Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
sâmbătă, 24 decembrie 2016
Maica Domnului alaptand pruncul Iisus, un desen de Craciun cumparat de cineva din tara sfanta
miercuri, 15 mai 2013
Fecioara Maria sau icoana Maicii Domnului nud pe lemn
duminică, 27 ianuarie 2013
vineri, 25 mai 2012
Icoana Maicii Domnului in creion
vineri, 13 aprilie 2012
Ipocrizie bizantina
![]() |
| Sfintii pestru si pavel in ipostaze mult prea tandre pentru doia barbati heterosexuali intr-o icoana clasica in stil bizantin |
Stau si ma uit la icoanele bizantine cat de nenaturale, false si pline de misoginism si ipocrizie sunt, cat de imbracata este Maica domnului, ca o femeie musulmana care poarta burqa, si cat de bine sunt acoperite capetele personajelor de sex feminin astfel incat sa nu se vada nici macar un fir de par, cat de infofolit este pruncul din bratele sfintei fecioare, cat de ridicole si nenaturale sunt pozitiile sfintilor si mai ales cum prezinta icoanele lucruri pe care biserica le condamna si le judeca aspru pe nedrept, cum ar fi relatia foarte stransa, chiar intima dintre sfintii Petru si Pavel si sarutul dintre Iuda si Iisus.
![]() |
| Iuda il saruta pe Iisus Hristos PE BUZE intr-o icoana veche bizantina |
In aceste icoane se vede in primul rand misoginismul abrahamic, intalnit intr-o forma putin mai accentuata si la musulmani. La fel ca si musulmanii crestinii considera ca femeia este inferioara si murdara si frumusetea ei trebuie sa fie ascunsa in spatele hainelor largi. In reprezentarile bizantine femeia este mereu acoperita din cap pana in picioare si hainele ei nu lasa sa se vada decat fata si mainile. Mai uit la o icoana a Maicii Domnului cu pruncul si ma mir cum de nu curgeau apele pe ea si cum nu murea de cald infofolita in halul asta in caldura din Israel. Cei care au conceput aceste icoane au fost atat de misogini si ipocriti incat au facut pieptul fecioarei plat, fara sani si acoperit de 3 straturi de haine. P:robabil ca micutul Iisus era alptat prin haine sau nu avea nevoie de lapte hranindu-se doar cu iubirea divina si cu energiile necreate ale lui Dumnezeu.
Crestinii in loc sa iubeasca femeia asa cum a fost ea lasata de natura sau de Dumnezeu sau de cine vreti voi, o dispretuiau si o considerau o ispita si o sursa a pacaturului, incepand cu Eva care in credinta lor a fost cea care l-a indemnat pe Adam sa cada in pacat. Crestinii in loc sa vada corpul femeii ca pe ceva natural si frumos, nimic mai mult, il pervertesc, il asociaza cu imoralitatea si desfraul, asa cum fac si cei care confunda nuditatea artistica cu pornografia si obscenitatea. Crestinii deformeaza gandirea oamenilor si mai ales a femeilor facandu-i sa-si dispretuiasca propriul corp, propria natura.
| Fecioara Maria nud, o altfel de icoan a Maicii Domnului care a scandalizat foarte multi crestini puritani |
Dupa parerea mea o icoana cu fecioara Maria nud fara conotatii sexuale nu o face pe aceasta mai putin sfanta si mai putin curata decat una cu ea imbracata ca o araboaica, doar o arata in toata splendoarea si naturaletea ei. Murdar nu este nudul feminin ci gandurile celor care il privesc intr-o maniera sexuala pervertindu-l. Nudul nu este pervers. Nudul este pervertit de unii dintre noi.
Mai jos este o icoana a Maicii Domnului care o prezinta pe aceasta in timp ce alapteaza pruncul, intr-un mod cat mai realist si natural posibil, asa cum alapteaza toate femeile. Am facut desenul in iarna si bineinteles ca pana acum a adunat foarte multe critici si reactii negative de la crestini.
| O icoana a Maicii Domnului in timp ce alapteaza, desen in pix |
Revenind la bizantini acestia nu au facut altceva decat sa traga inapoi Grecia, care fusese mult mai civilizata si mai deschisa la minte in antichitate, cand existau tot felul de filosofi poeti si oameni de stiinta.
![]() |
| Sappho, o poeta din Grecia antica ale carei creatii au fost distruse de crestini |
Crestinii au fost cei care au ucis-o cu sange rece pe Hypatia, o mare matematiciana, o femeie cu o minte de geniu, au ars biblioteca din Alexandria, au distrus operele poetei Sappho pentru ca au fost scrise de o femeie, ceea ce lor, la cat de misogini erau, nu le convenea, au ingropat descoperiri stiintifice si au cufundat lumea in ignoranta.
![]() |
| Sappho, pictura ulei pe panza |
Bizantinii au ars si au distrus mai cea mai mare parte a poeziilor poetei Sappho din Grecia antica dar in acelasi timp pictau icoane cu sfinti in ipostaze mult prea tandre pentru doi barbati heterosexuali, ceea ce arata cat de ipocriti sunt crestinii. Pentru ei erau imorale poeziile in care Sappho canta femeia si ridica in slavi feminitatea dar nu era imoral ca o femeie sa fie considerata o fiinta inferioara si tratata ca un simplu accesoriu al barbatului util doar pentru reproducere, valorand mai putin decat o camila. Sappho a fost in primul rand o feminista si asta i-a infuriat la culme pe crestinii din Bizant care urau femeile, pur si simplu le dispretuiau, calcau in picioare tot ce era feminin. Cine stie cate alte femei valoroase impreuna cu realizarile lor au fost sterse din istorie de acesti cres(s)tini misogini.
Crestinismul a schimbat istoria Greciei si a schimbat-o in rau, nu in bine, chiar si grecii din ziua de azi fiind trasi inapoi de ortodoxia lor rigida. Ei au muntele Athos, unde accesul femeilor este strict interzis si desi nu o recunosc este plin de calugari homosexuali care in acelasi timp ii judeca pe altii, insiga la urma impotriva homosexualilor declarati si impacati cu propria orientare sexuala care au si ei un partener stabil pe care il iubesc, si pun umarul la interzicerea casatoriilor intre persoane de acelasi sex, ei au atatea biserici ortodoxe, ei sunt cei care trag toata Europa in jos din cauza asta. Nu intamplator criza economica din Europa a luat forma cea mai urata in Grecia si Romania, doua tari puternic marcate de ortodoxia aceasta care nu este departe de talibanismul din Afganistan ca ideologie. In aceste tari ortodoxe biserica inghite foarte multi bani contribuind la subminarea economiei. Am ajuns de nu avem bani ca sa dam pensii dar avem bani ca sa construim catedrala mantuirii nemului si preotii au salarii mai mari decat doctorii. Daca nu se face ceva pentru a scapa tara ce acest flagel o sa ajungem ca Afganistanul, Iranul si alte republici islamiste conduse dupa reguli religioase irationale, misogine, nestiintifice si in ultima instanita impotriva progresului civilizatiei. Ortodoxia nu este departe de islam.
vineri, 16 decembrie 2011
Din ciclul “Nașterea lui Iisus Hristos” – Maica Domnului născând
Acesta este al doilea desen in creion din seria de desene de crăciun “Nașterea lui Iisus Hristos”, un desen care surprinde momentul in care pruncul este adus pe lume printr-o naștere normala.
Mă întreb cum a rămas Maica Domnului de-a pururi fecioara așa cum zice preotul după o naștere deși eu ma îndoiesc serios de fecioria ei pentru ca atunci când a rămas însărcinata Maria era logodita cu Iosif si este mai probabil ca Iosif sa fi fost tatăl biologic la lui Iisus Hristos. Îmi vine greu sa cred ca Iosif a reușit sa-si înfrâneze dorințele trupești, carnale chiar si fata de propria logodnica si ca nu s-a întâmplat chiar nimic intre ei.
La mamifere partenogeneza nu este posibila si chiar daca ar fi fost din ea ar fi rezultat numai descendenți de sex feminin identici cel puțin din punct de vedere genetic cu mama, deci imposibil sa apara un baiat care avea un cromozom Y care trebuia sa provină de la un tata nefiind prezent la mama si neputând sa apara din nimic plus alte gene care nu puteau sa se formeze din energiile necreate ale lui Dumnezeu ci trebuiau sa aibă tot o origine paterna, deci tatal lui Iisus Hristos a fost un barbat in carne si oase care avea un cromozom Y si producea sperma, nu Dumnezeu cel atotputernic care poate face orice prin forța sa nemărginita.
Acest desen nu face altceva decât sa redea intr-un mod foarte realist o naștere naturala arătând ca Iisus Hristos nu a fost adus de barza sau de îngeri ci s-a născut așa cum se nasc si alți copii.
joi, 15 decembrie 2011
O noua icoana a Maicii Domnului – Fecioara Maria alăptând pruncul
In toate icoanele cu Maica Domnului si pruncul Fecioara Maria este imbracata pana la gat si cu capul acoperit ca si femeile musulmane ceea ce nu este deloc corect pentru ca nici-o femeie nu alăptează prin haine si pentru a alapta in conditii optime fara a chinui copilul trebuie sa aiba pieptul descoperit. Probabil ca voi fi criticata pentru aceasta icoana, dar acest desen este m ult mai aproape de realitate decât icoanele din biserici pentru ca Maica Domnului a alaptat si ea ca oricare alta femeie si nu e nimic rusinos in a alapta un copil. Biserica cu puritanismul ei exagerat greseste daca se scandalizează si la un san descoperit in scopul de a alapta pruncul sugar, fara nici-o conotație sexuala.
Aceasta este o icoana a Maicii Domnului pe care am facut-o azi folosind un pix albastru, unul rosu, si cateva creioane colorate.
luni, 21 noiembrie 2011
Nașterea lui Iisus Hristos
Exista foarte multe reprezentări ale Maicii Domnului alături de pruncul sau Iisus Hristos, in peștera transformata in grajd pentru vite, imediat după nașterea acestuia, dar nici-una care sa surprindă momentul in care sfânta fecioara Maria l-a adus pe lume pe acesta. Pentru ca tot se apropie crăciunul m-am gândit sa fiu eu prima care o desenează pe Maica Domnului in timp ce il naște pe Hristos. Acesta este un desen in creion prin care am surprins exact momentul când s-a născut Hristos, atunci când fecioara Maria era in chinurile facerii.
vineri, 28 octombrie 2011
O altfel de icoana a maicii domnului – Fecioara Maria nud
Ieri seara după ce am vorbit cu un om care este indragostit de maica domnului ca femeie m-am gândit sa pictez si eu o icoana reprezentând-o pe fecioara Maria, dar altfel decat aceasta este reprezentata in pictura bisericeasca. In aproape toate icoanele fecioara Maria este imbracata ca si femeile musulmane cu haine largi care ii acoperă si capul lăsând sa se vadă doar fata. Desi in ziua de azi sunt dușmani de moarte creștinii si musulmanii au foarte multe lucruri in comun printre care si statutul femeii deoarece creștinismul si islamul sunt religii surori, religii abrahamice ce au o origine comuna. Sa nu uitam ca ea a fost in primul rând femeie si nici faptul ca a fost fecioara pana la nașterea lui Hristos nu e sigur. Miriam, după numele ei adevarat, sau Maria cum o știm noi toți a fost logodita cu Iosif si oricât de sfânta ar fi fost e greu de crezut ca nu a făcut deloc sex cu el. Eu una cred ca Iosif a fost tatăl biologic la lui Hristos.
Omul cu care am vorbit nu este singurul bărbat îndrăgostit la modul carnal de sfânta fecioara. Care bărbat nu si-ar dori sa facă dragoste cu o fecioara, tanara, inocenta, pura care emana căldura materna si iubirea nesfârșita a maicii domnului? si doctorul Cristian Andrei a zis intr-o emisiune la radio 21 ca a avut foarte muți clienți la psihoterapie care se simțeau atrași din punct de vedere sexual de sfânta fecioara si se simțeau foarte vinovați de asta, ei fiind credincioși. Exista si femei care se simt atrase de sfântul Petru sau chiar de Hristos.
Pe langa pictura am făcut si un desen in creion reprezentând-o pe fecioara Maria dar si pe cea din poezia Venere si madona de Mihai Eminescu, un portret al fetei din poezia si o icoana a maicii domnului in același timp.







