Va reamintesc ca tablourile mele cu lupul dacic si un dac tarabostes fata in fata cu sfinxul din Bucegi sunt expuse la hotelul Marshal Garden de pe Dorobanti pana pe 19 octombrie, in cadrul expozitiei Atat de romanesc.
Ma numesc Corina Chirila si am inceput sa desenez si sa pictez in anul 2000, cand aveam 13 ani, fiind inspirata de poezia Dorinta de Mihai Eminescu, poezie care m-a facut sa vad cu ochii mintii acea imagine de vis si sa-mi imaginez ca sunt eu acolo in codru in locul poetului.Imi place sa desenez si sa pictez toate lucrurile la care visez si la care nu pot sa ajung. Acest blog contine creatiile mele precum si trairile din spatele lor, acele sentimente si dorinte care m-au motivat
Se afișează postările cu eticheta tarabostes. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta tarabostes. Afișați toate postările
joi, 2 octombrie 2014
marți, 30 septembrie 2014
Lupul dacic si sfinxul din Bucegi la Marshal garden Hotel
Doua dintre creatiile mele avand ca subiect dacii, cultura si credintele lor, sunt expuse pe Dorobanti, la Marshal Garden Hotel, in cadrul expozitiei Atat de romanesc, deschisa pana pe 19 octombrie, Vernisajul va avea loc maine, 1 octombrie, la ora 18.Este vorba despre una dintre lucrarile prin care am surprins asemanarea izbitoare dintre sfinxul din Bucegi si un dac tarabostes si un tablou prin care am dar viata lupului dacic
luni, 22 septembrie 2014
Burebista, lupul dacic, Zamolxis si sfinxul din Bucegi
Am facut aceasta pictura in acest weekend la evenimentul Expo Bazar Art de la palatul bursei (fosta biblioteca nationala) din centrul vechi. Daca aveti timp puteti vedea acest tablou la locatia mai sus mentionata Am reluat o tema mai veche punand in evidenta semanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
Mai jos sunt tablourile mai vechi din seria de lucrari facute pe aceasta tema.
joi, 10 iulie 2014
Sfinxul din Bucegi, portretul unui dac Tarabostes?
Oare sfinxul din Bucegi a fost sculptat de daci pentru a eterniza in piatra chipul unui rege al dacilor? Dupa cum se observa si in pictura de mai sus sfinxul seamana cu un dac purtand caciula specifica clasei tarabostes. Am facut ieri tabloul in ulei pe panza la dimensiunile 40x80 dupa ce o lucrare asemanatoare s-a vandut la Expo Bazar Art.
marți, 27 august 2013
Un dac tarabostes fata in fata cu sfinxul din Bucegi
Este izbitoare asemanarea dintre sfinxul din Bucegi si un dac din clasa nobiliara tarabostes purtand caciula specifica acestei clase din randul careia se ridicau preotii si conducatorii dacilor. Aceasta asemanare dovedeste ca sfinxul a fost facut de daci. Se pare ca sfinxul a reprezentat chipul unui personaj inportant pentru daci, un rege sau poate chiar Zamolxis. Am facut acest desen ieri avand ca sursa de inspiratie faimosul sfinx din Bucegi
duminică, 18 noiembrie 2012
Abonați-vă la:
Postări (Atom)










