Se afișează postările cu eticheta preistorie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta preistorie. Afișați toate postările

luni, 15 decembrie 2025

Acanthostega si stigmaria


Acanthostega, unul dintre primele vertebrate care au inceput sa exploreze mediul terestru, inotand printre radacinile de sigillaria, numite si stigmaria, pictura in acrilice pe panza



vineri, 21 octombrie 2011

luni, 11 iulie 2011

Primele vietati de pe Pamant

Primele vietati de pe Pamant - Primele forme de viata eucariote

Se știe ca primele forme de viața au apărut din supa organica primordiala bogata in carbon, hidrogen, oxigen, azot, fosfor si sulf, materialul lor genetic fiind inițial doar ARN pentru ca mai târziu sa apară ADNul. Asta s-a întâmplat acum 3-4 miliarde de ani. Intai au apărut coacervatele apoi bacteriile si arheele pentru ca mai tarziu (acum 1,8 miliarde de ani) datorita relațiilor de endosminbioaza sa apară si primele organisme eucariote. Toate aceste forme primitive de viața au apărut in apa.

Mai sus este un desen pe care l-am făcut azi gandindu-ma la aceste microorganisme care populau Pamantul acum 1,8 miliarde de ani, niște organisme unicelulare ce inoata in oceanul primordial ajutandu-se de flageli. Din ele a evoluat viata de pe Pamant

duminică, 30 ianuarie 2011

Primii amfibieni

Primii amfibieni au inceput sa iasa pe uscat acum 400 000 000 de ani. Acesta este un desen in creioane colorate reprezentand cativa amfibieni din acea perioada

marți, 16 noiembrie 2010

Rhynia, prima planta de pe Pamant

Aceasta este Rhynia, prima planta de uscat de pe Pamant, o planta care masura 18 cm si nu avea frunze si nici flori ci doar o tulpina ramificata. Rhynia a aparut in devonianul inferior, acum 400 de milioane de ani.
Am realizat acest desen folosind un pix verde. 
Related Posts with Thumbnails