi vazuta la fostul palat al bursei din centrul vechi
marți, 4 martie 2014
O pictura facuta de un fost copil supradotat.jpg
Această pictură a fost făcută de un copil supradotat în anul 2002. Nu am putut sa nu remarc coloana infinitului masa tacerii și poarta sărutului precum și " lumina ce iese din forme", cum chiar sculptorul Constantin Brâncuși zicea. Pictura este expusa la galeria fundației Henry Coandă din Drumul Tabereo nr 4. Copilul de atunci este acum avocat
miercuri, 7 august 2013
Trident din subconstient
Am facut aceasta pictura abstracta azi pornind de la un arhetip, forma simpla alcatuita dintr-o linie verticala cu doua brate in sus de la care foarte multi copii pornesc atunci cand deseneaza o floare, un copac sau un om cu mainile spre cer. Aceasta forma ramificata este puternic inradacinata in adancul subconstientului uman fiind desenata si pictata de milioane de copii sub diverse forme, floarea cu doua frunze simetrice, omul care isi inalta mainile spre cer de parca ar cersi atentia cuiva simtindu-se neglijat sau neobservat, aripile in zbor sau anumiti copaci ce se inalta falnici spre cer. Despre aceasta forma ce sugereaza zborul dar si nevoia de atentie am mai scris in postarile anterioare, asa cum am mai scris si despre picturile de mai jos facute de un copil cu autism si de un copil de etnie rroma dintr-un centru de plasament, picturi care ilustreaza foarte bine ceea ce am scris pana acum, tridentul fiind prezent atat in elementele vegetale facute de copilul autist cat si in florile pictate de copilul din centrul de plasament. . Voi ce credeti? Oare de ce apare atat de des in picturile copiilor aceasta forma? De ce prefera ei sa picteze oameni cu mainile in sus, flori simetrice cu doua frunze in sus, cam in acelasi unghi sau alte elemente care se incadreaza in aceasta figura geometrica
miercuri, 5 iunie 2013
Creatie digitala inspirata din picturile copiilor
Pornind de la o figura care se repeta in multe dintre creatiile copiilor, floarea omul cu mainile in sus sau tridentul, figura simpla compusa sintr-o linie verticala care deobicei se termina cu ceva rotund in partea de sus (floarea sau capul personajului) cu doua brate in sus, in unghi de aprhimativ 60 de grade sau mai ascutit am facut creatia de mai sus. Am folosit doar programul MS paint. Mai jos sunt doua picturi facute de copii, un facuta de un copil de etnie rroma de la un centru de plasa ment si cealalta facuta de un copil autist, doua picturi in care apare aceasta figura simpla, preferata de copii
joi, 23 mai 2013
Pe ce dau si pe ce nu dau banii colectionarii de arta
De ce ar fi tabloul de mai jos mai valoros decat cele doua de mai sus, primul realizat de un copil autist, al doilea creatia unui copil de etnie rroma de la un centru de plasament? Este tabloul de mai jos mai muncit, mai corect din punct de vedere anatomic sau mai placut ochiului? Nu, responsabili de aceasta situatie sunt excrocii de la casele de licitatii care castiga bani frumosi de pe urma artistilor care au murit in saracie si mizerie si colectionarii de arta care dau sute de mii de euro pe o semnatura dar nu dau doi bani pe o lucrare muncita de un tanar artist contemporan mai ales daca este vorba despre un copil autist sau un copil de etnie rroma. Se fac discriminari foarte mari in arta si de multe ori numele artistului ajunge sa primeze in fata valorii intrinseci a lucrarii. Daca artsitul este un copil de etnie rroma sau cu autism, un pacient dintr-un spital de psihiatrie, o pesoana cu handicap sau o persoana cu o alta orientare sexuala creatia este desconsiderata chiar daca omul acela a muncit la ea, a pus suflet, a avut o idee interesanta si originala sau a facut ceva care chiar bucura ochiul privitorului, in timp ce si o panza goala sau stropita de doua ori cu culoare daca poarta semnatura lui Picasso, Corneliu Baba, Tonita sau alt mare pictor din care nici oasele nu au mai ramas de cand putrezeste in cimitir se vinde cu bani grei pe care nu-i incaseaza nici artistul, nici urmasii acestuia, ci niste excroci care nu stiu sa faca altceva decat sa se imbogateasca de pe urma muncii altora. Daca un colectionar s-ar gandi sa dea pe tablourile de mai sus macar jumate din suma pe care o da pe un tablou realizat de um mare pictor care putrezeste in mormant de ani buni, ar face o fapta buna, ar ajuta niste copii care chiar au nevoie de ajutor dar colectionarii prefera sa-i imbogateasca pe mafiotii care vand opere de arta realizate de artisti morti. Eu daca as fi la Artmark GoldArt sau alta casa de licitatii as face si licitatii numai cu tablouri facute de copii autisti sau din centre de plasament, in scop caritabil si cu banii obtinuti as ajuta acesti copii. Sa ne gandim ce se va intampla cu copilul de etnie rroma din centrul de plasament a carui pictura mi-a placut destul de mult pentru ca este vesela si plina de culoare. Dupa ce va trece de 18 ani acest copil va fi aruncat in strada, fara niciun drept iar cand isi va cauta un loc de munca care sa-i asigure painea va fi respins mereu pentru ca toti il vor vedea ca pe un hot sau ca pe un cersetor si nu vor avea incredere in el si vrand nevrand va fi nevoit sa cerseasca sau sa fure ca sa traiasca de pe o zi pe alta . Daca s-ar scoate la licitatie picturile facute de acesti copii si colectionarii ar da pe ele cat dau pe tablourile pictorilor morti s-ar strange niste bani cu care acesti copii ar putea fi ajutati sa-si continue studiile, sa isi gaseasca un loc de munca si sa se integreze in societate. Si copilul autist ar putea sa aiba niste calitati si niste talente care daca sunt cultivate si dezvoltate prin educatie ar putea sa faca din el un foarte bun om de stiinta. Daca tablourile lui ar fi scoase la licitatie si vandute cum se vand cele facute de Luchiian, Tonita, Baba sau alt mare pictor banii obtinuti ar putea fi folositi pentru ca acest copil sa faca o facultate si sa dezvolte o cariera in domeniul in care straluceste. Multi copii cu autism sunt de fapt genii care se irosesc avand o inteligenta mult peste medie si talente iesite din comun. E trist ca traim intr-o lume in care unii au bani si nu stiu ce sa faca cu ei si sustin financiar sxcrocii si mafiotii iar altii care chiar ar avea nevoie de ajutor sunt lasati sa se prabuseasca
In speranta ca aceasta situatie se va schimba semnati aceasta petitiehttp://www.yousign.org/ro/arta
duminică, 19 mai 2013
O pictura interesanta facuta de un copil cu autism reinterpretata
Ieri in parcul Tineretului la ONGFest am vazut si aceasta pictura facuta de un copil cu autism care desi nu respecta regulile impuse de scolile de arta este foarte interesanta ca idee. Mie aceasta pictura mi-a sugerat o structura biologica subacvatica, un fel de alge sau niste corali iar cele 4 forme transpaernte mai aduc vag si cu figurile umane cu aripi sau cu mainile ridicate spre cer pe care le faceam eu pe la 14 ani, desi la prima vedere copilul nu a vrut sa picetze figuri umane. Probabil ca ceea ce a vrut sa picteze acest copil este o vaza cu flori dar eu am vazut mult mai mult in aceasta pictura. Desi pare o mazgaleala este o pictura plina de intelesuri. Mai jos este o pictura in acuarela pe care am facut-o azi pornind de la creatia copilului cu autism, o pictura reprezentand niste structuri biologice surori cu un usor aspect antropomorf, semitransparente, ce provin dintr-un trunchi comun si par sa inalte spre cer mainile si aripile lor ca si cum ar vrea sa fie vazute de cineva. Nu stiu ce a gadit copilul autist dar eu in aceasta pictura vad ceva care imi aminetste de desenle mele vechi cu personaje cu mainile ridicate spre cer care au nevoie de atentie, si ridica bratele in sus in speranta ca vor fi gasite si iubite, personaje despre care am mai scris intr-o postare anterioara. Este posibil ca acest copil sa se fi simtit neglijat cand a facut pictura, sa fi simtit nevoia sa fie in centrul atentiei.
Adesea confundat cu retardul mintal, autismul se asociaza de multe ori cu o inteligenta mult peste medie si talente iesite din comun. Din randul copiilor cu autism se recruteaza multe genii, multi matematicieni, fizicieni, biologi, chimisti sau inventatori de geniu fiind autisti. Creierele autistilor sunt foarte bine dezvoltate pe anumite functii, cum ar fi vederea in spatiu sau functiile matematice, in detrimentul functiilor care tin de relationarea cu ceilalti. Nefiind axati pe relatii multi autisti pot obtine performate pe care un om "normal" care isi foloseste o mare parte din creier pentru barfe si intrigi nu le va obtine niciodata Din superficialitate multi confunda cu autismul cu retardul mintal si din acest motiv multe genii se pierd.
Adesea confundat cu retardul mintal, autismul se asociaza de multe ori cu o inteligenta mult peste medie si talente iesite din comun. Din randul copiilor cu autism se recruteaza multe genii, multi matematicieni, fizicieni, biologi, chimisti sau inventatori de geniu fiind autisti. Creierele autistilor sunt foarte bine dezvoltate pe anumite functii, cum ar fi vederea in spatiu sau functiile matematice, in detrimentul functiilor care tin de relationarea cu ceilalti. Nefiind axati pe relatii multi autisti pot obtine performate pe care un om "normal" care isi foloseste o mare parte din creier pentru barfe si intrigi nu le va obtine niciodata Din superficialitate multi confunda cu autismul cu retardul mintal si din acest motiv multe genii se pierd.
O pictura facuta de un copil de etnie rroma de la un centru de plasament
Ieri am fost la ONGFest si intre aletle am vazut aceasta pictura facuta de un copil de etnie rroma dintr-un centru de plasament, o pictura plina de soare, lumina si culoare. Nu stau sa critic aceasta pictura din punct de vedere artistic si nici nu sunt eu in masura sa spun cat de talentat este acest copil avand in vedere ca eu cand eram la varsta lui nu imi placea absolut deloc sa pictez si m-am apucat de desen si pictura la 13-14 ani dar din ce observ aici se pare ca este vorba despre un copil destul de mic ca varsta care spre deosebire de alti copii a plasat soarele in pareta stanga, nu in dreapta cum apare foarte des in desenele si picturile copiilor, la fel ca si copacul care pare sa se agate cu radacinile sale de trecut (partea stanga in subconstientul uman reprezinta trecutul), un copac cu ramurile putin mai inchise la culoare decat trunchiul (ceea ce indica o oarecare anxietate in relatiile cu ceilalti), lipsite de flori sau de fructe, si scurte dar toate inaltandu-se spre cer, ceea ce indica ca acest copil avea o stare de spirit destul de buna cand a facut desenul, ramurile in jos indicand o depresie. Faptul ca radicinile acestui copac sunt ascunse sub iarba verse, neffind nici macar suferate indica lipsa afectiunii parentale. Judecand dupa felul cum a relaizat copacul acest copil are anumite dificultati in relatiile cu ceilalti si a suferit din caua lipsei parintilor si prezenta florilor, fluturele colorat si formele rotinjute ma fac sa cred ca este vorba de o fetita. Mai observ in aceasta pictura preferinta pentru numarul 3, fiind insirate 3 flori foaret asemanatoare intre ele si 3 baloane.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
























